Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Координиране с партниращите организации

0 коментара

Общи положения

Ние сме осъществявали дискусии и разменяли информация с Европейската комисия, SECI (чрез Секретариата, чийто офис е в ООН - Икономическата комисия за Европа), Програмата на Световната банка за улесняване на транспорт и търговия в югоизточна Европа - TTFSE, германското Министерство на финансите и Световната митническа организация. Също така поддържаме диалог с британското посолство, осъществихме среща с представителя на МВФ за региона и освен това се проведоха срещи на високо ниво във Вашингтон със Световната банка, МВФ и Американската митническа служба, както и офиса на SECI в Държавния департамент на САЩ.

Нашето предложение бе специално предназначено да подпомага България по пътя ѝ към приемане в Европейския съюз. По отношение на тези цели и задачи то се явява напълно подходящо. Нашето Техническо предложение също така съдържа гъвкавост, която позволява да се вземат предвид интересите на всички партниращи организации и страни донори.

На базата на предоставената информация ние вярваме, че е необходимо най-високо ниво на координиране с програмата PHARE и Програмата за улесняване на транспорт и търговия в югоизточна Европа - TTFSE на Световната банка. Начинът на координиране обаче е специфичен за всяка партнираща организация. Предложението за начина и целта на тази координация, предложени в точка 4.2 по-горе, дават основа за редовна и детайлна координация с тези партниращи органзации, но Краун Ейджънтс вярват, че ще е необходима допълнителна координация за максимизиране на ефективността на всички дейности.

Координиране с програмата PHARE

Поддръжката от страна на PHARE в сектора Митници е фокусирана към посрещане на законовите и оперативните изисквания на Acquis Communautaire по време на Приемането. Тя се състои в серия от конкретни проекти, сключени или чрез търгове с частни компании (като например развитието на системата БИМИС от Управлението на Ламбард), чрез директни договори (напр. с Европейски митници) или с туининг програмата. В сектор Митници това е Германия.
В момента единствената област, свързана с дейност, основана от PHARE, е поддръжката на системата БИМИС.

Има няколко съществуващи или наскоро изпълнени договора в тази насока, които бяха финансирани от бюджета на PHARE за 1998. Те се изразяват в доставка на оборудване, комуникации, обучение и техническа помощ.

Координирането с БИМИС за в бъдеще е важно и Краун Ейджънтс искат да са сигурни, че няма по никакъв начин да попречат на развиването му, освен ако не сме помолени да го направим, както и доколкото е възможно да поддържаме бъдещото му развитие. Но възможно е да се извлече значителна полза от споделянето на информация, особено свързана с изискванията на потребителя за разследване, разузнаване и дейност по борбата с контрабандата.

По програмата PHARE има три текущи проекта. Те засягат организацията и управлението, последващия контрол и транзита.
Проектите за организацията и управлението, последващия контрол ще се осъществят от Германската митническа служба с помощта на туининг програмата. Подготвено е предварително съглашение за осъществяване на тази програма и това е обект на продължителни преговори между двете страни. Нужно е близко сътрудничество с този проект, за да се избегне припокриване на дейностите. Краун Ейджънтс вече се срещнаха с немското Министерство на финансите и му предоставихме копие от нашето техническо предложение. Запланувани са допълнителни срещи чрез служители на БМА.

Ефективното прилагане на програмата на Краун Ейджънтс изисква съществуването на подходящи управленски и организационни структури, по-специално свързани с прилагането на дейностите и вътрешния одит. Първоначалните анализи сочат, че прилагането на програмата може да започне с помощта на съществуващите структури и в момента се разглеждат съответствията. Това означава, че ние бихме могли да изчакаме започването на немската програма преди да пристъпим към значителни реформи. Програмата на Краун Ейджънтс ще предоставя подпомагане на немската програма, когато това е нужно. Полезно за проекта ще бъде своевременното разглеждане на условията на препоръката, както и координацията на действията чрез служителите на БМА.

Проектът по транзита ще се осъществи от Евромитници, чрез директен договор с ЕС.
По програмата PHARE 2002 българското правителство има предложени два проекта за разглеждане и одобрение от Европейската комисия. Те са свързани с течащата в момента програма БИМИС и прилагането на мобилни митнически екипи. Както вече бе отбелязано, развитието на БИМИС не е засегнато и въпреки това ще се поддържа взаимна информираност за предотвратяване на потенциални конфликти. Развитието на проекта за мобилните екипи ще подобри работата на централизирано управляваните общи екипи по поддръжката. Осъществяването на този проект обаче не може да стане до третото тримесечие на 2003 и остава обект на одобрение от Комитета за управление към PHARE. Въпреки това Краун Ейджънтс са готови да подкрепят тази инициатива, както по отношение на проектирането ѝ, така и при реализацията.

Извън тези проекти има още няколко други дейности, които изискват допълнителна координация. Такива са например Проекта за повишаване ефективността при пресичане на границата при Дунав и техническо подпомагане на българската гранична полиция. Координация с проектите, финансирани от ЕС, ще се осъществи с помощта на служители от БМА, както и чрез делегацията на Европейската комисия в София и DG TAXUD, Брюксел.

Координиране с Програмата на Световнта банка за улесняване на транспорт и търговия в югоизточна Европа - TTFSE

Изискванията по отношение на координирането с TTFSE се различават значително по отношение на тези, прилагани за програмата PHARE. Основният резултат от тяхната дейност се състои в изграждането на гранични пунктове и свързаните с тях съоръжения. Има също така и елементи на техническо подпомагане, осъществявано предимно от митническите служби на САЩ чрез предоставяне на безвъзмездна помощ. От своя страна програмата TTFSE предполага серия от мерки от страна на Световната банка, с които БМА е запозната. Програмата на Краун Ейджънтс има за цел да повиши приходите и едновременно с това да подпомага законната търговия. В този контекст ние ще се стремим да подпомагаме БМА в постигането на тези параметри.
Също така ние установихме директна координация с представителството на TTFSE в България с цел обмяна на информация по развитието на нашите програми за допълнителна координация, в случай че има необходимост.

Координиране с други партниращи страни

Освен програмата PHARE на Европейската комисия и програмата TTFSE на Световната банка има още няколко партниращи организации, които трябва да бъдат информирани за програмата на Краун Ейджънтс. С одобрението на Министъра на финансите бихме желали да поддържаме списък с утвърдени партниращи организации, които да бъдат включени в списък за разпространение на доклади, след като са одобрени от Министерството. Това ще включва началния доклад и всички останали редовни доклади. Полезно би било също така да се установи и редовен процес за обновяване на списъка с тези организации.

Координационни механизми

Чрез приемане на предложението от т. 4 по-горе за Комитет за управление на програмата и споразумение за включване на предложените организации, ще се постигне много добра степен на координация между партниращите организации в този форум.
В добавка на това ние предлагаме да разпространяваме тримесечните си доклади за дейността ни или резюме от тях и така да информираме партниращите организации за промените. На този етап сме отбелязали следните партниращи организации:

Министерство на финансите, София
Българска митническа агенция, София
Представителство на МВФ, България
Представителство на Световната банка, България
Делегацията на ЕК, България
DG Taxud, Брюксел
UNECE, Женева (в качеството си на секретариат на SECI Пакта за стабилност)
UNDP, Виена
UNDCP, Виена
Световна митническа организация, Брюксел
Евромитници, Париж
Съветник на програмата PHARE към Европейската комисия по туининг прогмата за страни-кандидатки, София
Британското посолство, София
Когато е възможно, ще се допитваме до тези организации, за да подпомагаме открита размяна на гледни точки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.