Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на ерата на големите джамбурета

0 коментара

Ерата на големите джамбурета приключи вчера, когато срещата на най-развитите държави в света завърши след тридневни сблъсъци между италианската полиция и антиглобалистите и без да бъде постигнат особен успех по ключовите въпроси.

Въпреки въодушевеното изказване на Тони Блеър, че основите на демокрацията не трябва да бъдат подкопавани от демонстрантите, други лидери се съгласиха, че подобни срещи, които се провеждат ежегодно от три десетилетия, не могат да продължат да се провеждат в сегашния си вид.

Около 500 души бяха ранени по време на срещата, а един демонстрант бе убит от полицията. Единственото позитивно нещо, което бе постигнато на срещата бе изненадващото споразумение между руския президент Владимир Путин и Джордж Буш за обвързване на американската система за противоракетна отбрана със съкращаването на стратегическите ракети.

Съветничката по националната сигурност на Буш Кондълиза Райс ще замине утре за Москва, за да обсъди подробностите. Тя заяви: "Надяваме се да действаме бързо". По-рано президентът Путин отказваше до обсъжда американските планове за системата за ПРО - "син на Звездните войни". В последните часове на срещата в Генуа, след два дни сблъсъци, в зоната за сигурност -- Червената зона, достигнаха подробности за нови случаи на насилие в ранните сутрешни часове на вчерашния ден.

Около 200 полицаи с 40 камионетки блокираха едно училище и друга сграда, използвани за щабквартира на Социалния форум на Генуа, групировка на мирни демонстранти. Според свидетели полицията е нападнала спящите демонстранти. Вчера стените на сградата бяха опръскани с кръв и около 35 души бяха приети в болница.

Полицията съобщи имената на петима британци, които са били задържани по време на акцията, а други четирима ще бъдат обвинени в нарушаване на обществения ред. Броят на пребитите по време на протестите превърна събитието в новина в Италия. Амнести Интърнешънъл ще разследва случая. Около 95 души са били задържани вчера, а още 85 са арестувани предишните два дни. Британският министър по европейските въпроси Питър Хейн обвини полицията, че е реагирала прекалено остро и по този начин се разграничи от мнението на Тони Блеър, който изрази безграничната си подкрепа за италианската полиция. Хейн заяви: "Човек не може да подкрепи това, което бе сторено в Генуа, нито позицията на демонстрантите, които преобръщат всичко наопаки, нито крайната реакция на полицията".

Италианското правителство оправда акцията на полицията и обвини Социалния форум на Генуа, че е приютил групи на анархисти в щабквартирата си. Италианският премиер Силвио Берлускони заяви, че е бил уведомен, че групата, която официално се противопоставя на насилието, тайно си е сътрудничила с демонстрантите. "Няма разлика между двете групи", добави той. Берлускони каза също така, че е научил за акцията на полицията, след като е била проведена.

Обвинението срещу Социалния форум на Генуа отразява недоволството на премиера от факта, че месеци на диалог за провеждането на мирни протести са се провалили. Канадският премиер Жан Кретиен, който ще бъде домакин на следващата среща на Г-8 през юни 2002 г., заяви, че срещата ще се проведе в отдалечен планински курорт , който може да бъде охраняван сравнително по-лесно от Генуа.

Кретиен, който обсъди в събота вечер формата на следващите срещи на високо равнище с други лидери, призова всяка държава да съкрати делегациите си до 50 души и общия брой на участниците да стане 400. Делегацията на САЩ в Генуа наброяваше около 800 души, а тази на Япония 600. Блеър заяви, че британската делегация се състои от 27 души и той ще се радва да я съкрати допълнително. Тази идея бе подкрепена от френския президент Жак Ширак, който каза: "Необходимо е да се върнем към първоначалния дух на тези срещи".

За организирането на срещата се изразходвани 200 милиона долара. След като километричните огради за сигурност бяха свалени снощи и града започна да се връща към ежедневието си, италианското правителство заяви, че ще отпусне 45 милиона долара на Генуа за възстановяването на щетите, причинени от демонстрантите.

В заключителното комюнике лидерите на САЩ, Русия, Франция, Италия, Великобритания, Канада, Япония и Германия осъдиха насилието: "Ние сме благодарни на жителите на Генуа за гостоприемството им и осъждаме насилието, смъртта и безразсъдния вандализъм, които трябваше да изтърпят".

"Ние ще защитим правото на мирните демонстранти да изказват мнението си. Но като демократични лидери, не можем да приемем малцинство от агресивни демонстранти да пречи на дискусиите ни за критичните въпроси, засягащи света. Нашата работа ще продължи и за в бъдеще."

На пресконференция по-късно президентът на САЩ Джордж Буш заяви: "Хората имат правото да протестират, но тези, които твърдят, че говорят от името на бедните, тези, които твърдят, че ограничаването на търговията ще помогне на бедните, грешат ужасно".

Тони Блеър заяви, че ако срещите бъдат прекратени, то това би означавало, че целият принцип на демокрацията се обръща с главата надолу и демонстрантите печелят победа над демократичните лидери. Той разкритикува медиите за това, че фокусират вниманието си на протестите, а не на дискусиите на срещата. "Светът е полудял щом нещата стоят по този начин. Работата на срещите е важният аспект."

Заключителното комюнике повдигна въпроси за стойността на срещата. Поддръжниците твърдят, че въпреки малкото конкретни резултати, ползата е главно във възможността на лидерите да разговарят неофициално по редица въпроси.

Но комюникето показва, че лидерите, подкрепящи протокола от Киото не са успели да постигнат съгласие с президента Буш, който отказа да ратифицира това споразумение. Компромисът, до който достигнаха участниците в конференцията за климатичните промени в Бон миналата седмица, бе отхвърлен от Буш.

Доказателство, че твърденията от последните няколко години, че Г-8 е клуб на богатите държави, са имали ефект, са първите три страници на комюникето, които са посветени на развиващите се държави. Въпреки това предложенията са твърде неясни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.