Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтът на Садр с коалиционните войски заплашва единството на шиитите

0 коментара

Въоръжени мъже кръстосват улиците. Повечето магазини са затворени. Полицията е безпомощна и няма следа от тълпите богомолци и посетители, които обикновено изпълват улиците и хотелите.

Кербала, свещеният за шиитите град южно от Багдад, бе тежко засегнат от проточилия се конфликт между бунтовниците, верни на радикалния шиитски духовник Муктада Садр, и американски и други коалиционни войски. Местни жители, сред които главният духовник в града - аятолах, известен със своята умереност, твърдят, че боевете в Кербала и на други места пораждат опасни разделения сред шиитското мнозинство в Ирак.

"Откакто се върнах в Ирак от изгнание миналата година, непрекъснато предупреждавам за вътрешни разделения сред шиитите", казва великият аятолах Мохамед Таки ал Мудариси. "Днес откривам точно това, за което предупреждавах. Шиитското религиозно ръководство (марджаия) трябва да се опита да овладее ситуацията", каза той.

Единството на шиитското мнозинство в Ирак е от съществено значение за успеха на подкрепяните от САЩ планове да насочат тази арабска страна от 25 милиона към демократично управление. Това остава главната цел на администрацията на Буш, след като нейните експерти не успяха да открият оръжия за масово поразяване в Ирак. Твърденията за наличието на такива оръжия бе основната причина за започването на войната миналата година.

След отстраняването на Саддам Хюсеин преди година САЩ започнаха да ухажват шиитите, които са около 60 процента от населението, и положиха специални усилия да не ги настройват срещу себе си и да не засягат религиозната им чувствителност.

Решението на Садр да въвлече американски и други коалиционни сили в продължаващата, макар с прекъсвания, вече месец война на изтощение в Багдад и в по-голямата част на Южен Ирак, като Кербала и свещените градове Наджаф и Куфа, възпламени антиамерикански настроения в Южен Ирак и в части от Багдад. Освен това засили заплахата от мащабно шиитско въстание в допълнение към сунитски бунт.

Бунтът на Садр доведе американските сили, които издирваха милициите му Армията на Махди, както и самия него, на един хвърлей от шиитските светини в Кербала , Наджаф и Куфа. Това обиди много шиити и може да е уронило популярността, която Садр си спечели през последните седмици.

Отразявайки шиитските опасения, както и недоволството от действията на Садр, лидерът на най-голямата шиитска партия в Ирак - Висшия съвет за ислямска революция в Ирак, призова въоръжените групи да се изтеглят от Кербала и Наджаф от уважение към двата града.

Друг знак за раздразнението от Садр е, че представители на високопоставени шиитски духовници спряха посредническите си усилия и му оставиха избора да се бори срещу далеч превъзхождащата го сила или да се предаде. Садр е издирван във връзка с убийството миналата година на духовник, който му е бил съперник.

"Моктада причини толкова много проблеми тук и на други места, че те могат да бъдат разрешени само ако той се подчини на волята на марджаия", каза Мохамед ал Асади, духовник от Кербала, който подкрепя великия аятолах Али ал Хусейни ас Систани, най-влиятелния шиитски духовник. "Огледайте се. Бизнесът е на нулата. В този град имаше повече посетители дори по време на войната Ирак-Иран."

Хотелът, където Асади направи изявлението си, бе полупразен, а повечето магазини, които обикновено въртяха добра търговия, продавайки всичко - от детски играчки до храна и парфюми и молитвени килимчета на богомолците, са затворени.

Ресторантите са празни. Недалеч бунтовници с гранатомети и автомати охраняваха контролни пунктове и позиции, укрепени с торби пясък пред джамията Мухаям, щаб на Садр в Кербала.

"Американците искат да заличат движението на Садр и неговите поддръжници", каза Джасим ал Абади, един от старшите помощници на Садр в Кербала. "Все така искаме да прекратим кръвопролитията, но високопоставените духовници спряха посредническите си усилия."

Борбата срещу коалиционните войски може да е спечелила на Садр някаква популярност сред иракчаните, недоволни от окупацията, но тя противоречи на желанията на по-старите и умерени духовници, които отдавна призовават към търпение, за да може да се гарантира преобразяването на шиитската власт в следвоенен Ирак във официална политическа сила.

Въпреки недоверието им в намеренията на САЩ Систани, Мудариси и други висши духовници избягват да призовават своите поддръжници да се вдигнат на оръжие срещу водените от САЩ коалиционни сили - позиция, която създаде съмнения дали те не са прекалено толерантни към окупацията.

"Направихме това, което ни продиктува мъдростта и свещената доктрина", каза Мудариси в отговор на обвиненията, че високопоставени шиитски духовници може да са се примирили с окупацията по политически причини. "Наш дълг е да предотвратим кръвопролитията и отново да спечелим независимостта си без да плащаме прекалено висока цена".

За сравнение, движението на Садр е водено от млади и енергични студенти по богословие, почитащи паметта на неговия баща - виокопоставен духовник, убит от агенти на Саддам през 1999 г. Поддръжниците му са предимно бедни безработни млади шиити, които са се вдигнали на оръжие срещу коалиционните войски.

Войнствеността на Садр - той редовно извършва язвителни атаки срещу подкрепяното от САЩ иракско правителство и окупационните власти - го изолира от по-възрастните духовници, които до държат на една ръка разстояние, но избягват да го критикуват публично, за да запазят шиитското единство.

"Разпускането на милициите на Садр и поставянето им под контрол без съмнение е нещо, което не само САЩ, но и много иракски лидери ще приветстват, макар че може да не поискат да кажат това публично", каза Джон Еспозито, експерт по американската политика за Близкия изток от Джорджтаунския университет.

* По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.