Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кошлуков започна акция в подкрепа на Филчев

0 коментара

Депутатът от НДСВ Емил Кошлуков днес започна директна акция в подкрепа на сегашния статут на главния прокурор.

В момента нито един орган няма правомощията да иска имунитета на обвинител №1, който пък от своя страна може да поиска имунитета на всеки магистрат, включително и най-висшите - председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд.

След заседание на парламентарната група на управляващите Кошлуков заяви, че пред колегите си се е обявил против предлаганата възможност да се иска имунитета на главния прокурор. Смятам за ненавременна поправката в закона за съдебната власт, според която една пета от членовете на Висшия съдебен съвет да могат да инициират свалянето на имунитета на главния прокурор, посочи Кошлуков. Той каза, че тезата му е била подкрепена и от други депутати от НДСВ, но не ги назова.

На същото това заседание групата на НДСВ е взела решение още в сряда да внесе в пленарна зала за окончателно приемане поправките за съдебната власт.

НДСВ се “заяждало” с главния прокурор

Според Кошлуков, с тази поправка се подценява главният прокурор и тя звучи като дребно заяждане. Едва ли свалянето на имунитета на прокурора ще реши проблема с престъпността в страната, каза депутатът.

Според източници от НДСВ, вчера депутатът се е срещнал с главния прокурор Никола Филчев. Днес, по време на обсъждането на законодателната програма в групата, Кошлуков скочил и изнесъл реч, че не трябва да се заяждат с главния прокурор Филчев. Предложил вместо 1/5, свалянето на имунитета да се иска от половината или дори от 2/3 от членовете на ВСС. Наложило се юристите в групата да го запознаят с точната формулировка на текста в проектозакона и да му обяснят, че предложението засяга не само главния прокурор, но и всички висши магистрати.

“Трябва да е ясно, че не всички мнения в групата са в посока на тази поправка”, заяви пред медиите парламентаристът, който сам събра репортерите в кулоарите на НС, за да им каже своята позиция. Преди него обаче, лидерът на парламентарната група Пламен Панайотов заяви, че мнозинството ще подкрепи проекта на второ четене.

Според Кошлуков промяната била ненавременна. “Не смятам, че прокурорът е престъпникът на страната и не мисля, че това ни е важно в момента. С тази поправка ние го подценяваме, това ми звучи като дребно заяждане и се надявам то да не доведе до други последици”, заяви парламентаристът. “Дали действително е заяждане, ще се види дали ще последват нови стъпки с други промени в закона и с други инициативи”, добави той. Според него Филчев трябвало да бъде насърчаван и подпомаган в битката за защитата на държавния интерес, а не “да му се създават главоболия по пътя”. “Ако прокурорът блъсне дете или застреля човек, първи ще слезе от стола, който заема. Много по-важно е да разберем къде са далаверите в сделките и прокуратурата да повдигне обвинение”, смята Кошлуков и допълни, че Филчев вече е направил това с четирима министри от кабинета на Иван Костов. “Това е много сериозно дело и изисква доста кураж. Когато не можем са хванем Славчо Христов, тръгваме да се занимаваме с Филчев - това е глупаво!”, заяви Кошлуков. Той бил говорил с колеги както от своята парламентарна сила, така и от другите групи и смятал, че в зала ще го подкрепят поне около 30 души. Призна обаче, че най-вероятно текстът ще бъде приет.

Не може само Филчев да е недосегаем

“Не сме коментирали този въпрос, защото всички се обединихме около идеята, че ще подкрепим предложеното в проекта”, заяви шефката на правната комисия Анелия Мингова. Тя добави, че на заседанието на групата дискусия по въпросния текст не е имало. Противно мнение е било изказано само от страна на Кошлуков. “Главният прокурор не стои над останалите магистрати. Съгласно Конституцията трите звена в съдебната власт са равнопоставени и няма никакви основания да липсва законова възможност за снемане на имунитета”, смята Мингова. Поправката просто изравнявала главния прокурор с шефовете на ВАС и ВКС, които също се назначават с указ на президента. “1/5 са достатъчно, защото това е гаранция, че не става въпрос за единично мнение. Увеличение на бройката би обезсмислило инициативата, защото ще предреши въпроса”, допълни председателят на правната комисия.

Кошлуков окачестви като несъществен аргументът, че предложената промяна гарантира равнопоставеността на всички звена в съдебната власт. “Притеснява ме фактът, че се прави закон за конкретен човек”, подкрепи го колегата му Борислав Цеков.

“Нашето становище за закона за съдебната власт е известно, депутатите от НДСВ ще го подкрепят на второ четене”, заяви шефът на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов. На въпрос дали това няма да създаде напрежение между мнозинството и Филчев, той заяви: “Не очаквам подобно напрежение, защото всички предложения са с принципен характер и не се отнасят конкретно за главния прокурор”. Панайотов добави, че като цяло прокурорите подкрепяли законопроекта.

”Ще подкрепим промяната, човек не може да остане абсолютно недосегаем от закона”, каза и зам.-председателят на ПГ на ДПС Четин Казак.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова пък заяви, че сините ще изложат позицията си по време на дискусията при второто четене на закона. Тя отказа предварителен коментар, преди законът да влезе в пленарна зала. Каза още, че в момента в СДС тече дебат по конкретни текстове от проектозакона.

Досега Кошлуков мълчеше

От началото на дебатите по промените в съдебния закон, предлагани от правосъдното министерство, до този момент Кошлуков не е взимал отношение по темата. Преди официалното си изявление в парламента, в интервю пред в.”Стандарт” от днес Кошлуков заявява, че е притеснен от атаката срещу Филчев. По думите му, “тя съдържа елементи на опита да се спре процеса” да се накажат престъпилите закона от предишното правителство на ОДС. “Той е човекът на републиката, който брани законността в държавата и може да поиска и имунитета на народни представители, които са се скрили в парламента”, казва Кошлуков по адрес на главния прокурор. Изявленията си в подкрепа на Филчев Кошлуков прави, отговаряйки на въпроса какви трябва да са следващите стъпки на управляващото мнозинство в битката срещу корупцията.

В интервюто Кошлуков не уточнява кой атакува главния прокурор и прави опит да спре процеса, но е ясно, че визира правосъдния министър. Преди две седмици Антон Станков публично обяви, че главният прокурор атакува реформата в съдебната система. Изявлението си Станков направи, след като “изтече” информация за проверка на прокуратурата на негов заместник министър за решение, което е взел като съдия преди три години. Проверката е започнала в момента, когато започна второто гледане на поправките в закона за съдебната власт в правната комисия на парламента. Ден след изявлението на Станков от Варна отново изтече информация, че Върховната касационна прокуратура се е заинтересувала и от стар случай от 1995 г., свързан с друг заместник на правосъдния министър. След началото на скандала и ръководството на НДСВ, и лидерът и премиер Сакскобургготски подкрепиха екипа на правосъдния министър в съдебната реформа.

Част от предложенията на СДС по съдебния закон одобрени от НДСВ

Също днес, от “Раковска” 134 декларираха една доста по-смекчена позиция относно промените в закона за съдебната власт. Част от сините депутати начело с Йордан Соколов и Димитър Абаджиев бяха сред най-яростните критици на поправките заедно с главния прокурор Филчев.

На днешното си заседание НИС на СДС е обсъдил поведението на сините в пленарната зала при второ четене на промените в съдебния закон. Опозицията няма категорично становище, тъй като при окончателното гласуване на промените текстовете ще се разглеждат един по един, обясни лидерът на СДС Надежда Михайлова. Тя определи като "сериозна оценка" за СДС факта, че правната комисия е взела предвид някои от предложенията на сините, които съвпадат и с европрепоръките.

Правната комисия в парламента е възприела две от основните предложения на СДС-депутатите и ще ги представи от свое име в пленарна зала, обясни Димитър Абаджиев. Едната идея е административните ръководители на магистратурите и Висшият съдебен съвет да предлагат алтернативни кандидатури за шефове на съдилища, прокуратури и следствия, а не само общите събрания, както предлага екипът на правосъдното министерство. Второто предложение на СДС, подкрепено от правната комисия, е да се усъвършенства процедурата на конкурсите за избор на магистрати.

Спорен засега остава текстът, свързан с Националния институт по правосъдие. Според предложението на вносителите училището за магистрати е на подчинение на правосъдния министър, докато десницата предлага то да е независима институция към Висшия съдебен съвет. Подобна е ситуацията и със статута на инспектората, който сега е към правосъдното ведомство, а СДС искат той да не е подчинен на изпълнителната власт. Сините предлагат и по-добра процедура за атестацията на магистратите. Абаджиев уточни още, че едно от основните искания на СДС е да отпадне задължителното становище на министъра на правосъдието при назначаването на магистратите.

По думите на Абаджиев, при подготовката на своите предложения СДС е взело предвид становищата на Съюза на съдиите и на неправителствените организации. Сините са се съобразили и с оценките на чуждестранни експерти и представители на европейски институции - Венецианската комисия и експерти от Европейския съюз. Преди два дни излезе становището на Венецианската комисия към Съвета на Европа, пак преди дни девет съдии по линия на програма ФАР на ЕС посетили страната ни, съобщи Димитър Абаджиев.

СДС винаги е защитавал мнението, че мандатността на магистратите е добра идея, но това трябва да стане по пътя на промени в Конституцията, добави Абаджиев. Той каза още, че СДС приветства еволюцията на министър Антон Станков, който също вече пледира за промени в Конституцията.

След заседанието на НИС обаче Абаджиев не каза нищо за предложението, свързано с имунитета на главния прокурор. При обсъждането на поправките в закона против възможността на ВСС да иска и гласува свалянето на имунитета на Филчев се обявиха и Абаджиев, и Йордан Соколов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.