Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията по защита на конкуренцията да заработи до 20 септември

0 коментара

До 25 септември парламентът да приеме промените в закона за далекосъобщенията, настоя днес министърът на евроинтеграцията Меглена Кунева на пресконференция за края на политическия сезон. До 20 септември трябва да заработи и комисията по защита на конкуренцията, посочи още министър Кунева.

Двете неща са пряко свързани с целта на България икономиката ѝ да бъде призната от Европейския съюз за конкурентноспособна. Ако сроковете не бъдат спазени, приемането на измененията, както и стартът на комисията няма да бъдат отразени в редовния доклад на Еврокомисията за напредъка на страната.

КЗК трябваше да бъде сформирана и да започне работа още преди няколко месеца, спорове между отделните ведомства обаче възпрепятстваха старта на комисията. Отделно, за да затворим глава "Конкуренция" е нужно комисията не само да функционира, но и да е натрупала достатъчно опит, въз основа на който ЕС да направи заключения как страната се справя с въвеждането на еврокритериите в тази област.

Ако срокът от 20 септември не бъде спазен, България ще трябва да изчака следващото председателство, за да затвори главата.

Днес Кунева отново повтори, че ако до 1 май България не е приключила преговорите си с Евросъюза, ще трябва да продължи останалата работа с 25, а не с 15 страни. Тя добави, че се надява до края на италианското председателство, да сме затворили временно "Правосъдие и вътрешен ред". На 11 юли, след като стана ясно, че до края на сесията комисията по промените в Конституцията, ще е приключила работата си в съдебната област, България е получила предложение от Еврокомисията за затваряне на главата. Тепърва обаче ще се водят преговорите с отделните страни - членки.

Министърът каза още, че като цел сме си поставили и финализирането до края на годината на преговорите около нефинансовата част от главите "Земеделие" и "Регионална политика". Очаква се през януари 2004 да получим самостоятелната финансова рамка за преходния период до 2007 и тогава, вече въз основа на конкретни цифри, да приключим и остатъка от двете глави.

Макар и да похвали парламента за бързината, с която започна да придвижва промените в Конституцията, на днешната пресконференция Кунева отново припомни, че закъснението при приемането на измененията в закона за далекосъобщенията се дължи изцяло на депутатската ваканция. Промените са част от ангажиментите, поети със затварянето на глава "Енергетика" и трябваше да са факт до края на сесията на парламента, народните представители обаче се отчетоха само с 20 текста и заминаха на море, като оставиха останалите за септември. Министърът посочи, че въз основа на измененията ще трябва да бъдат приети наредби и методики, чието одобрение обаче предполага обществена дискусия. "Едно малко забавяне от 6 месеца на този закон, след това едно малко забавяне от 6 месеца за приемането на наредбите, би поставило друг контекст за един много важен проблем - конкурентноспособността на българската икономика", припомни Кунева.

Излизайки в отпуск, народните представители оставиха висящ и още един важен за хармонизирането на законодателството ни с това на ЕС закон - за обществените поръчки. Буквално последните дни преди ваканцията си пък те приеха други важни нормативни актове - например промените в закона за държавния служител и държавната администрация.

Администрацията, която се занимава с евроинтеграция, да бъде увеличавана, а не намалявана, настоя още днес министърът. В отговор на въпроси тя посочи, че въпреки настояванията от страна на евроекспертите, дирекциите в МС, отговарящи за обществените поръчки и държавната администрация, да бъдат подсилени с още хора, това все още не е станало. Макар и още през ноември за тази цел да са отпуснати свободни бройки.

"Много е важно "Обществени поръчки" и "Държавна администрация" да бъдат подкрепени. Мисля, че с преговорите ще се справим, въпросът е как ще придвижим напред хоризонталните въпроси - съдебна реформа, административна реформа и антикорупция", заяви тя и добави, че единственият начин администрацията да работи е да ѝ бъдат поставяни ясни задачи и да се упражнява системен контрол.

Според източници от правителството, вакантните бройки в двете дирекции щели да бъдат насочени към новия вицепремиер Пламен Панайотов, който освен, че ще отговаря за ЕС и НАТО, ще наблюдава и пряко дейността на министъра на държавната администрация Димитър Калчев. Не знам за подобен сюжет, бе единственият коментар на Кунева.

Партньорската проверка за АЕЦ - през ноември

Партньорската проверка за безопасността на 3-ти и 4-ти блокове на АЕЦ "Козлодуй" най-вероятно ще бъде направена през ноември, съобщи още министърът по европейските въпроси. Тя обаче направи уговорката, че за договарянето на проверката отговаряло Министерството на енергетиката и препрати към него въпросите, свързани с подготовката.

Особено предпазливо се изказваше и около възможното отваряне наново на глава "Енергетика" въз основа на резултатите и доколко това би забавило преговорния процес. Тя настоя първо да мине проверката, за да се види какви аргументи би дало в ръцете на България. Добави обаче: "Нещата никак не са лесни, става въпрос за убеждаването на всички 15 страни" и припомни, че всяка държава може да бави приключването на преговорите без да е задължена да изяснява защо.

Франция прекалила със случая "Добруджа"

Моето мнение е, че бяха проявени доста строги изисквания - нямаме задържан кораб от миналата година досега. Така министър Кунева коментира задържането на кораба "Добруджа" в края на миналата седмица от френските власти с обвинение, че е изхвърлил отпадъчните си води. Срещу 300 000 евро корабът бе пуснат да отплава от Брест, но на 18 ноември ще има дело по случая.

Кунева припомни, че все още не е доказано, че има извършено нарушение и посочи, че според нея случаят няма да предизвика отваряне наново на току що затворената глава "Транспорт". Тя обаче допълни, че ако инцидентът беше станал преди приключването ѝ, едва ли сме щели скоро да затворим главата. Финализирането на преговорите по нея бе проточено именно заради Франция, която отказваше да сложи подписа близо 6 месеца.

"Ние имаме 7,8% задържани кораби и това е доста добър показател. Други страни, които затвориха доста преди нас главата, като Малта и Кипър, продължаваха да имат много сериозен проблем с тази преговорна позиция. Същото се отнася и за Румъния", заяви министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.