Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Когато чуят "";Козлодуй"", в Германия мислят за Чренобил

0 коментара

Зелените в Германия са най-яростните противници на атомните електроцентрали с искането до 2021 година да бъдат закрити всички такива централи на територията на Европа. В съзнанието на германските граждани българската АЕЦ "Козлодуй" е нарицателно име за опасността от нов Чернобил наравно със сродните атомни електроцентрали в Литва и Словакия, съобщава кореспондентката на Би Би Си от Германия.

До 2021 година може да се случи всичко, но това, което в момента диктуват преизбраните с голяма поддръжка зелени политици в Германия, е конкретно и затова са толкова чести медийните дискусии за опасността от остарелите съветски реактори. По време на посещението на президента Първанов в Берлин, докато той лобираше за партньорска проверка на "Козлодуй", авторитетният "Ди велт" постави голям акцент на засиления контрол на Европейската комисия върху действащите атомни реактори.

Още на европейската среща на върха в Кьолн през 1999 година под германско председателство беше решено на 13-те кандидат-членки за ЕС да се постави условие за изключване на остарелите реактори до приемането им в съюза.

Трудно някой неспециалист може да повярва, че толкова остаряла атомна централа от типа Чернобил като "Козлодуй", може да бъде така модернизирана, че да дава пълни гаранции, изказва съмнението си Хилдруд Шрьодер. Освен че е бившата трета съпруга на канцлера Шрьодер, тя е и дейна титулярка на Фондацията за жертвите от Чернобил, която често показва ужасяващи картини от последиците от аварията.

Когато зеленият министър на екологията Тритин се конфронтира с чешките власти поради ултимативния му тон, че ако не закрият АЕЦ "Темелин" може и да се разминат с европейското членство, Хилдруд Шрьодер заяви, че ултиматумът трябва да важи и за Словакия и Литва, но канцлерът Шрьодер посочи, че тези проблеми са от компетенциите на Брюксел.

Шрьодер каза също и пред Първанов в Берлин миналата седмица, че партньорската проверка трябва да реши ЕС.

Но кой може да вярва, че при немощния икономически потенциал на България в бъдеще тя ще може без субсидии да поддържа нерентабилните реактори? "Ди велт" посочва, че от 20-те съветски реактора в експлоатация в момента 8 трябва да се закрият - по два в Литва и Словакия, което е решено, и 4 в България. Това е категоричното условие за членството им, но и за сигурността на Европа.

По Би Би Си

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.