Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конференцията срещу расизма завърши с компромиси

0 коментара

След 8-дневни ожесточени спорове по заключителната декларация, в събота в Дърбан приключи конференцията на ООН срещу расизма.

В нея взеха участие около 160 държави. Миналия понеделник САЩ и Израел напуснаха форума, заради настояванията на арабските и ислямските държави Израел да бъде определен като расистка държава.

В крайна сметка участниците одобриха компромисни текстове между Европейския съюз и арабските страни по близкоизточния въпрос и между ЕС и африканските страни за робството.

Няколко страни, между които Сирия, Пакистан и Канада, съобщиха, че ще изразят резерви към одобрения текст за Близкия изток.

Представителят на Организацията за освобождение на Палестина Сулейман ал Херфи оцени споразумението за Близкия изток като "добро за успеха на конференцията в Дърбан". Според него обаче този текст не е приемлив за всички. Страните-членки на Организацията Ислямска конференция например имат две възражения към заключителната проектодекларация. Те подчертават, че Холокостът е осъществен в Европа и арабските страни не носят отговорност за него. Освен това повечето от жертвите на антисемитизма според тях са араби.

По въпроса за робството, ЕС и африканските страни се споразумяха от проектодекларацията, в която робството е признато за престъпление срещу човечеството, да отпадне думата репарации. Документът с най-общи термини насърчава международната общност да увеличи помощта за развитие на пострадалите от робството страни. В първоначалния текст се посочваше, че това трябва да сторят страните, отговорни за търговията с роби и колониализма.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан приветства приетия план за глобални действия срещу расизма и дискриминацията на Световната конференция в Дърбан, но изрази съжаление, че върху срещата са хвърлили сянка "болезнените" несъгласия, особено по позициите за Близкия изток. "Очевидно всички трябва да премислим случилото се и да видим какво можем да научим от него", заяви Анан в декларация, огласена в централата на ООН в Ню Йорк.

Никой не казва, че конференцията сложи край на расизма и дискриминацията, но участниците в нея набелязаха конкретни пътища за борбата с тях, подчерта от своя страна в Дърбан Върховният комисар на ООН по човешките права Мери Робинсън, която бе генерален секретар на срещата. Приетите документи няма да имат особено значение, ако правителствата на всички страни не пристъпят към изпълнението им, предупреди същевременно г-жа Робинсън.

В Париж президентът Жак Ширак и министър-председателят Лионел Жоспен изразиха задоволство от завършилата конференция в Дърбан. По думите на говорителката на Елисейския дворец Катрин Колона президентът Ширак е доволен от "единството" и "твърдостта" на Европейския съюз, който се е противоспоставил на напълно неприемливите опити за уподобяванео на ционизма на расизма. Според френския президент "ксенофобията и расовата омраза съвсем не са изкоренени, което налага непрекъсната бдителност и мобилизация". От своя страна в комюнике премиерът Жоспен изрази голямото си задоволство от приемането с консенсус на заключителната декларация в Дърбан. Според него борбата с расизма, расовата дискриминация и ксенофобията са жизнено важни за целия свят.

Израел приветства приемането на плана за глобални действия срещу расизма, в който не са включени формулировките, определящи еврейската държава като расистка, както настояваха арабските и ислямските държави. "Формулировките, одобрени в Дърбан в наше отсъствие не са най-добрите и ние не сме съгласни с тях, но те са напълни различни от отровните решения, които екстремистките страни настояваха да бъдат приети", се казва в декларация на израелското външно министрество. "Недемократичните страни се провалиха в опитите си да диктуват закони на просветения свят по въпросите на човешките права, което би превърнало конференцията в театър на абсурда", заявява още израелското външно ведомство.

САЩ изразиха разочарование от резултатите, постигнати на конференцията срещу расизма и защитиха решението си да я напуснат в знак на протест срещу антиизраелските настроения в Дърбан. "Ние оценяваме усилията на участниците в конференцията в окончателния документ да няма обидни думи", каза говорителката на Държавния департамент Сузан Питмън. По думите ѝ обаче Вашингтон е разочарован, че конференцията, която е имала възможност да се занимае задълбочено с проблема за расизма, е била политизирана. "Убедени сме, че оттеглянето ни беше правилна мярка и се надяваме, че то е повлияло за по-добрия, но все пак не отличен резултат", каза говорителката.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.