Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата вече засяга всеки втори у нас

37 коментара

Ако през есента на миналата година преобладаващото мнение на хората у нас е било, че икономическата криза пряко не ги засяга, през май тази година мнението им вече е коренно различно и почти половината от тях твърдят, че кризата е влязла по един или друг начин в дома им. Това сочат поредица изследвания, проведени от Институт "Отворено общество" за отражението на икономическата ситуация в страната върху населението на България.

Докато при изследването на института през октомври миналата година всеки трети от анкетираните е определял кризата като нещо абстрактно, което ще се отрази негативно на българската икономика като цяло, а само 26% са се опасявали, че ще я усетят лично, през март процентът на реално засегнатите вече е 45, а два месеца по-късно – през май – те вече са 47%.

Намаляването на заплащането – основен признак на кризата

Като най-силен ефект от кризата пострадалите от нея сочат намаляването или замразяването на трудовото възнаграждение – 35% от анкетираните. На второ място като негативен ефект е посочено увеличаването на разходите по обслужването на кредитите – 31%.

Значителен е делът на хората със собствен бизнес или на свободна практика, на които доходите са се понижили чувствително. Това са 17% от пострадалите от кризата. Сред тях са проектанти, адвокати, дребни бизнесмени, строители, финансови консултанти, търговци.

Неблагоприятната икономическа ситуация е довела до намаляване на работния ден и съответно на заплащането на 13% от засегнатите. В принудителен отпуск са излезли 11%, а заради страх от съкращение или уволнение 11% полагат извънреден неплатен труд. Принудата към такъв труд е защитна реакция на работодателите, а страхът да не останат без работа пък кара наетите служители и работници да се съгласяват на влошаващи се условия.

За 9% от хората кризата се изразява в отказан кредит. 8% от пострадалите са вече съкратени. За мнозина са в сила по няколко от посочените негативни ефекти, защото те логично са свързани, като например спадът в дохода води до отказ от отпускане на кредит.

Хората със средни доходи и на средна възраст - най-засегнати

Проучването на "Отворено общество" обрисува и профила на най-засегнатите от кризата.

Това са хората на средна възраст със средна образователна квалификация и със средни доходи (400-600 лева на член от домакинството). Регистрира се и спад на доходите сред по-високо образованите и с по-високо от средното за страната възнаграждение.

Докато през март като най-пострадали от кризата са се усещали представителите на ромската общност, два месеца по-късно значително нарастване на засегнатите се регистрира сред турците. Това вероятно е така, защото поради липсата на достатъчно строителни поръчки, спада наемането на работници, които в последните години масово се набират от районите със смесено и турско население.

Страхът от престъпността - по-голям от страха от безработица

Въпреки кризата страховете за личното добруване сред хората не са доминирани от състоянието на личните финанси. Най-много хората се плашат, че животът като цяло ще стане по-несигурен (84%), след това - от нарастването на престъпността (79%), а чак на следващо място – от спада на доходите (71%) и безработицата (58%).

Почти половината от анкетираните посочват като основание за притеснение вероятното напускане на страната от децата и внуците им. Всеки трети се плаши от етнически конфликт или загубване на бизнеса. Голяма част от хората посочват повече от едно основание за страх.

Всеки трети, теглил кредит, се затруднява да го изплаща

От проучването на "Отворено общество" става ясно, че последиците от кредитната експанзия тепърва ще се усетят в условието на стагнирани доходи и повишаваща се безработица. Всеки трети (35%) от работещите българи има теглени кредити или изплаща стоки, взети на лизинг. От тях една трета нямат проблеми с обслужването, но 28% се затрудняват всеки месец да съберат пари за вноските, а на 20% половината от доходите отиват за покриване на заеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Боян Магесник
    #38

    Щом кризата засяга всеки втори е добре.Ще стане зле,когато кризата засегне всичке.

  2. синя
    #37

    Чудя се КОЙ манипулира анкетата за кризата в дир-а? Да се очаква подоряване на икономическото положение през следващите 3 месеца??? Ето какво се вижда там:Барометър на кризатаКак очаквате да се промени икономическото ви състояние през следващите 3 месеца? КОМЕНТАРИ (51) ЗА АНКЕТАТА23.03.09 / 111489 гласаКак очаквате да се промени икономическото ви състояние през следващите 3 месеца?Легенда: положително отрицателно без промяна Общо положително отрицателно без промяна Общо 71.2% 6.6% 22.2% Това дори и Станишев не смее да го твърди. И това продължава поне от 3-4 месеца.

  3. оракул
    #36

    Сега още е добре - евтини домати и краставици - живее се. есента и зимата обаче ще започне кошмара. По улиците ще се въргалят трупове. Ковчезите няма да стигат, а накрая няма да има и пари за ковчези. Цигани и клошари ще се организират в големи банди, които ще разбиват магазини и апартаменти, ще убиват и изнасилват. По улиците просто няма да може да се излиза, освен с тежко въоръжение - който го има, ще оцелее. Полицаите няма да могат да получават заплати поради липсващ бюджет и ще се присъединяват

  4. криз
    #35

    Нали управниците бяха казали, че такава няма и не може да има у нас?

  5. Мемул
    #34

    най-пострадали от кризата са депутатите немога да спестяват от банички за нова кола

  6. Rabotnik
    #33

    Absoliutno sam saglasen s teb! Tova e za sjalenie badeshtata kartinka v BG prez sledvashtite 24 mesetza.

  7. Rabotnik
    #32

    Krizata oshte ne e slojila krak v BG! Kogato 20% ot horata zagubiat rabotata si, togava shte se useti! A sega e samo haho-hihi, s izvinenie!

  8. Ганий
    #31

    КРИЗАТА, защото това не е някакви си обикновена криза, а е братска криза, замислена и реализирана от братска държава...

  9. Rabotnik
    #30

    Za sajalenie praktikata za davane na bezumni krediti i ipoteki se shireshe ne samo v bratskata strana, a i v tzelia sviat. Zatova tazi kriza e globalna, a ne amerikanska.

  10. Ганий
    #29

    Колега Rabotnik,Ще ти задам един въпрос, който на мен, като практикуващ юрист, МНОГОКРАТНО ми се е налагало да решавам...(1) Изходна позиция - банките са нещо особено и са навързани като свински черва...(2) Всеизвестно е, че НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ДЛЪЖНИК В СВЕТА е ... (отговори си сам!)(3) Банките изведнъж взеха да се олюляват - а, както е всеизвестно, банките се олюляват тогава, когато най-големият длъжник - длъжници (да го наречем така - условно) не си погасява редовно задълженията...(4) Банките започнаха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.