Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалирането на СДС не носи на партията повече гласове, сочат проучвания

0 коментара

Коалирането на СДС с Гергьовден, ДП и земеделски формации не носи на партията повече гласове, отколкото ако се яви самостоятелно на изборите, сочат резултатите от проучвания на обществените нагласи в края на февруари и началото на март, проведени от агенциите Афис и Алфа рисърч.

По данни на Афис, представени в четвъртък от Юрий Асланов, ако изборите бяха днес, коалицията ОДС (СДС и други) би спечелила 6.2 %, колкото приблизително и са гласовете на СДС, ако се яви самостоятелно. Данните на Алфа рисърч дават 7.6% подкрепа на ОДС, докато СДС самостоятелно би получил около процент по-малко, което е в рамките на статистическата грешка.

Отчитайки само дела на гласуващите, другата дясна коалиция - Български народен съюз на Стефан Софиянски, Анастасия Мозер и Красимир Кракачанов (ССД, ВМРО, БЗНС-НС) - приближава границата от 4 процента и може да влезе в следващия парламент.

Демократи за силна България (ДСБ) на Иван Костов, които решиха да участват самостоятелно, също имат изгледи да прескочат четирите процента, сочат данните на двете агенции.

По мнение на Юрий Асланов, привържениците на ДСБ се увеличават основно за сметка на електората на СДС. В ДСБ има повече скрит електорат - хора, които биха гласували за партията, но не биха го признали в анкета, обясни социологът. Той коментира още, че от коалицията на ОДС печели най-вече ДСБ, защото това увеличава подкрепата ѝ до 8.2% или 20 депутати. Същевременно, СДС не променя съществено резултата си в коалицията ОДС и извън нея.

Според Алфа рисърч, сформирането на коалиции в дясно не е довело до мобилизиране на електората, каквито са били предварителните очаквания на десните политици.

По данни и от двете изследвания, Коалиция за България би спечелила около 40% от реално подадените гласове. Втора сила се очертава НДСВ като Афис ѝ дава близо 19%, а Алфа рисърч - 17%. ДПС печели съответно малко над 7 или 8-9%

По оценка на Афис, колебаещите се са се увеличили от една четвърт на 30%, докато според изследването на Алфа рисърч са 20%.

До изборите всяка от партиите има възможност да мобилизира част от колебаещите се избиратели, които по традиция винаги се разпределят относително пропорционално на самите партии, обясни за Mediapool Боряна Димитрова от Алфа рисърч. По нейно мнение колебаещият се електорат е преди всичко дясноцентристки.

Димитрова коментира, че БСП може да привлече част от негласуващите по силата на очакването, че ще бъде партия-победител. Управляващите от НДСВ също можело да привлекат още гласове. Предвиждам част от колебаещите се да изберат между ДСБ и ОДС и това е много по-вероятно, отколкото да се прелеят гласове между двете формации.

Около половината от избирателите, които се колебаят, така и не отиват да гласуват, допълни Боряна Димитрова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.