Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кубинският революционер, който се опълчи на САЩ

11 коментара

Фидел Кастро, пламенният апостол на революцията, който през 1959 г. пренесе Студената война в Западното полукълбо, почина в петък на 90-годишна възраст. Като върховен лидер на Куба, той близо половин век се опълчваше на Съединените щати и вгорчи живота на общо 11 американски президенти, а за кратко дори изправи света на ръба на ядрена война.

Кубинската държавна телевизия съобщи за кончината му, но без подробности.

Тъй като здравословното му състояние се влошаваше от години, Кастро се оттегли от властта през 2006 г., когато бе сполетян от тежко заболяване, като така се надяваше, че ще осигури приемственост в комунистическата си революция. Той отстъпи временно част от властта на по-малкия си брат Раул, който сега е на 85, а две години по-късно официално се оттегли от президентския пост. Оттогава Куба е управлявана от Раул Кастро, който се би рамо до рамо с Фидел още в първите дни на бунта, а после стана министър на отбраната и най-доверения човек на брат си. Раул Кастро е казал, че възнамерява да подаде оставка през 2018 г.

Преди да почине, Фидел Кастро бе най-дълго управлявалият национален лидер в света след кралица Елизабет Втора. Той стана внушителна фигура на международната сцена, чиято значимост през ХХ век далеч надхвърли всичко, което някой може би е очаквал от държавен глава на 11-милионна карибска държава.

Той властваше в страната си със сила и символизъм от 8 януари 1959 г., когато влезе в Хавана, извърши преврат срещу Фулхенсио Батиста и произнесе първата си голяма реч в столицата пред десетки хиляди симпатизанти в щаб квартирата на победения диктатор.
Кастро упражняваше властта си като тиранин, контролирайки всеки аспект от живота на острова. Той бе кубинският "Върховен водач", застанал на танк, ръководеше отбраната на страната си в Залива на свинете. Отговаряше за безброй подробности - от избирането на цвета на униформите на войниците в Ангола до упражняването на надзор върху програмата за създаване на супер порода млечни крави. Лично определяше показателите за реколтата от захарна тръстика. Лично изпрати безброй хора в затвора.

Кастро и тоталитарното му правителство останаха на власт толкова дълго време не само заради репресиите и всяването на страх. Той имаше както обожатели, така и яростни критици в Куба и по света. Някои го смятаха за безмилостен деспот, който потъпква правата и свободите; много други го приветстваха през годините като герой на революцията.

Дори когато се разболя и през лятото на 2006 г. бе приет в болница с дивертикулит и за пръв път се отказа от повечето си правомощия, Кастро опита да си самоназначи лечение и да уреди приемствеността в комунистическата революция.

Предавайки властта на брат си, Кастро за пореден път разгневи враговете си във Вашингтон. Американски представители осъдиха прехода - казаха, че по този начин се удължава диктатурата и за пореден път на изстрадалите кубинци не им е позволено да вземат живота в собствените си ръце.

Но през декември 2014 г. президентът Барак Обама използва правомощията си в изпълнителната власт, за да смекчи продължаващия от десетилетия антагонизъм между Вашингтон и Хавана. Той предприе действия за уреждане на размяна на затворници и нормализиране на дипломатическите отношения между двете страни - сделка, която бе постигната с помощта на папа Франциск. Тя стана факт след 18 месеца на тайни преговори между представители на двете правителства.

За мнозина Кастро бе обсебен от себе си ревностен последовател на една идея, който никога не се е съмнявал в съдбата си; хамелеон, чиито икономически и политически цветове се определят повече от прагматизъм, отколкото от доктрина. Но в гърдите му туптеше сърцето на истински бунтар.

Той е може би най-важният лидер в Латинска Америка от времето на войните за независимост в началото на ХIХ век. Несъмнено е най-влиятелният човек, определил хода на кубинската история, наред с Хосе Марти - неговия герой, борил се в края на XIX век за независимостта на Куба. Революцията на Кастро трансформира кубинското общество и оказа по-дълготрайно въздействие на целия регион, отколкото всеки друг бунт в Латинска Америка, като изключим може би Мексиканската революция от 1910 г.

Наследството му в Куба и извън нея е смесица от социален прогрес и окаяна бедност, расово равенство и политически гонения, напредък в медицината и нищета, сравнима с условията в Куба от времето, когато той влезе в Хавана като победоносен партизански командир през 1959 г.

Но най-голям отпечатък върху управлението му оставиха вманиачеността на Кастро по САЩ и тази на Америка по него. След като той прегърна идеите на комунизма, Вашингтон го представи като дявол и тиранин. Неколкократно опита да го свали от власт чрез неуспешното нахлуване в Залива на свинете през 1961 г., икономическо ембарго, останало в сила десетилетия наред, заговори за покушение и дори странни планове да се накърни имиджа му, като се предизвика окапване на брадата му.

Опълчването на Кастро срещу американската власт го направи пътеводна звезда на съпротивата в Латинска Америка и на други места, а буйната му брада, дългата му кубинска пура и военната му униформа станаха универсални символи на бунта.

Кастро разбираше колко е важен имиджът, особено по телевизията и това му помогна да не изгуби лоялността на много кубинци дори в най-трудните периоди на лишения и изолация, когато редовно обвиняваше Америка и ембаргото ѝ за много от неволите на Куба. Умението му да борави майсторски с думи в хилядите си речи, често продължаващи часове, насади в много кубинци неговата омраза към САЩ и ги накара да са постоянно нащрек за военна, икономическа или идеологическа инвазия от север.

След като води партизаните си срещу репресивния кубински диктатор, Кастро сключи съюз със Съветския съюз и използва кубинските войски, за да подкрепи революции в Африка и Латинска Америка.

Готовността му да позволи на Съветския съюз да изгради площадки за изстрелване на ракети в Куба доведе през есента на 1962 г. до тежка криза между САЩ и СССР, която можеше да ескалира в ядрена война. Светът бе на тръни в продължение на 13 дни, докато най-сетне конфронтацията намаля, а площадките бяха премахнати.

С разпадането на СССР през 1991 г. Кастро се изправи пред едно от най-големите си предизвикателства - да оцелее без огромните комунистически субсидии. Той опроверга предсказанията за политическата си смърт. Когато кубинската икономика бе на ръба да се срине, той легализира щатския долар, срещу който роптаеше от 1950-те години, и пак го забрани няколко години по-късно, когато икономиката се стабилизира.

Кастро продължи да дразни американските президенти в продължение на половин век, осуетявайки всички опити на Вашингтон да го неутрализира. Дори когато гръмкият му глас отслабна до старчески шепот, а брадата му посивя, Кастро, който близо пет десетилетия бе низвергнат от Запада, продължи да се държи непокорно.

Често казваше на интервюиращите го, че се отъждествява с Дон Кихот и подобно на него се бореше както с реални, така и с въображаеми заплахи. Десетилетия наред се готвеше, например, за нова инвазия, каквато така и не бе предприета. Когато лидерите на всички други държави от Западното полукълбо се събраха в Квебек през април 2001 г. за третата Среща на върха на Америките, непоканеният Кастро ръководеше възпоменателните церемонии за срамното поражение на подкрепяните от ЦРУ изгнаници в Залива на свинете през 1961 година. Верен на стила си, той каза, че изключването му от срещата е признак за сила и нарече Куба "единствената страна в света, която няма нужда да търгува със САЩ".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #11

    Външното министерство на РФ не е доволно от изказването на Тръмп за смъртта на Кастро . Рейтинга на доверието му се срина от " НАШ " до " НЕ Е ОЩЕ ЧМО "..

  2. анита хегерланд
    #10

    Това са глупости. Ако САЩ искаха да го ликвидират, щяха да го направят. Той беше удобен диктатор, който бе държан "на каишка" и който възпираше със сила емиграцията на континента. Това устройваше американците. Куба не ги застрашаваше по никакъв начин, напротив - поддържаше реда в региона.

  3. pposhta
    #9

    До # 4 и #7: Бог да благослови Америка! Живял съм в НРБ (мъчил съм се да живея), живял съм в Америка, ходил съм и в Куба. Сега е много модерно да се мрази Америка, ей така, без мисъл. Но добре, че я има. Бог да благослови Америка! The Land of the Free and the Home of the Brave

  4. Bлaдo
    #8

    "Кубинският революционер, който..." ...хайде да бъдем по-точни, а !?!: 'МЪРТВИЯТ кубинския революционер, който...' ;-))

  5. Борислав Дичев
    #7
  6. Лизи Гугуткова
    #6

    Кастро остави на кубинците, в момента , средна заплата 15 паунда, корупция, всички работят на черно.. е.ати комунизма!

  7. Борислав Дичев
    #5




    Фидел Кастро /Мир на праха му! е човекът, който, както всеки комунист, излъга народа си. След като свали един друг диктатор /диктатор само в политически аспект/, Кастро установи тоталитарна диктатура в Куба - т.е. установи еднопартиен монопол над властта и национализира частната собственост, за разлика от предшественика си. Освен това, и което е особено важно, след завземането на властта в Куба Кастро бе обещал провеждането на свободни избори. На другия ден обаче забрави за обещанието си...

  8. Panasonic
    #4

    Никога не съм разбирал схващането на фуражките, че да се противопоставяш на Америка е нещо положително и заслужаващо уважение. Благодарение на военната мощ на Америка, по-голямата част от света се радва на свобода и демокрация. Да точно това са думите "свобода и демокрация". За мен да бъда "обвинен" от фуражките, че съм агент на ЦРУ, е комплимент, a не обида. Щом ЦРУ е антипода на КГБ, това е гаранция, че каузата им е справедлива. God Bless America!

  9. Panasonic
    #3

    Не ми е ясно, защо Медиапул, публикува левичарските помии на New York Times. Този патетичен опит да се даде някакъв положителен отенък в делата на този некадърник и сатрап, се разбиват на пух и прах с фразата:"Кастро упражняваше властта си като тиранин, контролирайки всеки аспект от живота на острова." Какво има още да се коментира. Кажете колко е велик на хилядите невинни хора, чиито живот е разсипан от това нищожество, за да може той и хунтата му да останат на власт. Да не говорим за икономиката.

  10. тото
    #2

    В статията са пропуснати много истини .Първа истина ТОЙ Е АНАРХИСТ с идеите на бащицата МАХНО.Той е от семейство много богати латифундисти и роднина с диктатора БАТИСТА.През 1956 ЦРУ МУ ОРГАНИЗИРА БЯКСТВО ОТ ЗАТВОРА .И пребиваване в САЩ с спец курсове и завършване на право.През МЕКСИКО го прехвърлят в КУБА с цел сваляне на БАТИСТА .Сцелразбиване на мафиотската държава направена от МАФИЯТА като база за пране на пари и дрога.ТОЙ е ясен резултат от по следващите УСИРАНИЯ на Америка ПРИ ВСИЧКИ ПОЛИТИЧЕСКИ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.