Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева оглави МОН на косъм и с монолитна подкрепа само от ГЕРБ

Трикове с кворума и помощ от БДЦ, депутатите около Местан, ДПС и "Атака"

52 коментара
Меглена Кунева, сн. БГНЕС

Вицепремиерът Меглена Кунева бе избрана за нов министър на образованието с едва пет гласа разлика между подкрепящите и неподкрещите кандидатурата ѝ. Вотът, с който приключи мъчителната "Куневиада", бе стъкмен чрез процедурни маневри и кулоарни договорки. Поради липсата на достатъчно подкрепа от управляващото мнозинство, изборът на Кунева стана възможен благодарение на депутатите на бизнесмена Христо Ковачки (ПГ на БДЦ), повечето от които гласуваха "за", както и на депутатите на Лютви Местан, на ДПС и "Атака", част от които напуснаха залата преди вота и смъкнаха кворума.

Кандидатурата на Кунева бе твърдо подкрепена единствено от ГЕРБ и от половината от собствената ѝ политическа сила Реформаторски блок (РБ). Опозиционните БСП, ДПС и "Атака", както и АБВ и част от Патриотичния фронт, които участват в управляващото мнозинство, предварително декларираха, че няма да я подкрепят.

Хем "против", хем се изнизват от залата

"Да не стане така, че всички сме против, но Кунева да мине защото половината сме се изнизали от залата", предупреди по време на дебата независимият депутат Георги Кадиев.

В крайна сметка точно това стана.

За заседанието се регистрираха само 131 депутати, което смъкна кворума и позволи избирането на Меглена Кунева с доста по-малко от 120 гласа.

"За" гласуваха 106 депутати срещу 99, които не я подкрепиха – 66 от тях бяха "против", а 33 "въздържал се".

Първоначалната подкрепа за Кунева беше 104 гласа "за", 66 "против" и 32 "въздържал се". Георги Кадиев поиска прегласуване, тъй като според него групите на ДПС и "Атака" не са успели да гласуват. От ДПС гласуваха 21 от общо 30 депутати, а от "Атака" - само петима депутати от общо 11. При прегласуването резултатът беше 106 гласа "за", 66 "против" и 31 "въздържал се".

В края на прегласуването единствените двама депутати от Патриотичния фронт, които бяха "за" при прегласуването - Славчо Атанасов и Атанас Стоянов, обвиниха електронната система, че не е отчела правилно гласа им, и поискаха вотът им да се приеме за "въздържал се", както и при първото гласуване. И така окончателните гласове са 104 "за", 66 "против" и 33 "въздържал се".

ГЕРБ бе единствената парламентарна група, която застана плътно зад номинацията на Кунева, направена в понеделник от премиера Бойко Борисов, въпреки че постът е "квота" на РБ, а и самата Кунева е лидер на партия от блока (ДБГ).

В сряда сутринта АБВ и Патриотичният фронт призоваха кандидатурата ѝ да бъде оттеглена, а ДСБ предложи гласуването да се отложи.

Конструиране на "мнозинство"

"За" гласуваха всички присъствали 80 депутати от ГЕРБ, 13 от Реформаторския блок, 8 от "Български демократичен център" (БДЦ) и трима независими - Ана Баракова, Гюнай Хюсмен и Муса Палев. "Против" бяха всички присъствали 35 депутати от БСП, 21 от ДПС, един от Реформаторския блок - Атанас Атанасов, двама от Патриотичния фронт, петима от "Атака" и двама независими - Георги Кадиев и Велизар Енчев. Шестима депутати от РБ, 13 от ПФ, трима от БДЦ и 9 от АБВ гласуваха с "въздържал се".

Народните представители около бившия лидер на ДПС Лютви Местан не участваха във вота. От залата отсъстваха и деветима народни представители от ДПС, както и шестима от "Атака", чиито партии бяха предварително обявили, че са срещу кандидатурата на Кунева. С отсъствието си обаче те помогнаха да се свали кворумът и изборът да стане възможен с по-малко гласове.

В опит да разкрият "заверата" преди гласуването от БСП поискаха то да е поименно със ставане от място, за да се види кои са отсъстващите от пленарната зала, тъй като на практика те избират Меглена Кунева, и да се види доверието в управлението.

Според Димитър Лазаров от ГЕРБ обаче преди два месеца е имало избори и "се видя какво е доверието в правителството". Предложението на БСП беше отхвърлено с 49 гласа "за", 106 "против" и 44 "въздържал се".

Дебатите или как всички са наясно с "нагласения" избор

По време на дебатите съпредседателят на ДПС Четин Казак предупреди мнозинството, че ако не вземе мерки и не подобри вътрешните си отношения, ще създаде без каквото и да е участие на опозицията подходяща среда за предсрочни парламентарни избори.

Той посочи, че партията му е крайно скептична за резултатите от приложението на новия Закон за предучилищното и училищното образование. Ако кандидатурата на Меглена Кунева бъде подкрепена, очакваме ясен знак, че подходът ще бъде променен и няма да има знаци за тенденция за противоречия, коментира той. И добави, че тъй като ДПС е ясна и категорична опозиция, ще гласува "против".

Отцепникът от БСП и независим депутат Георги Кадиев го репликира, че в залата са едва 16 от общо 30 -те депутати на ДПС и не вярва, че те наистина са "против" номинацията на Кунева. Отбеляза, че от "Атака" са трима. И ги обвини в безпринципност.

"За мен мярката за принципност в политиката е с която партия си влязъл в парламента, с нея да излезеш", отговори му Четин Казак.

Бившият лидер на ДПС Лютви Местан, който в крайна сметка излезе от залата и улесни избора на Кунева, заяви по време на дебата, че "същинският политически въпрос е не дали г-жа Кунева ще бъде избрана за министър, а за колко гласа". "Ако след гласуване са по-малко от 121, то за партиите от управляващото мнозинство това ще бъде цифровият израз на тежкото им признание, че са загубили своята управленска легитимност. България има нужда от нов парламент и нов кабинет", заяви Местан.

ПГ на "Атака" също се размина с декларацията си, че е против кандидатурата на Кунева. Атакистите обаче използваха дебата, за да говорят за затворените реактори в АЕЦ "Козлодуй". "Г-жа Кунева - Пръмова твърдеше, че Европейската комисия е против тях, защото те не могат да бъдат модернизирани на допустима цена. Сякаш не е наша работа, на българите, да преценяваме кое е допустима цена", заяви Магдалена Ташева.

Социалистите от своя страна се съсредоточиха не толкова върху номинацията на Кунева, колкото върху оставката на досегашния образователен министър проф. Тодор Танев.

"Острото негодувание на цялото общество от проекта на програми, които бяха публикувани на сайта на МОН. Програми за обсъждане, проекти програми. Това беше причината българското общество да настръхне. Това беше причината българското общество да се изплаши. Това беше причината да се търси панически ход за спасяване на репутацията. Това е причината, поради която днес министър-председателят отсъства", каза депутатът от БСП Валери Жаблянов.

"Избира се Кунева, защото тя е дялан камък, навсякъде става. Ако внесете номинацията ѝ за здравен министър, веднага ще напише стратегия. За икономически също. Тя е новият човек, съгласен на всичко, съгласен да няма българска нация, а европейската", каза и Станимир Станилов от "Атака".

"Каня ви да бъдем екипаж", обърна се към опозицията депутатката от ГЕРБ Снежа Дукова и допълни: "Трябва ни нова менталност" и "да ви кажа, че премиерът не е във Виетнам, той е в ЕС, който ще помогне на българското образование".

Според лидера на БСП Михаил Миков каквито и да било персонални промени в сферата на образованието няма да променят нищо.

Доскорошният му съпартиец Георги Кадиев пък предположи, че ако се търси "красива и скандална жена за поста на министър и Гери-Никол може да заеме поста".

Първите думи на новия министър:"Образованието да бъде национална цел"

Минути след като беше избрана за министър, Меглена Кунева предложи в кулоарите на парламента образованието да стане национален приоритет.

"В момента всички реформи, свързани с образованието, са въпрос на кураж. Така го разчитам за себе си. Това е моята стъпка да поема тази отговорност като вицепремиер. Ако става въпрос за власт, аз по- вицепремиер от това няма как да стана и с Министерство на образованието и науката. Могат да се загубят много неща, но ако загубиш кураж, губиш всичко. А в момента реформите в областта на образованието са въпрос на кураж. Състезаваме се с време, с качество, с Европа, със света. Много пъти съм слушала от тук и там изявления, че не можем да се обединим и при нас нещата не вървят добре, защото нямаме национална цел. Предлагам тази национална цел да бъде образованието и това да обедини и парламента, и нацията", каза Кунева.

Тя допълни, че тази номинация за нея не е била планирана, затова е било нужно ударно да се запознае с проблемите, които са много тесни за сектора и извън това, което е дискутирано в Министерски съвет.

"Ще направим едно по-голямо представяне на екипа, който предстои да изграждам", допълни тя.

Кунева изказа благодарност на всички министри до момента, включително и на Тодор Танев: "Всяко добро направено искам да го умножа и да прибавя още".

Кандидатурата на Меглена Кунева бе представена пред депутатите от вицепремиера Томислав Дончев, тъй като министър-председателят е в Лондон.

В залата присъстваха вицепремиерите Ивайло Калфин и Румяна Бъчварова, министърът на финансите Владислав Горанов, както и подалият оставка образователен министър Тодор Танев, когото парламентът освободи от поста.

Защо си отиде Тодор Танев

Проф. Танев ще продължи кариерата си като съветник на премиера Борисов, който го покани на този пост два след като изненадващо поиска оставката му "заради системно проявяващите се проблеми в министерството и сектора".

Проблемите, за които става дума, са манипулираните скандали около новите учебни програми за за IІ и VI клас , публикувани за обществено обсъждане преди десетина дни, в които някои видяха опит за заличаване на националната идентичност заради отпадане и разместване на произведения и поради неоснователни твърдения, че терминът “робство“ в учебниците по история се заменя със “съжителство“.

Борисов се възмути, че се “правят промени в образованието, които преди това не са подложени на широко обществено обсъждане“. Програмите обаче са дълго обсъждани с учителската общност и макар да са публикувани официално сега, те се подготвят отдавна във връзка с новия закон за училищното образование.

Всъщност проектите, заради които си отиде Танев, са писани по времето на Сергей Игнатов (министър в първия кабинет на ГЕРБ). Тогава за учебните програми в МОН отговаряше Милена Дамянова от ГЕРБ, която сега оглавява комисията по образование в парламента.

Всичко това бе подминато в дебата около рокадата в МОН. Според редица наблюдатели ходът на Борисов с оставката на Танев бе поредна отвличаща маневра, за да не се говори за критичния евродоклад, според който България не се справя с корупцията по върховете на властта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #52

    Законни са онези и само онези решения на Българския парламент,зад които стои подкрепата поне на 121 депутата от всичко 240.Случаят с Меглена Кунева не е такъв.

  2. Nikola Nikolov
    #51

    ...Или, може би, на помощ трябва да им се притече другарката янка такева, за да е пълна комбината??!!

  3. Nikola Nikolov
    #50

    Поли, напълно споделям оценката ви за "експертите" и т.н. "издатели".Мислите ли, обаче, че вълчо и тази, която е под влиянието му, преглъщат срама и унижението, за да променят с нещо трагичната ситуация в българската образователна система?? Според мен, друга е тяхната цел - да си спомним за какви суми говореше министър Танов, че предстои да се "усвояват"....

  4. Поли
    #49

    Шапката на МОН се сменя и се вдига пушилка, но истинският проблем е в "експертите", които въртят як бизнес с учебници и обществени поръчки, а колкото до компетенциите им, това е потресаваща драма,която съсипва нацията. МОН трябва да се изчисти от боклука до последната прашинка, ако някой иска промяна и да се назначат след стриктен подбор компетентни и опитни в процеса хора. но това няма да се случи и българите ще продължават да опростяват и да се опростачват покрай футболни агитки, миски, моделки, чалгаджии певачки и певачи и най-вече успешни апаши, които са героите на новото ни време.

  5. [email protected]
    #48

    До всички на които моята личност им пречи.Хайде сега всички под строй до Драгалевци с петиция да ме изключат от сайта,защото не отговарям на вашите високи изисквания с писането на постове тука.И да отбележа,специално пиша тука,за да поразреждам малко костовистките постове,че прекалявате с лигавенето по Костов,колко велик държавник бил,само че народа не го оценил.И тука се надпреварвате да плюете по Борисов.така че за да ви е гадно.ще продължавам да го правя докато мога!

  6. Nikola Nikolov
    #47

    Приятели #42 и #45, чудя ви се - защо изобщо обръщате внимание на едно псе, което, вместо да се свие в колибата и да скимти тихо, се опитва да лае?! Много пъти съм писал - на такива дръгльовци се демонстрира единствено дълбоко презрение!!!Не им се обръща никакво внимание, а просто се оставят да си джафкат на воля - от това нищо смислено не произлиза!!!

  7. Nikola Nikolov
    #46

    Независимо от това, че въпросните вълчовци потриват доволно кунки, сигурни в това, че в блатото, наречено "държава" България всяко чудо е за три дни и бързо се забравят подобни жалки изпълнения, срамът за кунева и дбг ще остане неизтриваем !!! Чудя се как ли ще се чувстват хора, като Найден Зеленогорски, в компанията на кунева и вълчо(освен, ако и той не се е овълчил покрай тях!)??!!

  8. so what_deactivated_1521205049
    #45
  9. Nikola Nikolov
    #44

    Наистина ме е срам, но това е нищо, пред очертаващата се перспектива за образованието и обучението на децата ни!!! Господ да ни е на помощ! Те и без това, благодарение на досегашните вълчовци, са превърнати в безпросветни неграмотници, та какво остава оттук нататък....

  10. Nikola Nikolov
    #43

    Представяте ли си какъв е размерът на келипира в МОН, та кунева да изпадне в толкова жалко състояние, да забрави що е това достойнство, чест, себеуважение и да понесе страшното унижение, на което беше подложена - само и само да се докопа до заветното място, което носи...??!!Другарят-таваришч вълчо, който отдавна играе ролята на кардиналче, явно добре е запознат с механизмите, които носят огромни благини в това министерство, и е успял да наложи жалкото поведение на приятелката си "лидерка"... Съвсем искрено ме е срам, заради кунева...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.