Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КПКОНПИ жали отказаната конфискация на имуществото на близките на Христо Бисеров

2 коментара
Христо Бисеров в съда, БГНЕС

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) очаквано обжалва решението на Софийския окръжен съд, с което бе отказана конфискацията на имуществото на най-близките хора на Христо Бисеров. На първа инстанция това дело доведе до рекордни разходи за комисията в размер на 327 хиляди лева.

Както Mediapool съобщи, съдия Евгения Генева от Софийския окръжен съд отхвърли иска на КПКОНПИ за малко 4 милиона лева срещу доведения син на бившия заместник-председател на Народното събрание и ДПС Ивайло Главинков, фирмата му и неговата майка. В своето решение магистратът пише, че КПКОНПИ е била длъжна да посочи конкретните фактически основания за незаконността на придобитото от Главинков имущество.

"За да бъде един източник на средства незаконен, трябва да е бил признат за такъв с окончателен акт в съответното наказателно или административнонаказателно производство", пише съдията.

Тя напомня, че наказателното дело срещу Главинков е било прекратено още през 2016 г., защото не са събрани доказателства. Година след това Върховният административен съд е отменил и ревизионния акт на данъчните срещу него. Така мотивите на КПКОНПИ увисват. Съдия Генева напомня, че част от претенциите на КПКОНПИ са погасени и по давност.

Магистратът казва, че дори и да се приеме, че анализът на КПКОНПИ за периода 2007-2009 г. е верен, то Главинков не е успял да представи доказателства за произхода на едва 217 079 лв. от своето имушество. Това епод прага от 250 000 лв. и не е представлявал "значително несъответствие" към момента на предявяване на иска.

Съдът все пак напомня, че КПКОНПИ няма убедителни доказателства и за въпросните 217 000 лева. Отхвърленият иск на КПКОНПИ ще струва на данъкоплатците изплащането на 157 500 лв. на Главинков, 7000 лв. на фирмата и държавна такса в размер на 163 243 лв.

В своето съобщение за обжалването КПКОНПИ пише за всички перипетии по делото. В рамките на пет години съдът е провел само едно заседание по делото, на което съдия Генева е обявила, че няма стойностите на вещите лица, а ще вземе предвид тези по нотариалните актове. Съдът не допуска и поисканата от комисията съдебно-счетоводна експертиза и обявява делото за решаване. На страните е предоставен седемдневен срок за писмени бележки.

"Пет години и един месец след предявяване на исковата молба и 7 дни след първото съдебното заседание, съдът постанови първоинстанционното решение, с което са отхвърлени исковете на КПКОНПИ в цялост и Комисията е осъдена да заплати разноските", жалва се антикорупционната комисия

КПКОНПИ казва, че решението на съда е в пълен разер с разпоредбите на българския закон, със съдебната практика и с решението на Съда на ЕС по казуса с българската конфискация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #2

    Бих добавил само Мюнхен, че освен Дпс трябва да се добавят Бсп, Дс. Все пак съдията А. Милтанов гнилата ябълка е пуснал зад граница подсъдимия и обвинен в шпионаж в полза на Русия Николай Малинов. А най фрапиращ е случая със избрания и назначен от кадровика на съдебната Власт Всс съдия Алексей Трифонов шеф на най големия съд в България СГС, които е руски гражданин и е назначен в нарушение на закона за съдебната власт. Че Само български гражданин може да бъде назначаван за съдия, следовател и прокурор.

  2. Мюнхен
    #1

    Нищо чудно в това решение. Съдебната власт в България е отдадена под аренда на ДПС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.