Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Компенсация на ниска заплата с висока премия пести данъци

18 коментара
Компенсация на ниска заплата с висока премия пести данъци

Въпреки някои намаления на облагането на доходите през последните години, данъчно-осигурителната тежест в България остава висока. Относително най-ниско се облагат хората с ниски доходи – от 33 до 40% от сумата, която са изработили, отива за държавата чрез преки данъци /виж графика 1 по-долу/. С по-висока тежест се облагат хората с най-високи доходи. С още по-висока тежест бива облагана средната класа – комбинираната ставка по данъците и осигуровките за тях е около 45%.

Очевидно съществуват значителни различия в облагането на различните групи данъкоплатци. Общото между всички тях е, че всички плащат високи данъци и биха били облагодетелствани от намаление на данъчната и осигурителната тежест. Така например при въвеждане на ставка от 10 процента за данъка върху доходите и осигуровките всички данъкоплатци ще плащат поне два пъти по-ниски данъци. Докато обаче облагането на доходите се намали е възможно прилагането на някои законни начини за намаление на данъчната тежест.

Законовите данъчни облекчения

Не се облагат внесените през месеца за сметка на лицата лични вноски за доброволно пенсионно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица в общ размер до 10 на сто от облагаемия доход, както и с внесените през месеца за сметка на лицата лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" и рента" и застраховки "Живот", свързани с инвестиционен фонд в общ размер до 10 на сто от облагаемия доход. Допълнителни данъчни облекчения се използват при дарения за образователни, благотворителни, религиозни, културни и други подобни организации, както и за дарения за държавния “Фонд за лечение на деца”.

Да разгледаме ситуация, в която един служител получава месечна брутна заплата от 1300 лева. Брутната му заплата за годината е 15600 лева, разходът за труд на работодателя (заплата + осигуровки) е 20296 лева, а нетният годишен доход на този служител е 10902 лева. С 1300 лева месечна заплата доходът на този служител се облага изцяло с осигуровки и данък. При осигуровките, обаче, съществува максимален доход, който се облага и той е 1300 лева месечно през 2005 година. Това може да се използва за намаление на общото облагане.

Нека разгледаме друг начин на заплащане на споменатия от нас служител – той получава 300 лева месечна заплата и 3000 лева премия в края на всяко тримесечие. Като цяло брутната му годишна заплата остава същата – 15600 лева. Платените на държавата данъци и осигуровки, обаче, са по-малко, защото в края на всяко тримесечие служителят има месечен доход от 3300 лева, от който само първите 1300 лева се облагат с осигуровки и данък, а останалите 2000 лева се облагат само с данък.

Резултатите от тази възможност за оптимизация са показани в таблица 3. Забелязваме, че се спестяват над 3000 лева. Как работодателят и работникът ще си поделят това спестяване зависи от конкретна договорка между тях. Допълнителни спестявания могат да се реализират чрез по-рядко плащане на премиите – на 6 месеца или веднъж годишно.

Таблица 1: Оптимизиране чрез тримесечни премии

Лв.

Настоящо състояние

Оптимизация

Спестяване

Начин на изплащане

1300 лв. месечна заплата

300 лв. месечно + тримесечни премии от 3000 лв.

 

Разход за труд на работодателя /годишно/

20295

17887

2408

Брутна заплата /годишно/

15600

15600

0

Нетен доход /годишно/

10902

11668

766

Данъци се пестят и с пререгистрация на ЕТ в ЕООД

Едноличните търговци /ЕТ/ се облагат като физически лица – с осигуровки и данък върху доходите. Едноличните дружества с ограничена отговорност, ЕООД, се облагат с данък върху печалбата и данък върху дивидента /ако се разпределя печалбата/. Значителното намаление на данъка върху печалбата през последните години и рязкото намаление на данъка върху дивидентите през 2005 година правят възможно данъчно спестяване чрез пререгистрация в ЕООД.

Нека разгледаме едноличен търговец с 2000 лева месечен облагаем доход. Годишният му облагаем доход е 24 хиляди лева, а след плащане на данъци и осигуровки му остават чисто 14630 лева разполагаем доход. Ако разгледаме ситуация, при която този едноличен търговец се регистрира като ЕООД, получава месечна брутна заплата от 230 лева (300 лева месечен разход за труд) и остатъкът получава като разпределена печалба, върху която се плащат данък върху печалбата от 15% и данък върху дивидентите от 7%. В този случай разполагаемият годишен доход е 18394 лева, с над 3700 лева по-висок от ситуацията с ЕТ. Следователно в нашия пример е по-изгодно да се използва ЕООД, отколкото ЕТ.

Таблица 2: Оптимизиране чрез пререгистрация на ЕТ в ЕООД

лв.

ЕТ

ЕООД

Спестяване

Облагаем доход /годишно/

20000

20000

0

Нетен доход /годишно/

14630

18394

3763

Графика 1: Данъчно-осигурителна тежест – в момента и при плосък данък

Източник: изчисления на автора; Забележка: Данъчно-осигурителната тежест е изчислена като отношение между платените данъци и осигуровки и разходите за труд на работодателите.

Начини за спестяване на данъци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Боби ДДС-то
    #19

    Опитите да се направи данъчната система "социално приемлива" засега единствено позлати изобретателните счетоводители и данъчни съветници.Не е тайна за никого, че примерът от статията е широко разпространен

  2. negramotnik
    #18

    Momcheta mnogo ama mnogo ste zle, no puk ste uporiti v instituta na Krasen. Toku vij njakoi vi vsel za ministri. To sled kup nekadurnici vie ste ste chereshkata na sladoleda. Mnogo ste pecheni i PLOSKI susto kato danuka koito predlagate!Uspeh!!!

  3. Някой си
    #17

    Хубаво де примерите са чудесни, но къде е ползата за работниците и служителите??? НЯма да се плащат осигуровки и какво му пука на работодателя за тях....нищо, а и простия трудовак няма да има нищо общо нали сега взима парите.

  4. Идея за България
    #16

    Емигрантската организация ИДЕЯ ЗА БЪЛГАРИЯ е открила електронна подписка за набиране на инициативен комитет и членска маса за бъдеща политическа формация, която да участва в новите избори на България в силен коалиционен съюз с всички нови и неопетнени партии и граждански организации, с нови лица и идеи, за да спечели 51% в Парламента и направи своите РАДИКАЛНИ И МАЩАБНИ РЕФОРМИ В ИМЕТО И БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРИЯ, а и с това да подпомогне завръщането на българската емиграция в Родината.Тя представя и

  5. друг неграмотник
    #15

    Поздрави за момчетата от института - те пак откриха топлата вода. Плоски са им идеите защото мислят плоско и отдавна са скъсали с реалността и хората около тях. Това се постига с усилено заучаване и сляпо спазване на догматични клишета. Дайте им на момчетата да плащат плосък данък!

  6. Do negramotnik
    #14

    Negramotniko,Ne ni zalivaj s prostotiqta si. Che shte stane nqkoj ot IPI ministyr e sigurno, samo e vypros na vreme. A v tozi moment ti shte prodyljavash za bylvash zlych po tehen adres... Ama nishto - kritikata e hubavo neshto osobeno kato e na nisko intelektualno nivo kato tvoeto, za da se vidi prevyzhodstvoto

  7. bulgarin
    #13

    Платени олигофрени

  8. Счети
    #12

    Статията не е точна. Не може с разместване на доходите между месеците да се спестят осигуровки. На края на годината се прави изравняване за доходите от целия период и тогава ще трябва да се доплаща. Реално ще се постигне само разсрочване.

  9. шомун
    #11

    Годишното изравняване се отнася за данъка върху личните доходи, но не и за осигуровките. При осигуровките има максимален осигурителен праг, който за 2005 г. дейтвително е 1300 лв. на месец и в края на годината няма изравняване.

  10. Прайс, Ърнст и Туш
    #10

    Ало, специалистите, вземете формуляр за данъчна декларация за общо доход, отворете в средата на частта за осигуровките и прочетете внимателно какво пише и дали има или не изравняване, разпределяне по месеци и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.