Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кредитният бум доближава България до държавите в криза

6 коментара
Кредитният бум доближава България до държавите в криза
Темпът на банковото кредитиране в България продължава да е опасен и трябва да се вземат допълнителни мерки, за да не се стигне до банкова криза в страната. Това се посочва в анализ на трима специалисти на Международния валутен фонд за банковата експанзия в България, Румъния и Украйна, публикуван в двуседмичния преглед на МВФ за актуалните икономически теми, предаде радио “Дойче веле” в четвъртък.

В България темата за кредитния бум и настояването на мерки за неговото ограничаване съпровождат всяка мисия на фонда. Те ще бъдат обсъждани и по време на предстоящата мисия през януари, пише в анализа. В него се изтъква, че мерките за ограничаване на кредитирането на правителствата на трите държави имат само ограничен успех, а резултатите са смесени.

Според оценката на анализа банковото кредитиране в трите преходни икономики от Източна Европа продължава с опасни темпове и вече е породило някои от отдавна прогнозираните проблеми. Нивото на кредитиране все още е по-ниско от това в държави, в които експанзията вече е предизвикала криза. Но скоростта на кредитната експанзия, специално в България, според този анализ е достигнала стойности, сравними с тези на държавите в криза. В България съотношението между кредит към брутен вътрешен продукт нараства с около 7 процента на година, като през 2004 година е достигнало 35.5 процента. Такава скорост, според авторите на анализа, в други държави се асоциира с банкови кризи.

Фактори, които засега опазват банковия сектор на България, са сравнително големият дял на чужда собственост в икономиката, както и относително силните индикатори за финансова отговорност, смятат анализаторите.

Те подчертават, че правителствата и на трите държави разполагат с много ограничен набор от финансови инструменти за разрешаване на проблема със свръхкредитирането. В България едно от средствата е поддържането на строга фискална политика. Препоръчва се допълнително затягане на фискалната политика, за да се избегнат опасностите, създавани от фактори като растящия дефицит по текущата сметка и външната уязвимост.

Тези мерки обаче са недостатъчни, според анализаторите. От България и Румъния, смятат те, трябва да се иска да въведат например допълнителен контрол върху движението на кредитите, за да не бъдат отклонявани те в трудни за наблюдение канали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. лихваря
    #6

    Комунизмът свърши. Вече не може да се говори за дадена опасност като еднаква за всички. Хюлет Пакард България или като са взели кредит за нещо, да не би това да е проблем? И точно такива чужди фирми - като Солвей Соди Девня и БТК са налапали основната част от кредитите.По-скоро държавата ще фалира, преди те да не могат да си обслужват заемите. Така че споко!

  2. самюелсон
    #5

    да направи анализ на кредитното състояние на източна германия, в която се наляха няколко трилиона евро през последните 15 години без особен резултат, наместо да плаче за нероден петко.

  3. Cook
    #4

    ako mojeshe povechko takiva da ima tuka

  4. Hook
    #3

    Първо, информацията е доста стара, с над шестмесечна давност.Оригиналният материал е публикуван на страницата на МВФ катоРаботен доклад с дата 1 юни 2005 г.Виж. http://www.imf.org/external/pubs/cat/long res.cfm?sk=18296.0Второ, не е хубаво позицията на експерти, каквито и да са те, дасе взема като официална позиция на МВФ, нищо, че в случая изводитеот доклада и становището на мисията на МВФ съвпадат. Дори авторитеблагодарят на Ханс Фликеншилд за неговите бележки по работния материал!Виж. Disclaimer:

  5. А
    #2

    Абе то растежът на кредита е хубаво нещо, но при такива темпове докато разбереш кой кредит и добър, кой лош, вече ще е късно. Банките сами засилват този риск с офертите си за "ниски" лихви, а балъците се нахвърлят без да знаят, че на втората година ще пият студена вода. Процентът на лошите кредити като част от портфейла се увеличава, въпреки счетоводните хватки за отпускане на нови кредити, които да погасяват старите и така да се прецаква класификацията. Проблемите със банковата система се засилват и нищо чудно скоро да има и някаква по-сериозна криза.

  6. Banker
    #1

    Bla bla. Естествено, че МВФ си говори какво ли не. Това им е работата. Без кредитиране крехката ни икономика ще умре. Това не им ли идва на ум?! Защо не погледнат качеството на кредитите. Да, рискове има, но тия преувеличават всичко. Споко бе хора. Това не ви е Туркменистан. С административни мерки, каквито БНБ предприе, може да се намали темпа, но си има други схеми за финансиране (отвън, лизинг и т.н.). Трябва да има потребление (потребителски, ипотечни кредити), за да има производство (стокови,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.