Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КПКОНПИ проверила през пръсти "Апартаментгейт"

3 коментара
КПКОНПИ проверила през пръсти "Апартаментгейт"

Антикорупционната комисия КПКОНПИ, която месеци наред проверяваше как правосъдният министър Цецка Цачева си е купила жилище от фирма "Артекс", е пропуснала, че тя изобщо не е гласувала за законовата поправка, благодарение на която дружеството продължи строежа на един от най-известните си обекти – "Златен век". Въпреки това в решението им е записано, че Цачева е подкрепила текста, което не представлява конфликт на интереси, съобщи Свободна Европа. За решението е гласувал Цветанов, а обяснението защо двамата не са в конфликт на интереси е, че са изпълнявали депутатските си задължения.

Става дума за текст в Закона за устройството на територията (ЗУТ), приет от парламента на 25 януари 2017 г. С изменението беше удължен двойно срокът на валидност на разрешенията за строеж на обекти от първа и втора категория, какъвто е небостъргачът "Златен век". Текстът беше прокаран между първо и второ четене от депутата от ГЕРБ Александър Ненков, а сред гласувалите в подкрепа на изменението е и Цветан Цветанов. Именно тази поправка беше използвана като основание за изграждането на сградата. По старите законови правила фирмата трябваше да иска презаверяване на разрешението си за строеж, тъй като срокът му беше до края на 2017 г.

Според КПКОНПИ Цачева също е гласувала "за" поправката. Справка от системата на парламента обаче сочи, че тя изобщо не е присъствала в Народното събрание. Стенограмата на вота показва, че срещу името на народния представител Цецка Цачева е посочена „0“, което означава, че тя изобщо не е натиснала бутона за гласуване, съобщава Свободна Европа.

Информацията за това кой как е гласувал е публична и лесно достъпна. Затова и няма обяснение за грешката на КПКОНПИ. От комисията не казват колко техни служители са били ангажирани с тази проверка. А за грешката при проверката обясняват, че информацията за гласуванията е намерена "точно както го правят журналистите – от парламентарна справка".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #3

    КПКОНПИ прави това за което е конструирана - прикрива закононарушенията на правоимащите. До десети ноември правоимащи бяха комунистите. Сега правоимащи са децата на комунистите групирани в различни мафиoтски кланове.

  2. .text
    #2

    Вероятно са го писали в петък следобеда. Казали сам им до какви изводи да стигнат и са стигнали, данните нямат значение :)

  3. kompetenten
    #1

    КПКОНПИ в случая го играе адвокат, а не проверяващ, който да търси нередности. Гнусна работа, после защо младите заминават за чужбина!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.