Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Криптоборсата Binance промотира "свободата на парите" и у нас, не й трябва регистрация

3 коментара
Веселин Георгиев, кънтри мениджър на Binance за България

Най-голямата криптоборса в света Binance вече работи и в България, като основната ѝ цел е да увеличава "свободата на парите" за всеки потребител, включително за българските си клиенти. Това заяви кънтри мениджърът на организацията за България Веселин Георгиев по време на първото представяне на "борсата" пред медиите у нас. То се случи в деня, когато водещата крипротивалута биткойн поскъпна над 60 000 долара за пръв път от ноември 2021 г. насам заради интереса към одобрените наскоро от регулатора в САЩ борсово търгувани биткойн фондове (биткойн ETF).

На въпрос на Mediapool Георгиев отговори, че криптоборсата няма физическа регистрация в страната, защото няма нужда от такава. И в световен план Binance няма държава на произход, нито централа или седалище, защото е "наистина интернационална компания". Единственото търговско дружество, регистрирано в българския търговски регистър с име, идентично с това на Binance, няма нищо общо с криптоборсата, поясни Георгиев.

"Много е сложно да се каже чрез кои дружества работим. Зависи дали питате за крипто или за фиатните ни услуги", отговори Георгиев на въпрос на Mediapool за защитата на потребителите. Той добави, че специално за "фиатните пари" (стандартните пари, печатани от централните банки и без обезпечение с актив, например еврото, б. р.) компанията работи през дружество в Литва, което отговаря на стандартните регулации.

По думите на Георгиев компанията има регистрация само в държавите, които имат изрично законодателство за криптовалутите (например Франция, Италия и др.), но България не е сред тях. Тъй като страната силно закъсня с регулацията на криптото, в момента се изчаква прилагането на евродирективата от 2023 г., която ще регулира сектора – MICA. Именно тя е законодателството за територията на ЕС, към което Binance декларира, че ще се придържа.

От Комисията за финансов надзор коментираха пред Mediapool, че действително криптоборсата Binance, както и останалите криптоборси, не са нейни поднадзорни лица, защото няма действаща регулация на сектора в България.

Въпреки че няма централа, компанията има главен изпълнителен директор и това е сингапурският бизнесмен Ричард Тенг. Той наследи на поста основателят на Binance Чанпън Джао, който в края на миналата година сключи всеобхватна сделка с Министерството на правосъдието на САЩ, като се призна за виновен за това, че не е създал подходяща система в компанията за противодействието на прането на пари. В същата сделка с правосъдието компанията се съгласи да плати своеобразна "глоба" в размер на 4 млрд. долара за разрешаване на започналото разследване.

"Ние сме компания на 6 години. Въпросното разследване се отнася за недостатъчен контрол върху изпирането на пари в миналото. Но в последните 3 години едва ли има компания, която да е инвестирала повече в областта на къмплайънса (спазването на регулациите срещу прането на пари, б. ред.) в сравнение с Binance", коментира Георгиев. По думите му в компанията работят много бивши полицаи, които, като част от нейния разследващ екип, обикалят света, за да обучават органите на реда как да работят срещу блокчейн измамите. По същата причина дружеството работи и с българските власти, натоварени да разследват киберпрестъпленията, прането на пари и т. н.

Дружеството не може да каже колко потребители има в България, защото не дели клиентите си въз основа на националността им, но цели да ги увеличава чрез специален вид маркетинг, насочен към изграждането на общности. Клиентите на Binance по света обаче са 170 милиона, като ръстът на новите потребители миналата година е 30%.

"Нашата стратегия в България от ден 1 винаги е била хиперлокализацията. Със сигурност няма друга глобална криптокомпания, която да стои толкова близо до потребителите си в България. Днес всички наши основни продукти са локализирани – в това число над 350 статии в Binance Academy, достъпни на родния ни език, което я прави най-големият безплатен образователен ресурс за крипто и блокчейн у нас. В допълнение блогът на Binance съдържа стотици статии като добавяме нови всяка седмица. През 2023-та година проведохме 10 събития, на които се срещнахме с наши потребители от цялата страна. Да бъдем близо до страхотната българска криптообщност остава нашият приоритет през тази година", добави Веселин Георгиев.

По отношение на десетките сигнали за създадени фалшиви профили във фейсбук, които ползват снимки на известни личности в България, за да приканват хората да ползват услугите на Binance, Георгиев обясни, че това са фалшиви покани, нямащи нищо общо с криптоборсата и най-вероятно целят да измамят хората. Той лично също е обект на подобна схема, защото снимката му е ползвана за създаването на подобен фалшив профил.

Кънтри мениджърът на Binance за България обясни още, че противно на масовите представи, криптоборсите изобщо не са основните платформи, през които минават престъпни пари и незаконни трансакции.

По данни на Chainalysis през 2023 г. се регистрира спад на криптопрестъпленията и незаконните криптотрансакции от 0.43% на 0.34%. "През изминалата година парите, свързани с престъпна дейност, преминали през крипто намаляват. На първо място, спадът на незаконните обеми и на дела на трансакциите е резултат от това, че криптоиндустрията като цяло увеличи съвместните си усилия за сигурност, усъвършенства защитата си и затегна сътрудничеството си с правоприлагащите органи", твърдят от Binance.

Според доклада на Chainalysis през 2023 г. делът на незаконните трансакции в общия обем на криптотрансакциите е намалял значително. В това число са включени активи, придобити посредством хакерски атаки срещу криптовалути, както и средства, изпратени до портфейли, които анализаторите са определили като незаконни – такива, свързани с групи за откуп, даркнет пазари и онлайн търговци на законово забранени за търгуване субстанции; адреси, свързани с финансиране на терористични организации и санкционирани субекти и юрисдикции, и други.

"През изминалата година насочихме фокуса си към активна борба с киберпрестъпността, като днес крипто определено е по-неприветливо място за киберпрестъпниците и те избират все по-незащитени канали за измамите си. Всеки такъв опит, който регистрираме у нас, бива изпратен към правоприлагащите органи, с което значително редуцираме последващи опити за атаки", добави Георгиев.

От Binance отчитат сериозен ръст при обработените от правоприлагащи органи искания по целия свят. През 2022 г. за предотвратяване на кибер и финансови престъпления успешно са обработени 58 000 искания на правоприлагащите органи в сравнение с 5400 броя през 2020 г.

Общата стойност на цифровите активи, получени от незаконни адреси, също бележи значителен спад между 2022 и 2023 г. - от 39.6 млрд. долара на 24.2 млрд. долара. За сравнение, общият размер на незаконните средства, които са преминали през световната финансова система през миналата година, е 3.1 трилиона долара, според оценките в доклад на NASDAQ за глобалната финансова престъпност. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #3

    Реклама от 1995 година: Даваш левче, вземаш две, ходиш с пълно портмоне, лев за теб и лев за мен, всичко т'ва във МММ.

  2. стефчо
    #2

    "Кънтри мениджър"?! Уат да фак, бе, пийпъл, райтвайте на бългериън, бе, бро...

  3. Калико Джо
    #1

    Бинанс е световна перачница на пари, улесняваща укриване на доходи с неясен произход. Разбира се, в България от такава услуга има голяма нужда, въпреки че контролът върху мръсните пари у нас е почти несъществуващ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.