Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кораб, следен за контрабанда, в центъра на митническа измама

0 коментара
Кораб, следен за контрабанда, в центъра на митническа измама

Чужд кораб, следен за контрабанда, се оказа в центъра на безпрецедентен опит за митническа измама на българска територия, като плавателният съд бил вкаран уж за ремонт в Бургаската корабостроителница, а всъщност целта била нарязването му за скрап. Далаверата е в разликата между дължимите такси за двете различни по вид дейности.

Кораб с името "Nakre",плаващ под грузински флаг и качен за ремонт в пристанище Бургаски корабостроителници, е разпознат по-късно от местните власти като турския кораб "Erdal Karaer", фигуриращ в списъка на "заподозрените кораби". Случая е прецедент в морската практика на Република България, съобщиха в сряда от Регионална гранична служба-Бургас (РГС).

Най-вероятно става въпрос за митническа измама, защото корабът, купен от българската фирма "Шип Дестрой" ООД, при влизането си в България е трябвало да бъде нарязан за скрап. За това обаче се дължи митническа такса в размер на 1/4 до 1/5 от стойността на кораба. При вкарването на кораба с фалшиви документи под претекст, че е за ремонт, фирмата си спестява 100 000 лева по груби изключения.

По време на дежурство на граничния патрул в Бургас, полицаите са констатирали, че от предната и задната част на качения уж за ремонт "Nakre" с номер IMO 7364638 (уникален номер, даван на всеки кораб при построяването му) са изрязани части от конструкцията. Първо са изрязани надписът, името и IMO номера. Оказва се, че това е турският "Erdal Karaer", включен в списъка на заподозрени кораби в Международния черноморски граничен координационно-информационен център в РГС Бургас. В списъка са вкарани кораби, за които има данни или подозрения, че се занимават с незаконна дейност.

От направеното разследване е установено, че в корабния регистър на Грузия няма регистриран кораб с името "Nakre", а документите за собственост са фалшиви.

Освен това, екипажът на кораба - 9 турски граждани, е напуснал страната ни и се е завърнал в Турция.

В момента корабът е задържан със заповед на директора на "Морска администрация" – Бургас. Уведомени са и Регионална митническа дирекция - Бургас, "Пристанищна

администрация" - Бургас, "Бургаски корабостроителници" АД, Изпълнителна агенция "Морска администрация" – София.

Корабът е бил собственост на фирма, регистрирана в Индия - "ACM kibele shiping LTG", а след това е закупен от българската "Шип Дестрой" ООД. "Шип Дестрой" е сключила договор с корабостроителницата плавателният съд да бъде нарязан.

Към момента корабът е под митнически режим "временен внос" и за нарязването му не е подадена митническа декларация.

Събраните материали по полицейската проверка ще бъдат предоставени на Районна прокуратура Бургас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.