Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой даде мандат на Надежда за обединение с Антоан Николов?

0 коментара

През последните месеци лидерът на СДС Надежда Михайлова продъни ушите на всички, говорейки за принципност, проветряване, битка с клиентелизма. Едновременно с това тя отказваше каквото и да е сътрудничество или обединение с други десни формации, производни на СДС, а цялата енергия на сините в парламента бе впрегната в отрицание на НДСВ и общи вотове и акции с БСП.

До този момент политическите органи на СДС не са вземали каквото и да е решение по отношение на т.нар. дясно обединение, а не е известно и този въпрос въобще да е поставян на обсъждане. Дори когато СДС вече беше в губеща позиция за местните избори в София, след като първият син кандидат - кмет бе оттеглен, СДС отхвърли категорично идеята на Филип Димитров партията да не търси нов кандидат, а да подкрепи досегашния кмет и лидер на ССД Стефан Софиянски.

Надежда Михайлова обаче внезапно и радикално обърна "коалиционния" курс на партията, обявявайки на пресконференцията в нощта на изборната си загуба в София, че СДС влиза в съюз с коалиция "Гергьовден - БЗНС-Народен съюз - Демократическа партия" предвождана от Любен Дилов - син, който се класира четвърти на кметските избори в столицата. Във вторник новият съюз бе "валидизиран" чрез подписването на "рамково споразумение за съвместни действия в Столичния общински съвет" - акт, който Дилов - син нарича "икономическа коалиция" между двете формации.

По този начин Надежда Михайлова е на път за два - три дни да приключи с "дясното обединение" и да сложи край на дискусията, чийто старт формално така и не беше даден.

Ясно е, че политическата подкрепа на СДС за Софиянски все още не означава "коалиция" или "обединение", макар че самият Софиянски - който отдавна се бори за това - вече "присъедини" общинските съветници на ССД към тези на СДС и коалицията на Дилов в новия СОС и заяви, че те са толкова, колкото имаше ОДС на местните избори през 1999 г.

Подкрепата, която СДС декларира в полза на Стефан Софиянски срещу кандидата на левицата Стоян Александров, е нещо, което се разбираше по условие. Макар че много хора в СДС не смятат, че "предателят" Софиянски трябва да получи рамо от сините в битката си за трети мандат, е ясно, че ако СДС не даде тази подкрепа, той ще зачеркне собствените си декларации, че основният политически противник е БСП. Затова и този въпрос едва ли трябва да бъде коментиран.

По-важното е обаче с какъв мандат разполага лидерът на СДС Надежда Михайлова, за да влиза в съглашения с която и да е политическа формация и да подписва споразумения за съвместни действия. Освен това, елементарният морал изисква лидерът на загубила политическа сила, чиято позиция в партията не е сигурна, да се въздържа от всякакви действия и ангажименти, които биха поставили пред свършен факт едно бъдещо ръководство.

Може би тук е мястото да припомним, че най- безпринципното явление в изборната нощ беше изявлението на Надежда Михайлова, че не смята да се оттегля от лидерския пост, въпреки загубата на изборите. Национален съвет, а не висшият форум на партията - Национална конференция, трябвало, ако реши, да постави въпроса с нейното лидерство. Михайлова пак повтори, че имала подкрепата на Националния съвет за водената от нея политика, която най - често се описва като изчистване от клиентелизма, принципност и прозрачност.

Тази подкрепа Михайлова получи от немай къде, като се държа с партията и с избирателите като терорист със заложници, когато през лятото оттегли Орешарски от предизборната надпревара заради "нерегламентирана среща" с видния хазартен бос Васил Божков, шеф на клуб "Възраждане". Националният съвет беше изправен пред избора или да предизвика криза в председателството, ако не одобри действията на Михайлова, или да не рискува местните избори, одобрявайки действията ѝ.

Както е известно, "нерегламентираната" среща на Орешарски с Божков бе организирана от шефа на Столичния общински съвет Антоан Николов и самият Николов присъства на нея. Антоан, бивша дясна ръка на Евгений Бакърджиев и известен като един от най-сериозните източници на корупция и клиентелизъм в СОС, бе сред двигателите в кампанията на първия кандидат - кмет на СДС. След като Надежда оттегли Орешарски, Антоан "възмутен" напусна СДС. По същия повод си тръгнаха и гравитиращите около него доверени хора на лидерката Петър Стоянович (шеф на тогавашния предизборен щаб) и Мирослав Боршош ( бивш лидер на младежкото СДС).

За кратко се създаде впечатление, че Надежда Михайлова вече спазва някакви принципи, когато от проектолистата на СДС в София бяха извадени протежетата на Антоан Николов.

Но едва дочакала изборната нощ, Надежда отново хвърли СДС в обятията на Антоан Николов, обявявайки коалиция с политическата групировка на Дилов - син, представляваща интересите на Антоан Николов в тези избори.

Много интересно би било Михайлова да обясни с какво" клиентелизмът" на Софиянски (срещу когото толкова скачаха в СДС) е по - различен от този на Гергьовден - симпатичната бунтарска партия, която само за три -четири месеца престой във властта (в митниците!) при управлението на НДСВ успя да се впише текущата далавера на Самоковеца и други фамозни мутри.

Самият Дилов обяви Стоянович и Боршош за "архитекти" на обединението между СДС и коалицията на Гергьовден.

Всеки нормален човек би си задал въпроса, ако до този момент СДС отказваше каквито и да е актове на обединение в дясно, какво наложи толкова скоростно да стъкми първото обединение в изборната нощ, когато на всичкото отгоре то вече беше ненужно на СДС.

А на базата на какви принципи се обяви това единодействие с Гергьовден? На практика Надежда Михайлова излъга избирателите, давайки знак, че скъсва с клиентелизма, че не стои зад далаверите на Антоан Николов и небезизвестната фирма "Общински имоти", чийто шеф Тошко Добрев е втори в листата на Дилов, Мозер и Праматарски.

Няма съмнение, че една от най-важните задачи на СДС след тези избори е задаването на параметри на бъдеща коалиционна политика, макар че нищо не пречеше те вече да бъдат изработени. Но преди всичко, за да може да говори за каквито и да е коалиции, самият СДС трябва да постулира наново своята политика, позиции и послания.

Защото през последните две години СДС се превърна в партия без собствена физиономия, без характер, без послания. Снимките и медийните изяви на Надежда Михайлова станаха заместител на дълбоките реформи и прословутото "проветряване", от което се нуждаеше партията, а нестихващите слухове за "втори център" на управлението в СДС, дирижиран от Иван Костов, бяха единственото подобие на новина за някакъв вътрешнопартиен живот.

Ако в сегашния си вид - нереформиран и подкопаван от вътрешни интриги и сплетни - СДС тръгне да се коалира с когото и да било, той наистина ще се впише прекрасно в прозренията на вицепремиера Пламен Панайотов, обяснявайки политически феномени с "реколтата от череши и круши".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.