Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на безсрочните лични карти за всички над 58 години

ПП-ДБ предлага в МВР да няма база данни с пръстови отпечатъци при вадене на документи за самоличност

9 коментара
Край на безсрочните лични карти за всички над 58 години

Да се премахне издаването на безсрочни лични карти на българите над 58 години. Това предлагат депутати от ГЕРБ с промени в Закона за българските лични документи. Те се аргументират с европейски регламент.

Сега всички български граждани над 58 години получават безрочни лични карти. Това са около 2 милиони души, показват данните на НСИ.

Личните карти трябва да имат не повече от 10 години валидност "с оглед ограничената трайност на документите за пътуване и променящия се вид на неговите притежатели с течение на времето", е посочено в регламентът на Европейския съюз 2019/1157 и препоръка на ICAО Doc 9303. Именно по тази причина трима депутати от ГЕРБ – Маноил Манев и бившите вътрешни министри Христо Терзийски и Младен Маринов - предлагат промени в закона.

Сега в него е записано, че личните карти на българските граждани са срочни и безсрочни. Срочни лични карти се издават на лица от 14 до 18-годишна възраст със срок на валидност 4 години и на лица от 18 до 58-годишна възраст със срок на валидност 10 години. На всички навършили 58-годишна възраст се издават безсрочни лични карти, е посочено в закона.

Новите правила

С промените се предлага отпадане на възможността за безсрочни карти. Правилата за тинейджърите от 14 до 18 години се запазват. След това се предлага за лицата от 18 години нагоре личните карти да са с 10 години валидност.

Депутатите предлагат все пак да има възможност на лицата над 70 години да може да се издават лични карти с валидност 30 години. Това ще може да става само по тяхно искане. Ако няма такова искане, то и за тях валидността на личните карти, които са не само документ за самоличност, но и документ за пътуване зад граница, остава 10 години.

Вносителите аргументират възможността за 30-годишна валидност отново с европейски регламент, в който има обща норма, която позволява на страните да предвиждат за над 70-годишните да се позволява повече от 10 години валидност. Дава се възможност на всяка страна сама да определи какъв да е този срок.

В мотивите си депутатите посочват, че като се приеме по-дълъг срок, България ще трябва да уведоми граничните власти на всички страни от ЕС. Те изрично обелязват и че ще трябва да се уведомят гражданите над 70 години, че имат право на карти с валидност 30 години, но че след изтичането на 10 години е "възможно да имат затруднения при преминаване на границата".

Не е ясно дали българските граждани, които сега са с безсрочни лични карти, ще трябва да ги сменят веднага или след 10 години от издаването им, или пък промяната ще е само за навършващите 58 години след влизането на закона в сила.

Биометрични данни

Междувременно депутати от “Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) също са внесли промени в Закона за българските лични документи. Те предлагат в МВР да не се съхраняват пръстовите отпечатъци на лицата, които те са дали при заявяване на български лични документи, освен ако те не дадат изрично съгласие в заявлението.

Аргументите им са, че европейските регламенти не дават основание да има бази данни с биометрични данни на национално ниво. По тези регламенти пръстовите отпечатъци са особена категория лични данни. И ако снимките може да се съхраняват, то за отпечатъците това не важи, аргументират се вносителите на законопроекта начело с Божидар Божанов и Ивайло Мирчев.

Според тях събраните за лични документи отпечатъци не може да се ползват за нищо друго, освен за граничен контрол. Сега те се събират в централизирано звено и това създава рискове да се ползват и за други цели.

Като аргумент е посочен пример как от частна компания са изтекли пръстови отпечатъци на над 1 милион души. И ако пробити пароли могат да се сменят, то пръстовите отпечатъци са биометрични данни, които са непроменими. Затова и се предлага МВР да не може да има централна база данни с тях.

Депутатите от ПП-ДБ предлагат и две мерки за намаляване на тежестта за граждани при заявяване на лични документи. Първото е, ако едно лице има вече издаден личен документ, то да може да се идентифицира с него за издаване на последващ такъв, а не с удостоверение за раждане, дори същия да е с изтекъл срок на валидност.

Пример за такава ситуация било подновяване на паспорт на дете, на което предишния паспорт е изтекъл. Паспортът е много по-сигурно доказателство от удостоверението за раждане, най-малкото защото има и снимка и защитни елементи, аргументират се депутатите.Второто облекчение е на хората да не им се искат преписи от удостоверение за раждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #9

    гнусни кретени: пак ще ни доят!

  2. Dora Apostolova
    #8
    Отговор на коментар #7

    Аз познавам европейското законодателство, работещо в другата Европа на правовите държави, където живея от 40 години. А българското законодателство познавам от некадърните закони на българските некадърни законотворци, пълнещи НС. Достигнала съм до извода, че неграмотни и необразовани хора управляват Родината ни! С какво можете да ме оборите, къде ви е ПОСТ ФАКТУМА?

  3. Цвети Антова
    #7
    Отговор на коментар #6

    Нещо през ред сте чела, г-жо Дора. И нашето и чуждото законодателство. ;-)

  4. Dora Apostolova
    #6
    Отговор на коментар #4

    Г-жо/Г-н Боряна, борянчо, вие да не би да сте от депутатския екип който готви законопроекта, щото така сте сигурна/ен ,че "ще има отстъпки за възраст в цената.? След като имам поглед как се сменят личните карти в цивилизования свят, твърдя най отговорно, че проекта в своята същност е дълбоко корумпиран, понеже налага насила на населението смяната на личните карти. В цивилизования свят, където има правови държави, не се постъпва така,мисли се първо за човека и неговите финансови възможности. Личните

  5. boriana
    #5

    Тъ..по подозрително и мнително добиче е българинът, чуе ли, че нещо ще се промени веднага заподозира заговор и лош умисъл. Фирми щели да гушат, горките старци ще ги оберат, за положителното и полезното не мисли. Май за 500 години чипът толкова е декласирал, че нищо ново не може да научи и нищо старо не забравя.

  6. boriana
    #4
    Отговор на коментар #2

    Отчайващо тъ–пи кратуни пишат в МП. Аргументите за това предложение са напълно резонни. Нещо повече трябва да се сменят на 7 години, това ще намали възможността за измами на възрастните хора- както отбелязват някои тук , които пък съвсем не са някакви бедняци, ще има по лесна проследяемост и сигурност. Да не забравяме че сигурно ще има отстъпки за възраст в цената.

  7. Цвети Антова
    #3

    Ами по-добре така, хем няма да има гласуващи "мъртви" по избори, хем няма да им взимат имотите след като починат с фалшиви пълномощни.

  8. Отбелязвам
    #2

    Това ще е обир на възрастните хора и оправдание за огромната администрация на МВР.

  9. Dora Apostolova
    #1

    Лобиски закони, с лобиска закваска. Отново се лобира за софтуерна фирма, която да направи новите лични карти. Срам сте там в парламента, другари дУпедати, всички сте представители на олигарси и лобирате за техните икономически интереси. АМАН!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.