Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корекции в План 2004 заради членството в НАТО

0 коментара

В хода на преговорния процес на България за членство в НАТО е възможно да се наложат малки корекции в План 2004, каза днес полк.Иван Миланов, шеф на дирекция "Евроатлантическа интеграция" в министерството на отбраната. Единственото, което Миланов уточни, е че корекциите ще бъдат по отношение на активните сили на армията, които могат се разполагат извън страната - т.е. частите, които участват в мироопазващи операции.

Като възможности за специализация на Българската армия в рамките на Алианса Миланов посочи химически и инженерни подразделения, бойни и транспортни хеликоптери, специални формирования. По думите му това са възможните ниши и празнини, в които ние можем да се наместим и които ще бъдат уточнени в хода на преговорите. Румъния вече обяви, че може да се специализира с алпийски части, военна полиция и обучени пилоти за военнотранспортните хеликоптери С-130.

Преговорите с НАТО по присъединителния протокол започват на 13 януари

На 13 януари 2003 г. ще започне първият кръг от преговорите на България с Алианса за подписване на присъединителния протокол, стана ясно на днешния семинар на дирекция "Евроатлантическа интеграция" към отбранителното ведомство. Хората на Свинаров се събраха на Боровец, за да обсъдят етапите в преговорния процес за НАТО и свързаните с него задачи.

Вече е ясно, че българският преговорен екип ще бъде от около 10 души и ще се ръководи от зам.-министъра на външните работи Любомир Иванов. В групата ще влезнат още представители на военното ведомство, Генщаба, МФ и МВР. От страна на Алианса преговорите ще води помощник - генералният секретар на НАТО Гюнтер Алтенбург.

По време на първия кръг преговори екипите ще обсъдят въпроси не само от областта на отбраната, но и от политиката и икономиката. Очаква се той да приключи до 10 февруари, когато ще започне вторият - посветен на ресурсни, бюджетни и юридически въпроси, както и на проблематиката за сигурността. Според предварителната схема, тези разговори трябва да приключат до началото на март, а цялостния преговорен процес да бъде финализиран до края на същия месец с подписването от държавите - членки на присъединителните протоколи. Веднага след като членовете на НАТО подпишат протоколите, кандидатите ще бъдат допуснати до участие без право на глас във всички комитети на Алианса, с изключение на групата за ядрено планиране.

След това ще стартира процесът на ратифицирането на присъединителните протоколи от парламентите на членките на Алианса.

Успоредно продължава и прилагането от България на плана за действия за членство в НАТО. През януари и февруари догодина, с екип на Алианса ще бъде обсъден график на реформите с конкретните стъпки, които страната трябва да извърши до реалното присъединяване. Графикът ще бъде одобрен на среща на България със страните - членки през март 2003, след което от април до март 2004 ще текат постоянни консултации по неговото изпълнение. Около 30 септември 2003 България трябва да представи на НАТО и следващата ревизирана Годишна национална програма.

През март 2004 се очаква да приключи ратификационната процедура на присъединителния протокол от парламентите на страните членки на Алианса. Ако това стане, в края на същия месец България трябва да получи поканата за присъединяване към Вашингтонския договор, а през април 2004 присъединителният протокол да постъпи за одобрение от българското Народно събрание. През май - на Среща на върха на лидерите на страните - членки на Алианса, се очаква да бъде обявено, че страната вече е пълноправен член на НАТО.

И след май 2004 реформите ще продължат, казаха от МО. Според хората на Свинаров, от Алианса настояват най-вече за ясни гаранции, че поетите от нас досега и в бъдеще ангажименти за реформи ще бъдат изпълнени в пълен обем и в срок.

На въпрос какво стана с лансираната от военния министър преди време идея в Пловдив да има щаб на НАТО, зам.-министърът на отбраната Соня Янкулова припомни, че Алиансът започва преглед на командната си структура. "В този контекст може да предложим и ние нашата оферта", усмихна се тя.

МС одобрява състава на мисията ни в Брюксел до края на годината

Външното и отбранителното министерство заедно ще внесат предложенията си за състава на българската делегация в централата на НАТО в Брюксел. Това ще стане на последното заседание на МС преди края на 2002, а мисията ни ще бъде от около 40 души, обясни Миланов. В нея има политическа секция, секция по отбраната и военно представителство, което ще има известна самостоятелност от първите две.

Шефът на политическата секция в делегацията ще бъде дипломат с ранг на съветник или пълномощен министър и ще представлява външния министър. Ръководителят на секцията по отбраната ще представлява военния министър и най-вероятно ще бъде с ранг на аташе. За този пост се спряга именно полк. Иван Миланов. В нея ще има офицери и граждански лица, които ще отговарят за работата във всички органи на НАТО - комитети и работни групи, свързани с въпросите на отбраната. Военното представителство ще се ръководи от офицер, представляващ шефа на Генщаба и ще се състои от около 15-16 души, предимно офицери, които ще се занимават с военно-техническите аспекти на работата с Алианса.

В момента мисията ни в Брюксел наброява към 10-12 души. Управляващите обаче решили, че българската делегация трябва да бъде като тези на страните - членки. Около 40 души бил съставът на мисиите на Холандия, Белгия, Унгария и Чехия. От МО не поясниха колко ще струва издръжката, но според тях нямало да надвиши тази на мисията ни към Евросъюза в Брюксел.

Зам.-министърът на отбраната Соня Янкулова обясни, че около 50-60 души офицери и граждански лица от системата на МО са преминали проверка за надеждност и в момента са на специален курс на обучение във Военна академия за работа в структурите на НАТО. Те са били подбрани с конкурс, проведен преди месец - два, сред тях ще бъдат избрани и хората, които ще влезнат в състава на мисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.