Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Краят на студената война между Русия и НАТО кара Китай да потръпва

0 коментара

Пекин тревожно наблюдава все по-топлите отношения на Русия с някогашния ѝ враг НАТО, тъй като се опасява, че в дългосрочен план това може да доведе до възникването на водена от САЩ коалиция точно до китайската граница.

Наблюдатели и дипломати твърдят, че Пекин е приел създаването на новия Съвет НАТО - Русия доста кротко - може би защото вижда, че след 11 септември няма как да се противопостави на прегръдката на руската мечка с Европа и САЩ.

Тъй като обаче процесът на сближаване все още е в самото си начало, а НАТО си остава съсредоточена предимно върху Европа, Китай едва ли таи тревога за близкото бъдеще.

Все пак Пекин ще внимава докъде ще стигне военното сътрудничество между Русия и алианса и дали оглавяваният от САЩ блок ще предприеме някакви стъпки към Централна Азия. Освен това Китай ще се стреми да омаловажи сделката с НАТО чрез своите канали за консултации и влияние като Шанхайската група, която го свързва с Русия и централноазиатските републики.

Китайските медии отразиха договора между НАТО и Русия съвсем неутрално, като наблюдателите отбелязаха, че е рано да се каже какво ще е поведението на Москва в новата ѝ роля. "Създаването на този форум доста се различава от приемане на Русия в НАТО. Това е само началото на техните отношения и затова е трудно да се предскаже докъде ще стигне военното им сътрудничество", казва Го Чжънюан от Китайския институт по международни отношения.

ТРЕВОЖНА ПРОМЯНА

Западните дипломати в Пекин твърдят, че събитието все пак притеснява китайските ръководители. "Сигурно е доста тревожно, защото създава риск от изолиране на Китай", посочи един от тях.

Китай иска да разбере мотивите на Москва - дали тя наистина търси сближаване с НАТО или президентът Владимир Путин само ще използва тези отношения, за да осъществи някаква дългосрочна цел за по-независима външна политика?

Преди 11 септември Китай и Русия изграждаха помежду си нови стратегически отношения, основани предимно на общата им позиция срещу американския план за противоракетна отбрана и срещу намесата на международната общност в работите на някои държави.

Китайският президент Цзян Цзъмин и Владимир Путин миналия юли подписаха договор за дружба, който трябваше да заздрави техния съюз.

На 11 септември всичко се промени.

Китай бе неподготвен за бързата подкрепа, която Путин даде за войната срещу тероризма, и сериозно се притесни, когато няколко месеца по-късно Русия почти не се противопостави на американското изтегляне от Договора за противоракетна отбрана.

Пекин се опасява, че американският противоракетен щит може да неутрализира малкия китайски ядрен арсенал и да се разпростре върху Тайван, който според Пекин е незаконно отцепила се китайска провинция.

Китай с тревога установи, че войната срещу тероризма докара американски войски почти до границите му - в Афганистан, в други централноазиатски държави и дори на Филипините.

Руското участие в един форум с НАТО на практика съюзи четири от петте страни-постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, като само Китай остана настрана.

"В Пекин цари известно объркване за истинските цели на руснаците", каза западен дипломат.

ЗАПАД ИЛИ ИЗТОК

Според някои китайци Русия "здраво завърза знамето си на западната мачта" и направи рязък завой към западния лагер, добави дипломатът.

Друга китайска теория гласи, че Путин просто иска да върне на Русия някогашната ѝ тежест в международните дела, като изгради самостоятелна външна политика.

Това е предпочитаната теория в Пекин, който ухажва Москва не толкова по икономически и търговски съображения, колкото като противотежест на САЩ. Руско-китайската търговия не е нищо особено, като изключим вноса на руско оръжие в Китай.

Истинското изпитание за Пекин ще започне, ако НАТО реши да насочи разширяването си още по на изток - към Казахстан например. Преди няколко години китайски служители заявиха пред няколко скептично настроени западни дипломати, че "съвсем скоро НАТО ще граничи с Китай".

"Те искат да се уверят, че подобно нещо никога няма да се случи", каза един от дипломатите.

Наблюдателите очакват от Пекин да започне стъпки на сближаване със съседите си, за да се противопостави на американското присъствие, и да се опита да вдъхне живот на Шанхайската организация за сътрудничество.

С началото на войната в Афганистан Китай засили дипломатическата си активност спрямо своите съседи като противотежест на неприятното американско присъствие в Централна Азия.

Що се отнася до сделката с НАТО, Русия вероятно се ръковди предимно от икономическите си интереси и едва ли ще се сближи чак толкова с новите си съюзници, смятат наблюдателите. "Независимо дали клони на запад или на изток, Русия основава отношенията си с НАТО само на своите национални интереси", твърди Го. "Не може да се отрече, че Москва подобри връзките си със Запада, но процесът със сигурност няма да е от най-гладките."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.