Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кралица Елизабет II почина

Чарлз е новият крал

37 коментара
Кралица Елизабет II почина

Кралица Елизабет, най-дълго управлявалият монарх на Великобритания и неин държавен глава от седем десетилетия, почина на 96 -годишна възраст, съобщи Бъкингамският дворец в четвъртък вечерта.

В момента, в който кралицата почине, тронът преминава незабавно и без церемония към нейния наследник Чарлз, бивш принц на Уелс. Има обаче серия практически стъпки, както и спазване на традицията, преди той да бъде коронован за крал, отбелязва Би Би Си.

Новият крал, който ще е Чарлз ІІІ, тази вечер ще остане в замъка Балморал, а в петък ще се върне в Лондон, заявиха от Бъкингамския дворец, който спусна британското знаме наполовина в 18.30 часа местно време.

По-рано през деня бе съобщено, че леекарите на 96-годишната кралица са много притеснени за здравословното ѝ състояние и са препоръчали тя да остане под медицинско наблюдение в замъка Балморал.

След това семейството на Елизабет Втора се събра при нея в шотландското ѝ имение.

При кралицата приснигнаха и четирите ѝ деца - престолонаследникът Чарлз, вторият син на Елизабет Андрю, както и принц Едуард и дъщеря ѝ принцеса Ана. В Балморал е и внукът ѝ и вече следващ в линията на онаследяване на короната принц Уилям. Съпругата му Кейт Мидълтън не го придружава, тя остава с децата им за първия им пълен учебен ден в новото училище. Принц Хари и Меган Маркъл, които бяха на посещение в Германия, също отпътуваха при кралицата.

Много хора пък се събраха въпреки дъжда пред Бъкингамския дворец в Лондон, за да се молят за кралицата. При новината за смъртта ѝ множеството започна да плаче.


Сн. ЕПА/БГНЕС

"Цялата страна е притеснена" от новините за здравето на кралицата, заяви новата британска премиерка Лиз Тръс. "Мислите ми - и тези на всички жители на Великобритания - са с Нейно величество кралицата и семейството ѝ".

Тръс бе назначена за премиер от кралицата във вторник, но Елизабет II реши да остане в Балморал, вместо да се връща в Лондон, където обикновено се извършва прехвърлянето на властта, припомня АФП.

На публикуваните снимки от церемонията по назначаването на Тръс се виждаше как усмихнатата кралица се опира на бастун и се ръкува с новата премиерка.

След като преди година прекара една нощ в болницата за неуточнени изследвания, кралицата се появява все по-рядко на обществени места. От месеци насам тя прехвърля все по-голяма част от функциите си на сина си Чарлз. В началото на юни британците отбелязаха с четиридневни празненства 70-ата годишнина от управлението на Елизабет Втора, която бе и най-възрастният действащ монарх в света.

Агенция Ройтерс предлага поглед към някои ключови дати от живота на Елизабет Втора, която бе най-дълго властвалият сред сегашните монарси.

- Елизабет е родена на Брутън Стрийт 17 в Лондон на 21 април 1926 г. Кръстена е на 29 май същата година в частния параклис на Бъкингамския дворец.

- Тя става престолонаследник, когато чичо ѝ, Едуард Осми, абдикира на 11 декември 1936 г., и баща ѝ става крал Джордж Шести. Тогава е 10-годишна.

- Елизабет се омъжва за лейтенанта от военноморския флот Филип Маунтбатън, гръцки принц, на 20 ноември 1947 г. в Уестминстърското абатство. Двамата имат четири деца: престолонаследникът принц Чарлз (роден през 1948 г.), принцеса Ана (1950), принц Андрю (1960) и принц Едуард (1964). Филип, херцог на Единбург, почина през април 2021 г. на 99-годишна възраст.

- Елизабет се възкачва на престола след смъртта на баща си Джордж Шести на 6 февруари 1952 г., докато е на кралска обиколка в Кения. Коронясана е на 2 юни 1953 г. Коронацията ѝ е първата, предавана по телевизията.

- Когато се възкачва на трона, Йозеф Сталин, Мао Дзедун и Хари Труман ръководят съответно Съветския съюз, Китай и САЩ. По това време премиер на Великобритания е Уинстън Чърчил.

- Откакто кралица Елизабет Втора е на трона, са се сменили 15 министър-председатели и 14 президенти на САЩ. Нейно Величество се е срещала с всички тях, с изключение на Линдън Джонсън.

- На 9 септември 2015 г. кралица Елизабет Втора надмина 63-те години, 7 месеца, 2 дни, 16 часа и 23 минути, които нейната прапрабаба кралица Виктория прекарва на трона, и стана най-дълго управлявалият британски монарх по линия, водеща началото си от норманския крал Уилям Завоевателя през 1066 г.

- Елизабет Втора е владетел на 15 кралства, включително Обединеното кралство, Австралия, Канада, Нова Зеландия, Ямайка, Антигуа и Барбуда, Бахамските острови, Белиз, Гренада, Папуа Нова Гвинея, Соломоновите острови, Сейнт Китс и Невис, Сейнт Лусия, Сейнт Винсент и Гренадини и Тувалу.

- 1992 г. - "Ужасната година" по думите на кралица Елизабет Втора. През 1992 г. три от децата ѝ се разделят със своите съпруги/съпрузи, а замъкът Уиндзор е засегнат от опустошителен пожар.

- 31 август 1997 г. - Кралица Елизабет Втора получава критики за сдържаната си реакция на фона на емоциите на народа след смъртта на принцеса Даяна.

- 6 февруари 2022 г. - Кралица Елизабет отбелязва 70-годишнината си на британския престол. Платиненият ѝ юбилей беше честван с четиридневни празненства през юни.


Сн. ЕПА/БГНЕС

Как ще бъде погребана кралица Елизабет Втора

Погребението на кралицата на Великобритания Елизабет Втора ще премине според разработена предварително процедура под кодовото наименование "Лондонски мост".

Предполага се, че премиерката Лиз Тръс е била уведомена за кончината на монарха с фразата "Лондонският мост рухна" от личния секретар на кралицата, който също така ще съобщи за случилото се на секретарят на министерския съвет и Тайния съвет.

Британската министър-председателка на свой ред ще информира правителствата на 15-те страни, на които Елизабет Втора бе официален държавен глава, както и лидерите на останалите 38 държави от Общността на нациите.

"Пролетен прилив"

Десет минути след обявяването на смъртта на кралицата бяха спуснати британските знамена на всички правителствени сгради в центъра на Лондон. По-късно министър-председателката направи официално изявление, а в цялата страна бе обявена минута мълчание. Министър-председателят ще се срещне с новия крал Чарлз Трети, поставяйки по този начин началото на процедурата по интронизацията му под кодовото название "Пролетен прилив". По-късно монархът ще направи обръщение към нацията.

На следващия ден в 10:00 часа ще се проведе официално заседание на съвета по наследяване на престола, на което ще бъде провъзгласен новият суверен. Официалното обявление ще бъде прочетено в двореца Сейнт Джеймс и в сградата на Кралската борса в Лондон. Парламентът ще бъде свикан за съгласуване на текста на съболезнователното послание. Всички парламентарни заседания след това ще бъдат отменени за 10 дни.

На втория ден след кончината ковчегът с тялото на кралицата ще бъде докаран в Бъкингамския дворец. Ако тя беше починала в замъка Уиндзор, който стана нейна основна резиденция от началото на пандемията от коронавируса през 2020 година, то ковчегът щеше да бъде докаран в Лондон от кортеж правителствени автомобили. От Балморал обаче ковчегът по възможност ще бъде транспортиран до Лондон с кралския влак в рамките на операция "Козирог". В противен случай ще бъде задействана операция "Пренатоварване" и ковчегът ще бъде докаран в столицата със самолет.

Траурна обиколка

На третия ден след смъртта на кралицата в сградата на двореца Уестминстър ще бъде получено съболезнователното послание, съставено от парламента. След това монархът ще се отправи на траурна обиколка из Великобритания, започвайки от Шотландия. Той ще получи съболезнователно послание от депутатите в шотландския парламент и ще посети служба с катедралата "Сейнт Джайлс" в Единбург.

На следващия ден кралят ще пристигне в Северна Ирландия, където ще приеме съболезнованията на местните законодатели в замъка "Хилсбро" и ще присъства на служба в катедрала „Света Ана“ в Белфаст. В същия ден ще се проведе репетиция за транспортирането на ковчега с тленните останки на Нейно Величество от Бъкингамския дворец в двореца Уестминстър (Операция „Лъв“). Самата церемония ще се проведе на шестия ден след смъртта на монарха, а след пристигането на ковчега в двореца Уестминстър ще бъде организирана мемориална църковна служба.

След това ще започне изпълнението на операция „Перо“ – ковчегът с кралицата ще остане на катафалка в двореца Уестминстър в продължение на три дни, през които обществеността ще може да се прости с монарха. За ВИП лица ще бъдат определени специални времеви прозорци. Ще бъде отворена и онлайн книга за съболезнования. В същия ден ще се проведе и репетиция за държавното погребение.

На осмия ден след смъртта на Елизабет Втора новият крал ще се отправи към Уелс, за да получи съболезнованията на регионалните депутати и да посети служба в катедралата на Кардиф.

Погребението

Десетият ден ще бъде обявен за ден на национален траур. Държавното погребение ще се състои в Уестминстърското абатство. На обед в цялата страна ще има минута мълчание. Ще бъдат организирани едновременно две траурни процесии – в Лондон и в Уиндзор. Нейно величество ще бъде погребана на територията на замъка Уиндзор, в мемориалния параклис на крал Джордж Шести.

Траурът в Обединеното кралство ще продължи един месец. През този период във всички сгради на общинските съвети в страната ще бъде окачен портрет на кралицата с траурна черна лентичка, след което той ще бъде заменен с изображение на новия крал. Всички цветя, които ще бъдат оставени край стените на кралската резиденция и край общинските здания в цялата страна, ще бъдат прибрани след държавното погребение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гьорче Петров Н
    #37
    Отговор на коментар #36

    Казах, че го Казвам Това Информативно, а Не да се Заяждам, а ти Палиш Мотора, Не Ти Се Разбира Първият Абзац Нещо. Тая Твоя "Руска Енциклопедия" Не съм Я Чел, а Във Великобритания Има Комунисти, Това Със Сигурност, Но Едва Ли Авторът на Долния Цитат е Бил Такъв: " World War I - Bulgaria - Britannica https://www.britannica.com › place › World-War-I The army suffered 300,000 casualties, including 100,000 killed, the most severe per capita losses of any country involved in the war."

  2. Филка Русофилка
    #36

    Гьорче (#35), никой не твърди, че по света и у нас се подвизават само българи, които „Едва Ли Са Знаели Изобщо за Наш Фердо“, „Нито за България“, „Нито Каквото и да Било“. Вероятно има и такива чужденци, особено ако са контактували с прости и неграмотни българи.
    Възможно е и някои англичани да не са чували за „Наш Фердо“, за когото леля му кралица Виктория казвала, че „От всички нас е единственият действителен, роден и изграден монарх във всичко". Както и, че „Не познавам по-голям дипломат от Клементина

  3. Гьорче Петров Н
    #35
    Отговор на коментар #32

    Промяната на Името на "Уиндзор" освен, че е заради Анти Германския Сантимент породен от Великата Война(ПСВ) и някой Други Фактори, е Най Вече След Като Германски Бомбардировачи от Серията "Гота Г" Бомбардират Британия и В Частност Случай в който Уцелват Училище в Източен Лондон(Поплар) при което Загиват Десетки Деца. Само Да Добавя е Добре Да Се Знае. А Повечето Британци Едва Ли Са Знаели Изобщо за Наш Фердо, Нито за България, че Нанасяла Каквото и Да Било Поражения, Никой не

  4. BLM
    #34
    Отговор на коментар #14

    Но не пенсиониране. Пенсионира се селският кмет.

  5. ABV
    #33

    14 Aприл 1944, умира президентът Франклин Делано Рузвелт. Бункерния психопат, маняк, масов убиец и злодей хитлер е в еуфория и отваря последното останало шампанско. Смята, че чрез смърта на Рузвелт провидението му дава знак как войната по някакво чудо ще бъде спечелена на прага на Берлин. 08 Септември 2022, умира Нейно Величество Елизабет II. Бункерерния психопат, маняк, масов убиец и злодей путлер е в еуфория, путянофилите също. Смятат, че чрез смърта на Нейно Величество провидението им дава знак как войната по някакво чудо ще бъде спечелена.

  6. Филка Русофилка
    #32

    Генеалогия на кралица Елизабет II от династията Уиндзор (1926-2022):
    1. Пра-пра-пра-прадядо на кралица Елизабет II е херцог Франц-Фридрих-Антон от династията Саксония, Кобург и Заалфелд (1750-1806) – дядо на кралица Виктория и принц-консорт Алберт;
    2. Пра-пра-прадядо на кралица Елизабет II е херцог Ернст I от династията Саксония, Кобург и Гота (1784-1844);
    3. Пра-прадядо на Елизабет II е принц Алберт от династията Саксония, Кобург и Гота (1819-1861) – принц-консорт на кралица Виктория (1819-1901,

  7. MP_reader
    #31

    Добър монарх беше. Сега идва оня куку с големите уши...

  8. anton nikolov
    #30

    Любопитен факт е , че само две години не достигнаха на Елизабет да измести краля-скънце като най-дълго царувалия европейски монарх, но затова пък успя да надмине Франц Йосиф с две години и да заеме второто място

  9. anton nikolov
    #29

    Царство небесно на кралицата ! Тя принадлежеше към т.н. желязно поколение, което в младоста си бе преживяло ужасите на войната, което знаеше цената на мира и свободата, и което имаше изключително чувство за дълг. Елизабет Втора служи на страната си буквално до последния си дъх.

  10. Гьорче Петров Н
    #28

    Queen is Dead, She Is With God Now! Long Live King Harry, My King! Ok Charles then...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.