Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кремъл издава руски паспорти, за да се настани трайно в окупираната Южна Украйна

10 коментара
Кремъл издава руски паспорти, за да се настани трайно в окупираната Южна Украйна

"Това се очакваше". Когато окупационните власти започват да издават руски паспорти в град Мелитопол в югоизточната част на Украйна, Олеся Новицка казва, че не се е колебала.

Франс прес се срещна с 31-годишната гримьорка в рамките на журналистическо пътуване, стриктно организирано от руското министерство на отбраната, за да покаже как населението приема окупаторите. На журналистите не беше позволено да се движат свободно из града и да се срещат с местни жители без руски военен ескорт.

Докато стои на опашка от двайсетина души, Новицка, която заедно с двете си дъщери чака, за да поиска руски документи, обяснява своето решение. "Мисля, че всички ние ще живеем в Русия, затова имам нужда от руски паспорт. За да мога да живея тук официално и нормално", споделя тя, държейки на ръце най-малкото си дете.

Окупационните власти в Запорожка област, където се намира и град Мелитопол, планират през есента да проведат референдум за автономия, за да официализират бъдещо анексиране от Русия.

След няколко седмици Новицка трябва да получи новите си документи за самоличност на официална церемония, на която ще прозвучи руският химн в зала с портрет на руския президент Владимир Путин.

Издаването на руски паспорти, практика и в други окупирани части на Украйна, е част от стратегията на Москва за необратимо установяване на надмощие в тях. Сред другите мерки, които обслужват тази цел, са изплащане на заплати на общинските служители и пенсии в рубли, откриване на железопътни и автобусни линии с Кримския полуостров, анексиран през 2014 г., както и преподаване на руски език в училищата.

"Разделени" съграждани

Мелитопол беше превзет от руснаците в началото на тяхната офанзива почти без бой, което го спаси от тежки разрушения. По това време украинската армия беше концентрирала силите си в отбраната на столицата Киев и опустошения от многоседмична обсада Мариупол, пристанищен град на 200 км от Мелитопол.

През юли руското военно присъствие изглежда по-скоро дискретно, макар че на изходите на Мелитопол има контролни пунктове.

Олеся Новицка уверява, че е доволна от ситуацията. "За да бъда честна, това се очакваше още през 2014 г." - годината, през която съседен Крим беше анексиран и сепаратистите, подбудени от Москва, отприщиха въоръжения конфликт в Източна Украйна.

Все пак Новицка признава, че населението е далеч от нейните схващания. "Днес всички са разделени", казва тя. "Някои са за Русия, други са за Украйна". Новицка се смята за рускиня, както и много от жителите на областта, в която руският език е преобладаващ. "За моя син, който е във втори клас, беше трудно да учи на украински", казва Новицка. "Отсега нататък ще му е по-лесно да учи на руски".

На опашката със сив каскет е и Дамир Кадиров, пенсионер на 65 години, според когото след пристигането на руснаците в Мелитопол придобиването на руски паспорт вече е "необходимост". "След като са решили да унищожат фашистите, нещата ще станат по-спокойни, като по съветско време", казва Кадиров, повтаряйки московската пропаганда, която твърди, че в Украйна се води борба с "фашисти" и "нацисти".

Ако се съди по числата обаче, този ентусиазъм далеч не се споделя от всички граждани на Мелитопол, който преди руската офанзива е наброявал 150 хиляди души.

Ръководителят на окупационната администрация в областта Евгений Балицки признава, че на ден в града се издават едва между 20 и 30 паспорта, и около 100 за цялата област. Бройките "все още не се повишават", съжалява той, като разкрива, че проверките от руските служби за сигурност бавят процеса на одобрение.

Към всичко това се добавя и цялостната обстановка на недоверие - тези, които подкрепят Украйна, се страхуват от руските репресии, а тези, които предпочитат Русия, се страхуват да не бъдат определени като "предатели" или "колаборационисти" от поддръжниците на Киев.

Междувпрочем, при пристигането на телевизионните камери, съпроводени от руски военен кортеж, пред административната сграда в Мелитопол, където се подават заявленията за паспорти, немалко от хората на опашката предпочетоха да си тръгнат.

Придобиването на руски паспорти е "нещо, за което не говорим помежду си", отбелязва Галина Владимировна, 58-годишна жителка, която срещаме в друг квартал на Мелитопол, и добавя, че "все още това е тема табу, всички се страхуват".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #10

    Кремъл ще се "настани трайно" в окупираните украински територии кога цъфнат налъмите.

  2. anton nikolov
    #9
    Отговор на коментар #8

    корекция - "е попаднал под украински обстрел"

  3. anton nikolov
    #8

    Баш гаулайтерът наокупира ите области Сергей Кириенко вчера е познал под украински обстрел и спешно се е евакуирал.

  4. olele
    #7

    страх - основна съветска ценност, както и лъжа

  5. полк. Дрангов
    #6

    Обикновен фашизъм!

  6. Entdecken
    #5

    ГолЭм праз! Това че говорят и руски не ги прави руснаци. Като разкарат орките ще ги изхвърлят в дворните отходни места! Три милиона са избягали от джамахирията от началото на войната и хич не искат да си спомнят за руските си паспорти. И тези от пАсольството на Мутропрофанова не искаха да изоставят българските молове Корекоми и еврото и да се връщат там - ама кво да направят - съдба - матюшка ги зове с по неколко скъпоценни рубли!

  7. beyond_the_frame
    #4

    Който се чувства руснак чемадан и т.н. Крим е украински!

  8. БГаньо
    #3
    Отговор на коментар #1

    Че то по тази перверзна логика почти целият свят е руска земя.Русия - страната на мрачното минало, на изопачената и фалшифицирана история и терора. Това не може да бъде бъдещето!

  9. В и К
    #2
    Отговор на коментар #1

    Нищо на юг от Белгород и на изток от Урал не принадлежи на путистан! На нремълските бункерни вредители им предстои да установят това по трудния начин.

  10. Dim
    #1

    Руска земя, населена с руски хора говорещи руски език, руски лични документи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.