Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Костов и Новото време не влизат в парламента

0 коментара

Партията Демократи за силна България с лидер Иван Костов и бъдещата партия "Новото време" не биха прескочили бариерата от 4 процента, ако парламентарните избори бяха днес, сочи последното проучване на НЦИОМ. Максималната подкрепа за ДСБ - 3.3 процента, отчитат социолозите след въпрос "Каква е вероятността да гласувате за посочената от вас партия".

БСП, НДСВ, СДС, ДПС и ССД ще влязат в следващия парламент, ако партиите им постигнат максимума си на изборите. Левицата отново събира толкова гласове, колкото всички десни заедно, а ДПС пак се очертава като балансьор. Над половината българи- 56 на сто, смятат, че идва ляво управление на страната.

НДСВ удвоява електоралния си дял в сравнение с началото на годината - от 5 на 10 процента, и управляващите стоят стабилно като втора политическа сила по електорален дял, отчитат социолозите.

Партията на Костов би получила повече гласове от СДС в София, ако изборите бяха днес, но в страната резултатът би бил обратен. Резултатите са от проучване, направено от 22 до 31 май сред 1000 души.

Костов харесван в София, Надежда - в страната

7.2 на сто от столичани при открит въпрос отговарят, че биха гласували за партията на Иван Костов, а 5.2 на сто - за СДС. За ССД биха гласували 3.7 процента от софиянци.

При закрит въпрос (с посочени възможности за отговор) 4.8 на сто от софиянци заявяват, че биха гласували за СДС, 6.9 процента - за ДСБ, а 7 процента от столичани - за ССД.

В национален план в отговор на открит въпрос 7 на сто от българите заявяват, че биха гласували за СДС, а 2.6 на сто - за Демократи за силна България.

При закрит въпрос в национален план СДС запазва стойностите си, а електоралният дял на ДСБ става 3.7 на сто.

Максималната подкрепа за СДС е 9 процента.

Максимумът на БСП е 26 %, а на НДСВ - 13

БСП възвръща електоралния си дял отпреди неуспешния вот на недоверие към правителството - 22 на сто, отчита НЦИОМ. Според социолозите, максималният потенциал, на който може да разчита БСП, е 26 на сто.

НДСВ удвоява електоралния си дял в сравнение с началото на годината - от 5 на 10 процента, и управляващите стоят стабилно като втора политическа сила по електорален дял. Максималната подкрепа за НДСВ достига 13 процента.

За ДПС биха гласували 4.7 процента.

За Съюза на свободните демократи (ССД) биха гласували 2.2 на сто, като максималният потенциал на формацията е 5.6 процента.

Нежелаещите да гласуват са 47 на сто.

На закрит въпрос се запазват стойностите на НДСВ. Електоралният дял на ССД става 2.8 процента, а на бъдещата партия на Новото време - 1.1 на сто.

Младите за "Новото време", богатите и софиянци - за ДСБ

Помолени да сравнят бъдещето на нововъзникващите политически формации, анкетираните посочват като партия с най-добро политическо бъдеще партията на Новото време - 14 на сто.

Според 8 процента ДСБ ще има най-добро политическо бъдеще, 6 процента прогнозират добро политическо бъдеще на партията Българска социалдемокрация с лидер Александър Томов.

Новото време е разглеждано като най-перспективна партия от младите хора и висшистите, а ДСБ - от столичани и богатите, коментират от НЦИОМ.

Една трета от симпатизантите на НДСВ и една четвърт от тези на СДС прогнозират добро политическо бъдеще на "Новото време", показва проучването.

Над половината българи очакват ляво управление

56 процента от българите смятат, че е възможно в близко време лява коалиция да управлява страната, 17.6 на сто са на обратното мнение. Като най-реалистично скорошното ляво управление се разглежда от хората на възраст над 40 години, от високообразованите и от жителите на големите градове.

90 на сто от симпатизантите на БСП вярват в това, че предстои скорошно ляво управление. Това мнение се споделя и от по 44 на сто от сипматизантите на НДСВ и СДС. Сред хората, които не вярват страната скоро да бъде управлявана от лява коалиция, преобладават тези на възраст между 30 и 40 години.

Преценката дали е възможно скорошно ляво управление е слабо обвързана с оценката за управлението на НДСВ, коментират от НЦИОМ. 61 на сто от недоволните от сегашното управление са на мнение, че в близко време е възможно лява коалиция да управлява страната, същото смятат повече от половината от анкетираните, които са доволни от управлението на НДСВ.

60 процента от интервюираните посочват, че не се притесняват от евентуално бъдещо управление на левицата. 20 на сто изпитват притеснения, сред които че БСП ще повтори грешките от времето на Жан Виденов, че ще спре развитието на България, че няма подготвени кадри и че ще пречи на частната инициатива.

Никакви страхове от евентуално бъдещо управление на левицата нямат 90 на сто от симпатизантите на БСП. Същото важи и за хората на възраст над 50 години, както и за хората, живеещи в лишения. 71 на сто от тези, които преценяват, че в скоро време е възможно управление на лява коалиция, също нямат притеснения от бъдещо управление на левицата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.