Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд отмени част от бюджет 2003

0 коментара

С 10 на 1 гласа Конституционният съд днес е обявил за противоконституционен бюджет 2003, в частта му за разходите на Върховния касационен съд. Единственият глас против е бил на бившия председател на ВКС и настоящ председател на КС Румен Янков.

Официално конституционните съдии не съобщиха още днес решението, а обявиха, че ще се произнесат след седмица, на 15 април.

Съдиите бяха сезирани за противоконституционност на бюджет 2003 от Пленума на Върховния касационен съд. Мотивът на магистратите бе, че отделените от правителството средства за ВКС не позволяват той да извършва конституционно установените му дейности.

За 2001 г. ВКС е получил 12 млн.лв., за 2002 - 14 млн., а за 2003 - 7,120 млн.лв. В определената за върховния съд издръжка влизат средства за експертизи, конвоиране на задържани и средства за административни разходи на 11 съдилища и прокуратури, които работят в Съдебната палата в столицата. Председателят на ВКС Иван Григоров определи бюджета като удар на политиците срещу съда.

Пленумът на ВКС бе направил и алтернативно искане - ако не е възможно да се отмени само частта за неговия бюджет, то да се обяви за противоконституционен целия закон за държавния бюджет за 2003 година.

След като Конституционният съд официално обяви решението си, правителството ще трябва да започне да финансира ВКС според разчетите на миналогодишния бюджет, докато не промени сегашните цифри. И в двата случая обаче ще се наложи актуализация на тазгодишния бюджет, което не се е случвало от времето на БСП-правителството на Жан Виденов.

От финансовото министерство заявиха, че ще коментират решението на конституционните съдии след 15 април, когато станат ясни и мотивите. Тогава Милен Велчев ще обяви и какво смята да прави с бюджет 2003.

Битката между съдебната власт и правителството за бюджет 2003 започна още след внасянето на основния закон за тази година в парламента в края на октомври м.г. Магистратите обвиниха кабинета, че е орязал наполовина собствените им разчети за издръжка на съдебната система през 2003 г., като същевременно е натоварил системата с нови разходи във връзка със съдебната реформа. Финансовият министър Милен Велчев отговаряше, че са орязани исканията на всички системи на бюджетна издръжка и че заложеното над 10-процентно увеличение на средствата за съдебната власт е едно от най-големите.

През ноември Висшият съдебен съвет атакува бюджета във Върховния административен съд процедурно. Мотивът бе, че правителството е нарушило конституцията и закона за съдебната власт, като е внесло в парламента собствените си разчети за финансирането на съдебната власт, а не изготвените от ВСС. Още преди произнасянето на ВАС обаче парламентът гласува бюджета и съдът бе принуден да прекрати делото, макар че в мотивите си определи като правилни всички възражения на магистратите срещу процедурата.

През януари т.г., в отворено писмо до президента, председателя на парламента и премиера ВСС алармира, че разходите за съдебната власт в бюджет 2003 са крайно недостатъчни, а провеждането на реформи - невъзможно.

В писмото си висшите магистрати изтъкваха, че предвидената за 2003 г. субсидия от републиканския бюджет за съдебната власт е по-малка с почти 7 млн.лв. от отпуснатата през 2002 г. - 95,9 млн.лв. срещу 102,5 млн.лв. В същото време, с промените в закона за съдебната власт са въведени нови длъжности и функции в съдебната система, които увеличават нейните разходи. ВСС изтъкна и липсата на средства за подновяване на изключително лошата материално-техническа база, в която работят съдии, прокурори и следователи.

Съдиите алармираха, че има опасност да се блокира съдебния процес заради липса на средства за разплащане със служебните защитници, съдебните експерти, както и за консумативите - ток, гориво, програмни продукти и др. на съдебните институции.

Отговорът на правителството не се промени и през март т.г. ВСС отказа да утвърди бюджета за съдебната власт с предлагания от кабинета дефицит, като разпространи ново отворено писмо до останалите държавни институции. В него магистратите предупредиха, че съдебната система ще спре без допълнително финансиране.

Ако бюджетът на съдебната власт не се увеличи спешно, след изчерпването на парите системата ще спре да функционира, предупреди Висшият съдебен съвет. Според магистратите недостигът за цялата система е около 50 млн.лв. и отпускането на тези пари допълнително е минимално необходимо, за да могат да се проведат поне част от съдебните реформи, приети от парламента и правителството, но неосигурени финансово.

В коментар на откритото писмо, правителственият говорител Димитър Цонев тогава заяви, че не може да се говори за актуализация на целия държавен бюджет, а по въпроса за парите за съдебната власт меродавно е мнението на финансовия министър Милен Велчев. Цонев припомни, че по същия проблем - за недостига на средства, Върховният касационен съд е сезирал КС. Правителственият говорител тогава каза, че Министерският съвет ще изчака решението на конституционните съдии и ще се съобрази с него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.