Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата застигна кралското семейство на Белгия

11 коментара
Издръжката на престолонаследника принц Филип вече ще се облага с данъци

Икономическата криза застигна и кралското семейство в Белгия. За първи път от обявяването на независимостта на страната през 1830 г. насам членовете на фамилията ще трябва да плащат данъци наравно с всички поданици. Освен това се намалява и издържката на членовете на кралската фамилия, съобщи агенция “Блумбърг”.

 

Нов закон, одобрен от управляващата коалиция на либерали, социалисти и центристи, предвижда и фамилията на монарха да плаща данъци. Но това не е всичко - ограничават се и отпусканите досега средства на кралската фамилия.

 

Така например кралица Фабиола ще получава 923 000 евро вместо досегашните 1.5 млн. евро годишно. Крал Албер Втори ще продължи да получава по 12 млн. евро годишно, но заедно със своите роднини ще плаща данък общ доход, имуществени данъци и ДДС.

 

Престолонаследникът, 53-годишният принц Филип, ще има годишна дотация от 180 000 евро, които ще бъдат обложени със същите данъци, както и на останалите белгийци. Средствата за представителни нужди и за издръжката на персонала му пък вече ще се контролират от Сметната палата на Белгия. До този момент Филип е получавал дотация от 923 000 евро годишно, които не са подлежали на контрол.

 

Децата на крал Албер – Астрид и Лорен, които получаваха по 300 000 евро на година, сега също ще трябва да затегнат коланите. В бъдеще те ще получават едва по 90 000 евро годишно, които също ще бъдат облагани с данък.

 

Следващото кралско поколение, с изключение на престолонаследника, няма да получава никаква издръжка от държавата.

 

За родената в Испания Фабиола, вдовица на починалия през 1993 г. крал Бодуен, преразглеждането на субсидиите е втория удар за кратко време. В началото на годината нейните дотации бяха намалени от 1.5 млн. на 923 000 евро. В бъдеще обаче вдовиците на края ще получават през първите десет години след смъртта на суверена само две трети от неговата субсидия, а след това половината от сумата. В случая на Фабиола в крайна сметка сумата ще е 461 000 евро плюс надбавка в размер на 90 000 евро.

 

За кралското семейство остава утехата, че въпреки всички тези съкращения белгийските благородници ще продължава да получава неколкократно по-високи суми от средните годишни доходи на своите поданици, сочи статистиката на страната, отбелязва “Блумбърг”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Мисля че нвкъде в Брюксел видях преди 20 години яка катедрала постлана с линолеум. Те нямат разбирането въобще защо са столица на Европа. Гарата в Брюксел, на която идва влака от Лондон през канала в 22:00 е мъртва като тази в провинциално градче. С две думи - пасва им идеално кряля им да звсима колкото програмист в Силиконовата долина. Само един въпрос отново - защо беше Европейската столица в Брюксел? Мисля че Шарл Бодлер доста се е възхищавал на Белгия ... :-)

  2. Анонимен
    #10

    КАКВО ДА ПРАВИМ С ИМОТИТЕ НА ЦАРЯ?

    1. Нека за момент предположим, че "дьржавата успее някакси да си вьрне обратно имотите на Царя". После какво ? Дьржавата ще ги стопанисва за общото благо на нацията, така  ли? Досега защо не ги е стопанисвала - имотите на Царя бяха занемарени и буренясали преди Царя да си ги вземе.  Или може би това е било по времето на Тодор Живков, но сега нещата ще бьдат други, нали ?

    2. Някои вече предложиха "дьржавата да си вьрне обратно имотите и после да ги ПРИВАТИЗИРА".

  3. Анонимен
    #9

    Много смела стъпка, да намалят дажбите на търтеите си. Но това променя ли факта че си отглеждат търтеи, и има ли въобще нужда от търтеи?

  4. Анонимен
    #8

    Лоша работа. Бедните хора. Как ще продължат да живеят с толкова орязани доходи???? Дали да не ги поканим в България?

  5. Анонимен
    #7

    Дали ще могат да си плащат тока и парното???

  6. Анонимен
    #6

    Работят бе голтак №2, измислят полезни дейности като дарителски организации, събиращи годишно десетки милиони, отиващи като помощ за децата в Африка,за изслевания и лекарства на спин болните, за култура и образование.

  7. Анонимен
    #5

    Така е, като са толкова тъпи да имат монарх.

  8. Анонимен
    #4

    хехехе, че тези са по-зле от Путя - олигархът-президент, който хем е милиардер, хем притежава абсолютна власт.

  9. Анонимен
    #3

    А нашият Кобург, с цялото си безочие иска да налапа и двореца в Кричим. Е га ти наглостта Кобургска, особено на сестрата, която мисли, че по този начин си отмъщава на неблагодарна България. Дали има толкова глупави българи, които да се хванат на въдицата им?

  10. Анонимен
    #2

    Да поработят малко и те. Да измислят някакви полезни дейности. Да се радват, че не живеят в 18-ти век. Поне за главите си няма да се тревожат. Правилно се казва в тяхните кръгове, че била тежка кралската корона. Особено за търтеите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.