Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Косовските сърби и албанци единодушни за "провала"" на ООН в областта

0 коментара

И етническите сърби, и етническите албанци в Косово, са недоволни от международната общност пет години след края на войната и пристигането на ООН и НАТО в Косово на 12 юни 1999 г.

Белград настоява, че международната общност се е провалила и се обявява за промяна на стратегията, за да бъде изкоренен все още присъстващият албански екстремизъм.

Косовските албанци, които настояват за независимост от държавното обединение Сърбия и Черна гора, са недоволни от липсата на решение за статута им.

Белград лансира план за децентрализация на Косово

Очевидно е, че след последното насилие (в средата на март) международната общност си дава сметка за болезнения провал на нейната политика в Косово, казва пред АФП Драган Маршичанин, кандидат на управляващата коалиция за президентските избори в Сърбия в неделя.

Три месеца след вълната антисръбско насилие в администрираното от ООН Косово, при която загинаха 19 души, а над 900 бяха ранени, сигурността там остава крехка.

Преди няколко дни сръбски младеж бе убит в сръбския анклав Грачаница.

Протест на косовски албанци

Стотина албанци протестираха в петък в центъра на Вучитрън, Северно Косово, с искания полицията на мисията на ООН в Косово и съдебните власти да освободят косовски албанец, заподозрян в участие в антисръбското насилие през март в областта, предаде ТАНЮГ.
още

Място, където биват убивани младежи, няма място в Европа, заяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, а ръководителят в оставка на мисията на ООН в Косово (ЮНМИК) Хари Холкери говори за "много крехка ситуация".

За политическата класа в Сърбия планът за децентрализация на областта с преобладаващо албанско население, одобрен наскоро единодушно от парламента, представлява единствената алтернатива за гарантиране на сигурността на сръбската общност.

Планът предвижда разширени правомощия за пет териториални единици, където сърбите бяха преобладаващо население преди изселването на над 200 000 души след напускането на областта на силите на Белград през 1999 г.

Тези правомощия обхващат области като сигурността, правосъдието, образованието, здравеопазването, администрацията и социалната политика.

Това е единственото решение, съответстващо на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, което не води към промяна на границите и което може да стабилизира региона, казва Маршичанин.

На срещата си миналата седмица със сръбския премиер Воислав Кощуница руският президент Владимир Путин каза, че планът предлага "много добра основа за работа".

Западните столици все още не са се произнесли официално по плана, но по-голяма част от тях смятат, че той е "добра отправна точка" и че "децентрализацията на Косово е неизбежна", според западен дипломат в Белград.

В Прищина планът бе приет от косовския премиер Байрам Реджепи като "опит за експлоатиране от страна на Белград на политическия климат, създаден от инцидентите през март с цел разделяне или повторно връщане на Косово към Сърбия".

Александър Симич, съветник на сръбския премиер за Косово и един от авторите на плана, отхвърли тази интерпретация. Сръбските територии няма да бъдат непременно свързани помежду си, т.е. няма да има разделение, уверява той.

По думите му планът също така няма отношение към окончателния статут на Косово.

Пет години по-късно, резолюция 1244 за Косово не бе спазена в най-важните области, заявява от своя страна кандидатът на сръбските радикали за президент на Сърбия Томислав Николич.

Многоетническо и независимо Косово, към каквото се стремят албанските лидери, е невъзможно и изключено, подчертава Драган Маршичанин.

Хашим Тачи: Да се ограничи ролята на ООН и НАТО

Хашим Тачи, лидерът на Демократическата партия на Косово ибивш лидер на етническите албански бунтовници от Армията за освобождение на Косово, заяви в петък, че мисията на ООН се е провалила и че след парламентарните избори през октомври, правомощията ѝ трябва да бъдат ограничени до съветническа роля, предаде Ройтерс.

Над 90 процента от близо двумилионното население на Косово са етнически албанци, настояващи за пълна независимост от Сърбия, а думите на Хашим Тачи отразяват широко разпространеното недоволство сред косовските албанци, отбелязва Ройтерс.

Според Тачи е дошло времето за предаване на всички правомощия на местните власти и за намаляване на ролята на ООН в областта до равнище "съветници или наблюдатели".

Тачи посочи още, че проектите в Косово не могат да имат напредък без политически статут.

Косовският премиер Байрам Реджепи заяви неотдавна, че неговото правителство ще обяви независимост или ще свика референдум, ако до септември 2005 г. няма напредък към решаването на окончателния статут на Косово.

Хашим Тачи се обяви против едностранни стъпки, но допълни, че ако ЮНМИК няма визия, то косоварите имат: суверенна държава Косово, интегрирана в евроатлантическите структури.

В заключение Тачи обеща, че ако спечели изборите през октомври, ще приложи своята визия за Косово като независима и суверенна държава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.