Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалиционните партньори на САЩ се оказаха на фронтовата линия в Ирак

0 коментара

Шиитското съпротивително движение в Ирак превръща коалиционните партньори на Америка от умиротворители в бойци - роля, за която малко от тях са подготвени или желаят, съобщава Асошиейтед прес.

В продължение на месеци повечето от 24-те хиляди военнослужещи от около 40 държави не бяха изправени пред сериозни опасности, за разлика от американските военни, които всекидневно бяха атакувани в т. нар. "Сутински триъгълник" и в столицата Багдад.

Правителствата на страните от коалицията начело със САЩ можеха спокойно да твърдят пред гражданите, че войниците им в Ирак се занимават с хуманитарни мисии и помагат на иракския народ да се възстанови след десетилетия тирания.

Всичко това обаче се промени през уикенда, когато привърженици на радикалния шиитски лидер Моктада Садр се надигнаха срещу коалиционните сили след ареста на помощник на Садр, обвинен в убийството на друг духовник.

Войници от Испания, Латинска Америка, Украйна, Италия, Полша, България, Великобритания и други държави са подложени на ожесточени атаки от шиитските милиции в Централен и Южен Ирак.

Полски представители съобщиха днес, че полски и български военнослужещи отблъснали нападения на шиити, които се опитали да превземат свещения шиитски град Кербала. По думите им няма пострадали полски и български войници при продължилите цяла нощ сражения.

Това е повече, отколкото много правителства се бяха договорили, когато се присъединиха към формираната от Вашингтон коалиция. Сега някои политически лидери се опасяват, че обществената подкрепа за участието им в мисията в Ирак ще се срине, ако конфликтът не бъде овладян.

Когато хората гледат как коалиционни войници биват убивани, ще се засили натискът за изтегляне на военните части от Ирак, заяви вчера за АП полският премиер Лешек Милер. Той допълни, че Полша ще се придържа към ангажиментите си, но подчерта, че и дума не може да става за изпращане на допълнителни войници.

Няколко държави от водената от САЩ коалиция, сред които Полша, България и Япония, предложиха ООН и НАТО да засилят ролята си в Ирак. Правителственият говорител на Япония Ясуо Фукуда прикани ООН да се намеси в този ранен етап, за да прекрати насилието. Вместо да използваме сила, може да обмислим други начини за прекратяване на насилието, подчерта Фукуда, без да дава повече подробности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.