Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията продължава да създава проблеми в България

0 коментара

Корупцията в България е намаляла през последните 7 години, но все още представлява проблем, защото нивото на корупция се запазва относително високо. Това показва изследване на международната организация "Трансперънси интернешънъл", представено в сряда.

България заема 54-то място сред 146 проучвани страни. Индексът за възприятие на корупцията за България е 4.1 пункта. Скалата е от 0 до 10. При пункт нула се приема, че държавата има много сериозни проблеми с корупцията.

В сравнение с миналата година България е повишила индекса за възприятие на корупцията с 0,2 пункта. Съгласно стандартите на организацията това означава, че в страната ни има умерен корупционен натиск. Въпреки това корупцията не е намаляла, отчетоха от българския клон на организацията "Прозрачност без граници". Те уточниха, че постигнат успех се наблюдава едва при индекс над 5 пункта, а България остава сред страните под това ниво.

Според изследването най-малко корупция има във Финландия. На последно място е Хаити. България е изпреварила страни като Латвия, Словакия и Полша.

Изследването се прави от 10 независими източника. То се базира на мнението на чуждестранни инвеститори в съответната страна и анализатори.

В края на септември президентът на Американската търговска камара в България Кенет Левковиц, съобщи в интервю в предаването "Бизнеспул" на радио "Нова Европа" и Mediapool, че американски фирми са се оплакали от случаи на корупция при досегашните опити на министерството на отбраната да стартира проекти за модернизация на Българската армия.

"Някои американски компании се оплакват, че въпреки реториката, че са добре дошли, е имало случаи на корупция и американските фирми са били дистанцирани от проектите", каза Левковиц.

По думите му, корупцията в България е намаляла от тотална към преобладаваща, което е стъпка в правилната посока, но все още остава огромен проблем пред бизнеса.

До преди няколко месеца, когато правителството обяви 11 приоритетни проекта за модернизация на армията и включи министрите на икономиката и на финансите в процедурите, министерството на отбраната правеше самостоятелни опити да сключва сделки. Съвсем отскоро действа и наредбата за специалните обществени поръчки, която трябва да гарантира прозрачност на търговете в отбранителния сектор.

Левковиц похвали кабинета, че е определило приоритетните си проекти в тази област, рекламирани от вицепремиера Пламен Панайотов пред Американската търговска камара още преди 3 месеца. Той обаче посочи пълната неяснота за финансирането на тези проекти към момента. "Бюджетите, които са определени за тези проекти, се мерят в десетки, а не в стотици милиони. С такива годишни бюджети под 100 млн.евро например ще трябва доста дълго време, за да се осъществят проектите", каза Левковиц. Като проблем пред бизнес средата той посочи още сравнително тежката бюрокрация.

В началото на октомври проблемът с корупцията бе посочен и в доклада на Европейската комисия за напредъка на България за членство в ЕС.

За корупцията бе констатирано, че продължава да бъде схващана като сериозен проблем, макар че няма сведения за влошаване на положението. Като най-корумпирани сектори на администрацията бяха визирани образованието и здравеопазването. Корупционният натиск продължава да е силен и в бизнес сектора, бе констатирано в доклада на Брюксел. Като цяло подходът на българските власти в борбата срещу корупцията не налага необходимост от вземане на специални мерки в борбата с корупцията на високо равнище - в политиката, местната власт и бизнес кръговете, се казваше в доклада на ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.