Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата може да оздрави бизнеса и усвояването на евросредствата

4 коментара
Кризата може да оздрави бизнеса и усвояването на евросредствата

Световната икономическа и финансова криза може да окаже изключително оздравяващо въздействие на българския бизнес и да спомогне за по-доброто усвояване на средствата от европейските фондове, коментира в петък пред журналисти изпълнителният директор на Агенцията за малки и средни предприятия (АМСП) Станимир Бързашки.

По думите му кризата може да подейства възпитателно на фирмите, повечето от които в момента не работят по конкретни бизнес планове, а следват моментната конюнктура и дори някои от тях, когато кандидатстват по европрограмите, го правят заради обявения достъп до средства, а не за да следват плановете си. Освен това много от производствата в момента поддържат свръхзаетост именно заради хаотичните поръчки и за всеки случай, ако се появят повече поръчки, което обаче не е ефективно, посочи Бързашки. Предприетите съкращения всъщност са логична оптимизация на персонала, което ще е добре за фирмите, смята той.

Затягането на банковия контрол вече се усеща при предоставянето на гаранции за фирмите, които са спечелили проекти по Оперативната програма “Конкурентоспособност“, която се управлява от АМСП. За да се подпишат договорите за финансирането им, са нужни банкови гаранции заради някои предварителни плащания, но банките са по-стриктни и бавят издаването на тези документи. Затова и от агенцията удължили до края на 2008 г. срока за представянето на обезпеченията за одобрени 64 проекта от общо 123 за над 46.6 млн. лв. по мярката за модернизация на предприятията. Ако те не успеят да се снабдят с гаранциите, парите ще се прехвърлят за следващи финансирания, вместо да отидат в авантюристични фирми, които няма да реализират докрай проекта

Според Бързашки, това ще е добре за усвояемостта на евросредствата, защото ще е сигурно, че финансираните проекти ще се реализират. Статистиката на АМСП сочи, че голяма част от проектите се провалят и парите не се усвояват именно заради прекалената либералност при гарантирането им и дори одобряването им от органите на програмата. Шефът на агенцията даде пример с кандидатстването на проекти по Националния иновационен фонд, при което данните сочат, че когато е сложена по-ситната цедка и са отхвърлени повече проекти, то останалите се реализират в по-голяма степен. Затова агенцията отново ще затегне разхлабените критерии.

Друго наблюдение на експертите от агенцията е, че при осчетоводяването на направените разходи по одобрените и договорени проекти фирмите отчитат с 15-20 процента по-малко харчове от заложените в проектите. В този смисъл затягане на банковите и държавните изисквания ще е добре срещу раздутите проекти, коментира Бързашки.

Кризата може и да доведе в България нови инвеститори от други страни членки на ЕС, които ще са принудени да преструктурират производствата си там и да се насочат към страни като България, където производствените разходи са значително по-ниски, подкрепи шефът на АМСП тезата на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров. По думите на Бързашки вече дори имало фрагментарни индикации от чужди фирми за пренасяне на бизнеса им у нас. Става въпрос за италиански фирми и производства като шивашките и текстилните, допълни той. По думите му от българския бизнес ще са засегнати основно фирмите, които са се изнесли през последните години на европейските пазари и тези с нереални планове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Параход
    #5

    Баста! България ще загуби от кризата! Авантюристични фирми! Каква глупост!

  2. Стафан Григоров
    #3

    Много помия се изля върху хората управлявали програма САПАРД.В бандитска държава , като нашата - България , е нормално и не би реално , ако някой НЕ се опита да "врътне" тоя дето "дава" парите.Сега към нещо реално: Тези за които са предназначени парите , са хора които никога няма да ги получат , или ще ги получат след като са фалирали и ще трябва да ги върнат на фонд земеделие . Конкретен пример е моята фирма , одобрена с договор от 27.12.2006 със срок 18 месеца за изпълнение на инвестицията.

  3. 07
    #2

    ..

  4. от МИЕ
    #1

    Този тъпоумен идиот (както ще потдърдят всички, познаващи го в амплоато му на шеф-недоразумение на ИАНМСП) е и много нагъл. Това човече упорито и систематично през последните години се притивеше агенцията му на поеме функциите на Междинно звено по ОП Конкулентноспособност, вследствие на което иизпълнението на тази програма крайно се забавя, като поректите не се оценяват почти година, а по места кадърните кадри за агенцията са основно партийни (на БСП, разбира се) назначения от пребладаващо неграмотни,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.