Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Книгите и вестниците с все по-малък тираж у нас

10 коментара

Издаваните книги и вестници в България са с все по-малък тираж, на като заглавия бележат възходяща линия. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в четвъртък.

Така за 7 години – от 2000 до 2006 година включително общият годишен тираж на издаваните в България книги е паднал два пъти. През 2000 г. са били отпечатани 9.36 млн. екземпляра, а през 2008 г. - 4.14 млн. броя. За сметка на това са се увеличили издаваните заглавия – от 5 хиляди през 2000 г. на 6.5 хил. през 2006 г.

Статистиката сочи, че на глава от населението миналата година се е падала по половин издадена книга, докато преди 7 години са били по книга и две десети.

Средният тираж на издавана у нас книга в момента е 600 екземпляра.

Спад в последните 7 години бележи и издаването на вестници. Заглавията на периодичните вестникарски издания миналата година са били 446, докато през 2000 година са били със 100 повече. Общият годишен тираж тогава е бил 442.5 млн. копия, а миналата година – 325.7 млн. копия. Годишно на един българин се падат 42 вестникарски екземпляра срещу 54 преди 7 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. РАФ
    #11

    Ако е на официални данни, значи е фалшива, защото 7/8 от издателствата са в сивата икономика.

  2. Gastaroll
    #10

    Както може би и в.Дума :) Но нека не забравяме, че във вестниците само датата е вярна. Успех

  3. Bezkompromisen
    #9

    TOI SHTE SE KAZVA "DUMA"....I 1 OPOZITZIONEN - "RABOTNICHESKO DELO" (TRUD)....URAAAAAAAAAAAAAAAAAAA KPSS, BKP, KPSS, BKP

  4. Izumen
    #8

    Naicqta ni progresivno oglupyava. Kakvo shte pravim sreshtu tova?

  5. Карина
    #7

    вестници. Откъде на къде трябва да им пълня гушите.

  6. Rossi
    #5

    Истината е, че падна качеството на списване на вестниците. Такива в-ци като "24 часа" се сринаха напълно само поради некадърно редакторско ръководство.....

  7. Киа
    #4

    През 2000 г. са били отпечатани 9.36 млн. екземпляра, а през 2008 г. - 4.14 млн. броя.Кога стигнахме 2008 г.?

  8. Вейхайвей
    #3

    Българските първоучители пишеха "Голи без книги са всички народи". Но тогава е нямало интернет, компютри, електронни "книги" и "вестници"... Династия Гутенберг, демек книго- и вестникопечатането запада, а се оказва и по-скъпо удоволствие... А проблемът е за качеството на това, което пишат у нас вестниците, книгите и списанията. Езикът, прогандирането на пошлото, слугинажът спрямо силните на деня, разбирането че печатът е индустрия (а не култура или изкуство), сиреч - търгашество.

  9. Иван
    #2

    Както казваше другаря Мао на хувейбините : "От много четене човек затъпява." Така де, друго е да се извисяваш духовно с българските медии, преливащи от ПОШЛОСТ.

  10. Peter Pan
    #1

    А защо ченгетата си вярваха, че никой няма да ги усети.Жълтеят и телевизиите /bTV с новинарските емисии/.А вестниците са пълни с поръчкови /платени/ статии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.