Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на утринните срещи министри-медии в четвъртък

0 коментара

Министрите вече няма да отговарят на журналистически въпроси преди заседанията на кабинета в четвъртък, съобщиха днес от правителствената информационна служба. Като официален мотив за промяната пресслужбата изтъква, че министрите предпочитали да контактуват повече с ресорните репортери.

Преди близо година, след поредни спорове около начинът за медийно отразяване на правителството – включващи опъване на въженца и “кошарки” за журналистите, от правителствения пресцентър обещаха министрите да правят седмични брифинги за репортерите, отразяващи работата на ведомствата им. Една от целите бе да се даде възможност на журналистите да задават актуални въпроси. Обещанието си за ресорните журналисти спазват по-малко от една-трета от министрите - вицепремиерът Костадин Паскалев, енергийният Милко Ковачев, транспортният Пламен Петров, земеделският Мехмед Дикме и здравният Божидар Финков, чиито ведомства правят редовни седмични пресконференции. Останалите 13 министри бързо забравиха традиционните брифинги, заради което медиите се принудиха да използват кратките срещи преди правителственото заседание, за да питат по наболели теми от изминалата седмица.

Именно заради поведението на повечето участници в кабинета Сакскобургготски изглежда странен мотивът, с който правителствената пресслужба се опитва да обясни спирането и на тази среща между медии и министри. Макар че след месец-два из коридорите на “Дондуков”1, немалка част от министрите се изхитриха и започнаха да използват асансьора, за да се измъкват от репортерските питания.

Парламентарната администрация също намери алтернативен начин, за да се опита да спре проблематичните медийни изяви на депутатите, като ограничи пропуските за Народното събрание за абсолютно всички медии, с изключение на държавните БНТ, БНР и БТА. По разпореждане на главния секретар на парламента Огнян Аврамов бе увеличена и четирикратно цената на журналистическите пропуски, както и тарифите, по които медиите се сдобиват със законопроекти. Официалното обяснение е, че прекалено много журналисти имали акредитации. С намаляването на броя им се създавали "по-добри възможности за оперативност и ефективност в съвместната работа",твърдят от пресцентъра на 39-то НС.

Всъщност, още от миналата година хората на Огнян Герджиков се чудят как да ограничат медиите. През лятото на 2001-а, настоящият парламентарен шеф се оплака, че журналистите задавали прекалено много и разнообразни въпроси и той не можел да бъде подготвен за тях. Няколко месеца по-късно друг представител на Новото време - Емил Кошлуков се оплака, че репортерите пълнели парламентарното кафене и заради тях народните представители нямало къде да седнат, за да си изпият кафето. Може би затова той и част от останалите парламентаристи предпочитат да прекарват времето си в кафенето на хотел "Радисън", получило популярност сред парламентарните репортери като зала "Юг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.