Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колата остана насред пътя

0 коментара

Заместник-министърът на външните работи Георгий Мамедов не успя да убеди своя колега от Държавния департамент Джон Болтън в безперспективността на разполагането на национална система за противоракетна отбрана. Трябва да се отбележи, че от завършилите в сряда в Москва руско-американски консултации за ПРО никой не очакваше чудо. То и не стана.

Мамедов и Болтън бяха почти неразделни в продължение на два дни. Двамата ту се затваряха в стаята за преговори, ту привикваха своите многобройни експерти, ту обявяваха прекъсвания за почивки и консултации с началството. Но въпреки всичкия този труд, пролятата пот и множеството ръкостискания, резултатът бе, че колата си остана насред пътя - там, където я бяха оставили Путин и Буш.

Москва и Вашингтон, както още веднъж изясниха Мамедов и Болтън, продължават да подхождат към въпроса за ПРО от диаметрално противоположни позиции. Ситуацията е изключително тежка - оказва се, че двете страни нямат и най-малката допирна точка, от която да започнат придвижване към компромис. Впрочем Вашингтон вече даде да се разбере, че много и не разчита на компромис. Мамедов от своя страна водеше преговорите така, сякаш съветските танкове са край Берлинската стена, готови за 72 часа да стигнат до Ламанша - той демонстративно твърдо воюваше за отстъпки.

В резултат на това страните само изиграха с чест поредния рунд от дипломатическата комедия за ПРО. Москва чрез Мамедов напомни на Вашингтон, че всички алтернативни предложения по американската система вече са направени от Владимир Владимирович Путин в декларацията му от 13 ноември 2000 г. и към тях нищо ново няма да бъде добавено. Тези предложения включват съкращаване на стратегическите ядрени заряди на всяка от страните до 1500 единици със срок 2008 г., създаване на глобална система за контрол над неразпространението на ракети и ракетни технологии, сътрудничество в областта на регионалните системи за нестратегическа ПРО. Освен това Москва не се отказва от намерението си в решаване на спора за ПРО със САЩ да задейства потенциала на страните от "ядрения клуб", постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. По-специално Русия иска да постигне свикване на Четвърта специална сессия на Общото събрание на ООН по разоръжаването. По нито един от тези въпрос Мамедов не пожела да отстъпи на американците. Но те и не настояваха на това.

Болтън водеше преговорите, от една страна твърдо, без да отстъпва нито крачка от подготвения му сценарий, а от друга - без да иска нищо особено от Мамедов. Просто такава бе задачата, поставена на заместник-държавния секретар - да отиде в Москва и да прекара два дни в компанията на Мамедов в руското външно министерство. След което с чувство на дълбоко удовлетворение да се върне в страната си, където сигурно го чакат премиални. Така че, Болтън само разказа на Мамедов това, за което той и сам се е досещал - за възможни "нови рамки" на отношенията Русия-САЩ в стратегическата област в светлината на предстоящото разполагане над американска територия на Националната система за ПРО и на излизането на страната от Договора за ПРО от 1972 г.

Как завърши официално тази размяна на мнения? Руското министерство на външните работи заяви, че по споразумение между двете страни консултациите по въпроса ще продължат в скоро време в рамките на подготовката на посещението на руския външен министър Игор Иванов в САЩ.

Що се отнася до САЩ, Пентагонът вече официално обяви, че тази седмица започва изкопни работи в участъка за проектираните ракетни шахти и команден център на опитния полигон, който ще е съставна част от системата за Национална противоракетна отбрана във Форт Грили, Аляска. Предвижда се строителството да започне през април 2002 г. За началото на идната година Пентагонът е насрочил опити в нарушение на Договора за ПРО, включително изпробване на система с морско базиране, предупреждаваща за изстрелвания на балистични ракети.

Както заяви Джон Болтън, готвейки се да си тръгне от гостоприемна Москва, още до ноември САЩ ще подготвят начините за излизането си от Договора за ПРО. Той каза също, че САЩ "искат съвместно с руското правителство да бъде намерен изход - или някак заедно да напуснат договора, или някак, също заедно да излязат от рамките на ограниченията, които той налага".

"Макар да не го желаем, ако стане така, че не се споразумеем с Русия, ще се възползваме от предвиденото в договора право да не го нарушаваме, а просто да излезем от него." Така заместник-държавният секретар на САЩ обобщи резултатите от преговорите си с Мамедов.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.