Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комерцбанк: 4,3% ръст на брутния продукт на България за 2001 година

0 коментара

Германската "Комерцбанк" потвърди своето намерение за навлизане на българския финансов пазар чрез покупката на българската Евробанк, но предупреди, че все още няма окончателно решение по въпроса. Според г-н Пийч от централата на "Комерцбанк" във Франкфурт, банката внимателно преценява възможностите за подобна покупка, но все още няма окончателно решение по въпроса.

Водещ:

Интересът на "Комерцбанк" към България идва в момент, когато икономистите на банката изразяват оптимизъм за стопанското развитие на страната и очакват нейното членство в Европейския съюз след 7-8 години.

Икономическият експерт от изследователския отдел на"Комерцбанк" във Франкфурт Райнхард Клюсе направи следната оценка за състоянието на българската икономика през тази година.

Райнхард Клюсе:

- От гледна точка на общото състояние на икономиката ние очакваме икономическият растеж да бъде малко по-слаб от миналата година и да падне от 4.5% до 4.3%. Този спад ще се дължи преди всичко на забавянето на икономическия растеж в Западна Европа. Като цяло обаче икономическата ситуация ще остане благоприятна. Ние сме оптимистично настроени за развитието на българската икономика през тази година. През следващата година нещата ще бъдат дори още по-добри. Условията за икономическо развитие ще бъдат благоприятни. Очаквам инфлацията да продължи да спада главно заради поевтиняването на петрола. От 11% през миналата година инфлацията трябва да спадне към 8% през следващата година.

Според Райнхард Клюсе българският валутен борд продължава

да играе ключова роля за поддържането на финансовата стабилност в страната. Германският експерт освен това смята, че бордът ще остане стабилен въпреки тенденциите за поскъпване на еврото спрямо долара.

- Смятаме, че до 5-6 месеца еврото ще се търгува на равнище

от долар и пет цента, след това обаче европейската валута отново ще отслабне, защото според нас слабостта на американската икономика е преходна. Допускаме, че разхлабването на монетарната политика в Америка ще помогне за преодоляване на опасността от рецесия и на този фон очакваме американската икономика и американският долар отново да се засилят в края на тази и началото на следващата година. В този смисъл според нас чувствителното засилване на еврото ще бъде временно и смятаме, че при курс от долар и пет цента за евро българският валутен борд ще продължи да функционира нормално.

На този фон Райнхард Клюсе изрази увереност, че до края на годината България трябва да подпише и ще подпише ново споразумение с Международния валутен фонд.

- Независимо от валутния борд България все още се възприема като слаб кандидат в Централна и Източна Европа. От гледна точка на международните анализатори все още съществува латентна опасност за ново влошаване на българската икономика и евентуално ново споразумение с Международния валутен фонд ще бъде много полезно за стабилизиране на очакванията и за укрепването на доверието в българската политика и икономика. От неподписването на споразумение няма да излезе нищо добро. Разбира се, в година на избори е много трудно да се говори за ново споразумение с фонда, имам предвид това, че политиците, които се стремят към преизбиране, са склонни за момент да забравят за фискалната стабилност. Фондът обаче знае това и той ще окаже натиск върху правителството за запазване на политиката на стабилност. На този фон не смятам, че изборите ще затруднят подписването на ново споразумение. Според мен правителството ще подпише такова споразумение с фонда и цялостната ситуация ще остане благоприятна за България.

Според експертът на "Комерцбанк" споразумението с фонда е важно и заради това, че въпреки постигнатия напредък през последните няколко години България все още не може да се сравнява с по-напредналите страни в преход от Централна Европа.

- Има да се свърши много работа в подготовката на България за членство в Европейския съюз. Когато казвам, че съм оптимистично настроен за развитието на страната, в същото време не бих искал да сравнявам България със страни като Чехия или Полша.

Но все пак в сравнение с Румъния ние имаме много по-благоприятна оценка за България, отколкото за Румъния, казва Клюсе, който направи следната прогноза за членството на България в Европейския съюз.

- Ние допускаме, че водещите страни ще влязат в Европейския съюз през 2004 или 2005 година. След това ще бъдат необходими най-малко три-четири години, за да дойде ред на България.

Мога да си представя, че България ще влезе в съюза може би към 2007-2008 година, прогнозира в заключение икономическият експерт от изследователския отдел на "Комерцбанк" във Франкфурт Райнхард Клюсе. Неговите оценки за състоянието на българската икономика може да прочетете в интернет на адрес www.fe.org.

Материалът е излъчен по радио "Свободна Европа", 5 февруари 2001 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.