Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конгресът ще разследва най-мащабното в Америка спиране на тока

0 коментара

Комисията по енергетика и търговия към Камарата на американския Конгрес съобщи, че след ваканцията ще започне разследване на най-големия в историята на САЩ срив в електроенергийната система, който остави без електричество над 50 милиона жители на САЩ и на Канада, съобщи Ройтерс. Слушанията ще започнат през септември.

Незапомнен в историята на САЩ и Канада срив в електроподаването засегна райони на обща площ 9000 кв.м. Без ток за около две денонощия остава мегаполисът Ню Йорк, както и други големи градове като Детройт, Кливланд, както и най-големият канадски град Торонто и столицата Отава. Ден и половина след срива агенциите съобщиха, че по време на спирането на електричеството в САЩ трима души са загинали при пожари, причинени от свещи, а една жена е получила инфаркт. Още двама души в Канада са намерили смъртта си при възникналия хаос.

В резултат на енергийния срив, големи райони в щата Охайо останаха без питейна вода, в Мичиган бе въведено извънредно положение, а в Ню Йорк метрото бе изцяло парализирано.

В петък и събота електрозахранването в засегнатите райони се възстановяваше бавно. В събота електроподаването в Ню Йорк и съседния район Уестчестър бе напълно възстановено, съобщи компанията Кънсолидейтид Едисън. От компанията призоваха потребителите да пестят тока, докато бъдат проучени причините за срива и бъдат отстранени изцяло последствията. Същия ден, с изключение на две линии, тръгна и метрото в Ню Йорк, което се ползва от около 7 млн.души в делничен ден. Още в петък бе възстановено електрозахранването на канадската столица Отава, както и някои квартали на най-големия град Торонто.

Въпреки постепенното възстановяване на електрозахранването, проблемите за засегнатото население продължават. Живеещите около Кливлънд са предупредени да преваряват водата преди пиене, защото пречиствателните станции са спирали да работят. В района на Детройт, известен с автомобилната си индустрия, има недостиг на течни горива, тъй като помпите на бензиностанциите се захранват с електричество.

След два дни на хаос, въздушният транспорт в САЩ и Канада започна да възстановява своята дейност. Броят на отменените полети бе силно намален, а центровете за контрол на полетите преминаха на захранване от външен източник.

Сривът започнал в Охайо

Три линии за пренос на електроенергия в американския щат Охайо вероятно са причината за най-големия срив в енергийната мрежа на Северна Америка, съобщи в събота шефът на енергийния съвет на континента, цитиран от Ройтерс. Обща работна група между САЩ и Канада изяснява причината за срива, като все още няма официално заключение.

Вече до голяма степен сме убедени, че сривът е започнал в Охайо, каза Майкъл Гент, президент на Северноамериканския съвет за надеждност на енергийната система. Тази обществена институция бе създадена след масовото спиране на електричеството в САЩ през 1965 г. приблизително в същите райони, както през тази седмица.

Гент добави, че в момента разследващият екип се опитва да установи защо ситуацията не е била овладяна, след като трите далекопровода в Охайо са излезли от строя.

Гент допълни, че първите сериозни пробиви в електромрежата са били регистрирани в заводите на автомобилната корпорация Дженерал моторс в щата Мичиган. После вълната достигнала до щата Охайо и именно тамошната електрическа компания не е реагирала адекватно. Ако диспечерският пункт в Пенсилвания не бе регистрирал проблема, цялата страна щеше да остане без ток, каза Гент.

САЩ и Канада създадоха обща работна група

В събота американският президент Джордж Буш и канадският премиер Жан Кретиен обсъдиха по телефона извънредното положение, което се създаде в Северна Америка. Двамата говорили и за работата на общата работна група и за това как тя може да допринесе за енергийното сътрудничество между САЩ и Канада. Съпредседатели на групата са министърът на енергетиката на САЩ Спенсър Ейбрахам и канадският министър на природните ресурси Хърб Далиуол.

Сривът изведе енергийната политика - доскоро пренебрегвана тема на Капитолия - на едно от първите места в дневния ред на администрацията на Буш, предаде Ройтерс. Още в петък Буш заяви пред медиите, че случилото се е сигнал за тревога, че електропреносната мрежа на страната се нуждае от модернизация.

Експерти по борбата с тероризма заявиха, че най-голямото досега прекъсване на електричеството в историята на САЩ показва, че американската система за електроснабдяване е уязвима за терористични актове и саботажни действия. По думите на представител на администрацията на щата Ню Йорк, пожелал анонимност, особена тревога буди фактът, че дълго време не може да се установи причината за инцидента.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.