Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на съюза или начало на студена война

0 коментара

Според информации в британския печат през последните седмици граждани на Саудитска Арабия и най-вече членове на кралското семейство масово изтеглят капиталите си от САЩ.

Не става въпрос за милиони, десетки или дори стотици милиони. Има данни, че от Америка вече са изтеглени близо 200 милиарда долара саудитски капитали от общо към 750 милиарда, вложени според някои оценки в икономиката на САЩ. Ако процесът продължи тъй оживено, това ще застраши плановете за щурм на проточилата се рецесия в най-мощната икономика в света. Разбира се, рано е да твърдим, че Вашингтон ще трябва да превие врат пред Рияд.

Миналата година в икономиката на САЩ бяха инвестирани общо 124 милиарда долара от чужбина; през 2000 г. - 301 милиарда. Саудитските пари там се превъртат главно на борсата или са инвестирани в недвижими имоти, търговия и строителство.

Никой нищо не афишира. Не се размахват юмруци. Не се дочуват страховити ултиматуми от църковни амвони и минарета. Финансистите предпочитат други начини. Безшумни.

Арабските финансисти засега изобщо мълчат. Никой не посочва и кога точно саудитското кралско семейство е намекнало за "емиграция от Америка". Вероятно преди няколко седмици. Тогава печатът съобщи, че на брифинг с експерти в Пентагона Саудитска Арабия е била наречена "враг" на Америка, тъй като повечето терористи, извършили атентатите на 11 септември, са били нейни граждани.

Още преди това САЩ въведоха по-строг визов режим за саудитски граждани. Блокирани бяха банковите сметки на свързани с тази страна т. нар. благотворителни фондации, чрез които според американските власти са били финансирани терористи - включително Ал Каида.

И стана пределно ясно, че иде край на крепкия някога стратегически съюз между водещата държава в света - една западна демокрация - и водещата мюсюлманска страна, пазителка на мохамеданските светини и едва ли не най-консервативните догми на исляма. Това всъщност можеше да се предвиди още на 11 септември - "войната с международния тероризъм" не можеше да не премине рано или късно на междудържавно и, главното, на междуцивилизационно равнище.

Естествено, саудитските финансисти може да се ръководят от съвсем "светска" загриженост за съдбата на парите си - по тази логика американците могат да постъпят с подозрителни според тях капитали тъй, както и със средствата на иранския шах, станали собственост на ислямските фанатици след идването им на власт в Иран. А и покрай антитерористичната борба различните арабски фондации и фирми изведнъж се озоваха под похлупака на американски и други спецслужби - а в подобни условия всички възможни капитали се чувстват някак неловко. Последна капка стана като че ли искът за общо 1 трилион долара обезщетения, който роднини на жертвите от Световния търговски център внесоха срещу влиятелни саудитски организации и членове на кралската фамилия - обвиняват ги във финансиране на тероризма.

Западните банкери засега не се ангажират с прогнози какво ще донесе тенденцията за изтегляне на пари от САЩ. Някои виждат в нея само преразпределяне на инвестициите с цел да се намали рискът. Според лондонски банкови дейци днес има готовност 30-50 на сто от саудитските капитали в САЩ частично да се пренасочат към Европа. Това би засилило и натиска за поевтиняване на долара спрямо еврото напоследък.

Америка е изправена пред избор. Има минимум два варианта - и двата крайно цинични.

Първият предполага Америка - с пределно независимата ѝ съдебна система - да избегне масовото бягство на саудитски капитали от страната, като направи тъй, че искът срещу саудитците да бъде отхвърлен от американския съд. А това едва ли ще се хареса на общественото мнение.

Вторият вариант е геополитически.

САЩ залагаха твърде много на Близкия изток и стратегическия съюз със Саудитска Арабия - един от главните доставчици на петрол и заедно с това - един от най-привлекателните пазари за американските стоки. Петродоларите с приказна щедрост се харчеха за високотехнологична и военна продукция, финансираха западната икономика и преди всичко тази на САЩ.

Сега идва краят на този странен, но взаимно изгоден алианс. Странен, защото САЩ през всички тези години подкрепяха ненавиждания враг на арабите - Израел.

Сега може да бъде поставено под съмнение и присъствието на американски войски в Саудитска Арабия. При това в навечерието на планираната от администрацията на Буш военна кампания срещу иракския режим на Саддам Хюсеин. Ясно е, че Рияд не подкрепя тази операция - за разлика от аналогичната война в защита на Кувейт през 1991 г..

Войната с международния тероризъм като че ли постепенно преминава във война между Запада и ислямския Изток. Една засега "студена" война.

По БТА, със съкращения, заглавието е на mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.