Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Козметичният гигант Avon е под огън заради бизнеса си в Русия

5 коментара
"Ейвън" продължава солидния си бинзес в Русия въпреки войната в Украйна, сн. GettyImages

Козметичният гигант "Ейвън" (Avon) все още набира нови агенти за продажбите си в Русия и продължава производството на продукти за красота в огромен завод в района на Москва, разкрива ББС и критикува остро компанията, чието седалище е в Обединеното кралство.

137-годишната компания е най-известна с търговските си представители от врата на врата, които демонстрират приложението на нейната козметика, парфюми и кремове от първа ръка.

Компанията обаче се трансформира през последните години с нов фокус върху физическите магазини и продажбите в социалните медии.

При избухването на конфликта в Украйна "Ейвън", която има бизнес в Русия от 30 години, обяви, че спира инвестициите си в страната, както и износа на своите продукти за красота от Русия за други пазари, включително Украйна.

Компанията майка на Avon, бразилската фирма Natura & Co, по-рано подчерта, че извършва само местни операции в Русия, за да поддържа своите търговски агенти, които разчитат на своя бизнес.

"Вярваме, че ограничаването на достъпа им до продукти би имало огромно въздействие върху жените и децата там", посочи компанията в свое изявление преди време.

Все още обаче е възможно да се регистрират нови агенти за продажбите на фирмата в Русия, като на новобранците се предлагат награди, парични бонуси и дори ваканции при постигане на определени цели, установило е проучване на ББС.

Говорител на "Ейвън" посочва, че руското им подразделение "подкрепя жените в Русия чрез местно финансирани дейности в подкрепа на техния бизнес за социални продажби". "Виждаме това като критична подкрепа за жените, чийто поминък зависи от бизнеса им с "Ейвън", допълват от компанията и описва Русия като ключов пазар за гиганта за красота.

В Русия обаче продължава да работи заводът на "Ейвън" в Наро-Фоминск в района на Москва, който е открит през 2004 г. и произвежда над 220 вида козметика и парфюми.

Въпреки изявлението на козметичната компания, че тази мощност ще обслужва само руския пазар, направени поръчки показват, че произвеждани там продукти се предлагат като с произход Полша, за да достигнат европейския пазар.

Според Стивън Тиан, част от екип от изследователи в Йейлския университет, който проследява какво са направили компаниите в отговор на войната в Украйна, компанията трябва да се "срамува", че продължава да прави бизнес в Русия.

"Няма извинение да продължим да финансираме военната машина на Путин... и [има] повече от достатъчно време, за да позволим на компаниите да излязат по организиран начин", каза той.

Марк Диксън, основател на Агенцията за морален рейтинг, която води кампании срещу фирми, правещи бизнес в Русия, призова Украйна да забрани на "Ейвън" да работи в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #5
    Отговор на коментар #3

    Е, трябва да им се помогне да се задавят. И поне част, като ги изкашшлят (парите) да им се отнемат в полза на Украйна. И като свършши войната, да не им се дава да лапат държавните поръчки по възстановяването.

  2. anton nikolov
    #4

    Между другото такива компании и банки са едни от основните лобисти на режима на масовия убиец Путлер на Запад и стоят зад чучела като Тръмп.

  3. anton nikolov
    #3

    Дано се задавят с кървавите си пари.

  4. ПyтлЭр Xyйло
    #2
    Отговор на коментар #1

    Много полезен линк! Допълвам ви само, че най-едър нарушител е КНР (нац. банка, държавните железници, строителни и военни производства). От световните производитела там още са Groupe Le Duff (Фр.), EMS-Chemie(Швейц.), CLAAS, OBO и Hoffmann (Герм.), Cloudflare и Iridium (САЩ) и японските Mitsui, Mitsubishi и Itochu. Както е казал император Веспасиан, парите не миришат, дори да са кървави!

  5. PeterSRQ
    #1

    Авон далеч не е единствен. Цинизмът и стремежът да се правят печалби в Русия са двигател в бизнеса на американската верига за бързо хранене Subway. Сред опортюнистите са също авестийската Agrana, Align (здравно осигуряване от САЩ), индустриалната Antal от Великобритания, AnyDesk Software от Германия, Ariston от Италия, Auchan Retail от Франция. Списъкът е предълъг и може да бъде намерен на следващия адрес:https://som.yale.edu/story/2022/over-1000-companies-have-curtailed-operations-russia-some-remain

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.