Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфискация за престъпно имущество над 60 000 лв.

0 коментара

С малки поправки правителството прие днес проектозакона на вътрешния министър Георги Петканов, по който държавата ще конфискува имущество над 60 000 лева, за което има достатъчно данни, че е придобито "пряко или косвено от престъпна дейност". Първоначалният вариант на закона предвиждаше обект на проверки да става имущество за над 30 000 лева. Нарочените собственици ще имат 14 дни да докажат, че доходите им са законни, а съдът ще одобрява за един ден обезпечителните мерки, а след това и конфискацията по искане на спецотдели в данъчната администрация. Без значение е дали имуществото е придобито преди или след приемането на закона.

Блокиране или отнемане на имущество ще е възможно, когато се установи, че дадено лице притежава имущество със значителна стойност и срещу него е започнало наказателно производство за тероризъм, незаконен трафик на наркотични вещества, изпиране на пари, престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната системи в особено големи размери, трафик на хора, преправяне на пари и документи и др.

Ще отнемат имоти и за престъпления зад граница

Имущество ще се отнема и в случаите, когато притежателят му е починал, изчезнал или не носи наказателна отговорност поради амнистия или невменяемост, както и в случаите, когато е установено имущество със значителна стойност, придобито от престъпна дейност, извършена в чужбина. Имущество ще бъде отнемано и от наследниците на собственика му или ако е прехвърлено на съпруг или съпруга, както и в случаите на правоприемство на юридическо лице. Законът ще се прилага и когато е отправено искане от компетентните органи на друга държава по силата на международни договори с България или на принципа на взаимността.

Предвижда се в структурата на данъчната администрация да бъдат създадени специализирани отдели, които ще извършват проверки за незаконно имущество. Първоначалният вариант на вътрешни министър Петканов предвиждаше специална агенция, подчинена на финансовия министър, да разследва и предлага конфискация. Експерти разкритикуваха създаването на подобен орган под политически контрол като предупредиха, че той може да стане инструмент за репресии срещу опоненти на управляващите.

В специализираните отдели ще бъдат назначавани лица с висше юридическо или икономическо образование и най-малко пет години стаж по специалността. Те ще изпълняват функцията на инспектори, които да установяват, проследяват, налагат обезпечителни мерки и отнемат незаконно имущество. Служителите ще бъдат определяни със заповед на министъра на финансите, предвижда законът.

Проверките на инспекторите и наказателното преследване взаимно ще се подпомагат, се казва в проектозакона. Механизмът на законопроекта дава възможност да се отнемат в полза на държавата престъпни облаги, които не могат да бъдат засегнати в рамките на наказателния процес, се посочва в съобщението на правителствената информационна служба.

Това е най-оспорваният пункт в законопроекта заради механизма, който предвижда отнемане на имущество по реда на гражданското съдопроизводство. В случая не държавата като ищец ще доказва забогатяване от престъпна дейност, както е в наказателното право, а ответникът ще удостоверява, че доходите му са законни.

Информацията, която ще се събира при проверката, ще бъде служебна тайна, като проверката ще трае максимално 13 месеца. Специализираните отдели ще работят в тясно сътрудничество с Министерството на вътрешните работи, със следствието и прокуратурата, с Агенцията за финансово разузнаване, Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, Сметната палата, Агенцията за приватизация, Агенция "Митници", службите по вписванията, окръжните съдилища, които водят търговски регистри и съответните служби на общинската администрация.

Проверяваните ще трябва в 14-дневен срок да представят декларации за произхода и стойността на имуществото си, както и извършваните през проверявания период сделки, платените от тях данъци, такси, мита и акцизи. При необходимост може да бъде назначавана общоикономическа експертиза, която чрез анализ на приходите и разходите на проверяваното лице да определи каква част от имуществото му превишава законните му доходи.

Съдът ще се произнася същия ден за поисканите от специализираните отдели обезпечителни мерки. Когато съдът постанови решение за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, и се установи, че неоснователно и недобросъвестно е оспорвано блокирането или отнемането му, съдът може да наложи глоба в размер на 10 на сто от стойността на отнетата собственост. При нарушения на длъжностни лица ще им бъде налагана глоба до 2000 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.