Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комунистическа Куба се стреми да подобри своето управление

5 коментара
Комунистическа Куба  се стреми да подобри  своето управление

Куба е на прага на най-сериозното преустройство на правителството си от десетилетия, на фона на засилващата се критика и разочарование на населението от мудната икономика и бюрокрацията.

Ако през следващия месец Куба приеме нова конституция, както се твърди в новините по държавните медии, ще възникнат нови изпълнителни длъжности, от премиер до губернатори на провинции и кметове на общини. Те ще бъдат създадени с цел да се намали натовареността на отделни фигуранти като президента и да се постави по-силен акцент върху изпълнението на политическите решения.

Очакваната реформа предвижда намаляване на правомощията на ръководствата на провинциите и засилване на ръководствата на общините в тази страна с размерите на американския щат Пенсилвания.

"Всички предложени в конституцията структурни промени в правителството са явно предназначени да подобрят ефективността ", заяви Уилям Лео Гранде, преподавател по държавно управление в Американския университет.

"Например новият пост на министър-председателя предвижда фигура, която да упражнява надзор върху министерствата".

Предложените изменения съвпадат с продължаващите икономически реформи на системата в съветски стил. Те предвиждат по-силно управление, изразяващо се в даване на повече самостоятелност на държавните компании и въвеждане на данъчна система след повече от половин век без преки данъци.

Мандатът на районните представители, които са единствените излъчвани чрез избори ръководители в Куба, ще бъде удвоен на пет години, а председателите на общинските съвети и кметовете ще образуват съвети на провинциите начело с губернатора, които ще заменят провинциалните парламенти.

Районните представители досега образуваха общинските събрания и избираха местните им ръководители. След промените те ще одобряват също така и предложените от президента губернатори, които ще са натоварени с координацията между националното и общинското ниво.

Според Берт Хофман, експерт по Латинска Америка в Германския институт за глобални и регионални изследвания, новия кубински президент Мигел Диас-Канел "иска да покаже, че иска модернизация и също така да демонстрира, че постига промени".

Подобно на Лео Гранде, Хофман твърди, че икономическите реформи вървят с бавно темпо, защото изглежда има съпротива и липса на съгласие в ръководството на комунистическия остров начело с Диас-Канел.

"По тази причина той се захваща с институционална реформа, която не засяга директно мощни интереси и в рамките на която може да постигне напредък. Тя ще му позволи също така да вкара нови кадри и да укрепи властта си", посочва Хофман.

Предизборните кампании са забранени в Куба, а кандидатите за районните постове се определят на срещи по квартали. Няма изискване те да са членове на комунистическата партия и мнозина от тях са независими, но само няколко опозиционери са участвали в надпреварите. През 2017 г. им бе забранено да го правят.

Кандидатите за провинциалните парламенти и за Националното събрание не се избират с пряко гласуване. Комисии, образувани от представители на контролирани от Комунистическата партия организации (като федерацията на профсъюзите, например) ги включват в листа, която да преминава и през обществено гласуване.

Те, на свой ред, избират представителите на изпълнителната власт. При положение, че бъде одобрена новата конституция, в бъдеще единствено депутатите в 605-членното Национално събрание ще бъдат излъчвани чрез непряко гласуване.

По време на обществения дебат за конституцията, преди да бъде изготвен окончателният вариант, дискусията беше доминирана от въпроси като еднополовите бракове и социалната справедливост, според правителството, докато хиляди граждани изразиха различни опасения във връзка с избирателната система.

В същото време, докато държавните медии призовават кубинците да гласуват с "да", дебатът дали да се гласува за или против новата конституция се разгаря сред по-малкия процент от населението с достъп до интернет.

"Ще гласувам с "не", защото член пети от конституцията оставя страната в ръцете на комунистическата партия за векове напред", написа в Туитър Йоани Санчес, най-известният кубински блогър и редактор на онлайн вестник. 

По БТА. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чочо
    #5

    ГРЕШКА В ЗАГЛАВИЕТО:Комунистическа Куба не се стреми да подобри своето управление,защото това е невъзможно! ТЯ СЕ СТРЕМИ ДА ПОДОБРИ ...ЛИЦЕТО НА СВОЕТО УПРАВЛЕНИЕ ПРЕД СВЕТА!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  3. асен
    #3

    червените трътове му викаха остров на свободата...

  4. Практик от София
    #2

    Народът на Куба силно ще подобри своето управление и положение най-добре, като проведе всенароден референдум след рухването на комунистическия посткастров режим. И стане асоцииран щат на САЩ!

  5. ktn
    #1

    Докато властва комунизъм, никаква конституция няма да им помогне да имат икономика. Ще си живеят в сиромашия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.