Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой е Венцеслав Димитров?

1 коментар

Венцеслав Димитров е роден на 17 април 1945 г. в София, завършва специалност "Международни икономически отношения" във Висшия икономически институт "К. Маркс" и математика в СУ "Климент Охридски".
Работи в ДСО "Булгарконсерв", а от 1973 г. до 1990 г. се занимава с научна дейност в Икономическия институт на БАН. След 10 ноември 1989 г. влиза в политиката като експерт на “Подкрепа”. Активен участник от СДС на кръглата маса по икономическите въпроси като експерт на “Подкрепа”. Съосновател на ОДЦ през април 1990 г., прераснал впоследствие като ОХДЦ. Един от авторите на Програмата на СДС “45 години стигат – времето е наше”.

През 1990-1991 г. е депутат във Великото Народно събрание от квотата на СДС. През 1991-1994 г. е депутат 36-ото Обикновено народно събрание (Парламентарна група на СДС) и председател на Комисията по бюджет и финанси.

Пред 1994 г. влиза в конфликт с ръководството на СДС като ги обвинява, че водят СДС към загуба на натрупаното политическо влияние.

През октомври 1994 г. с още 20-ина члена напуска ОХДЦ,  основава и оглавява Партията на демократичния център (ПДЦ) .

От април 1997 г. е депутат в 38-ото НС с листата на коалицията Обединение за национално спасение, в която участва ПДЦ.

През 2000 г. по негова инициатива събира подписи от народните представители и сезира Конституционния съд относно възможността на българи, живеещи в чужбина, да се явяват за избори за президент (която пряко засяга бившия монарх).

Извън парламента Венцеслав Димитров е бил член на Клубния съвет на ФК "Левски-1914"-София. Бил е член на ръководните органи на БТТП.

Венцеслав Димитров е сред съучредителите на НДСВ. За парламентарните избори през 2001 г. е включен в кандидат-депутатската листа на НДСВ, като водач на листата в Разград. По-късно регистрацията му е анулирана  с фалшифициран документ по искане на НДСВ, поради така и останали недоказани връзки с Държавна сигурност. Прави опити да се защити, но не успява да възвърне мястото си на кандидат-депутат и остава извън парламента, въпреки решенията на Върховния административен съд в негова полза.

След това е член на надзорния съвет на “Петрол Холдинг”, председател на управителния съвет на “Петрол Холдинг” и член на надзорния съвет на “Евробанк” до юни 2005 г.

Обявен за международен мъж на годината за 1991-92 г от Кеймбриджския биографичен институт за приноса му за демокрацията в България.
Венцеслав Димитров е носител на наградата на Стопанско-политическия клуб на Германия за 1992 г.

Владее немски, английски, руски език, ползва френски и италиански. Женен. Има трима сина.

* Биографията на г-н Димитров е предоставена от неговия Предизборен щаб

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mr. Marmeladov
    #1

    Пропуснато е да се каже, работи като служител на Мултигруп и влиза като депутат на Движението за права и свободи като подлога на Ахмед Доган. Иначе десен, но мултак, значи десен мултак и мекере на Доган.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.