Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева: Засега нямаме нужда от разпределителен център за бежанци

Европа да инвестира в буферни зони за мигрантите, призова Радан Кънев

1 коментар
Меглена Кунева, сн. БГНЕС

Засега не се налага разкриването на разпределителен център за бежанци в България. Създаването на такъв трябва да бъде поискано от страната ни, а ние ще поискаме, само ако имаме интерес от това, заяви вицепремиерът по европейските въпроси Меглена Кунева пред БНР в неделя.

Преди няколко дни и външният министър Даниел Митов обясни, че няма вероятност за такъв разпределителен център у нас. Сега Кунева обясни, че само Гърция и Италия са поискали откриването на подобна "гореща точка" на тяхна територия, където да се преглежда бързо дали лицата, които кандидатстват за статут на бежанци, имат основание за това. Онези, които идват от сигурни страни, ще се връщат обратно, а приетите от ЕС мигранти ще бъдат разпределяни по квоти.

Кунева коментира, че решението на ЕС за задължителните квоти за прием на бежанци, което ще бъде обсъдена от евролидерите в сряда, трябва да се вземе със съгласие, а не с гласуване, за да се избегне ново разделение в Европа

Гласуването на съвет е рядък прецедент и ще е тежко политическо решение, което би разделило Европа, смята вицепремиерът.

Според нея бежанската криза е по-голямо изпитание за Европа от финансовата криза, но намереното общо решение за финансовата криза е направило Европа по-силна и именно затова е необходимо и сега да се търсят общи решения. Кунева потвърди, че присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство и осигуряването на достъп до пълния информационен масив на Шенген е част от решението на проблема.

Квотите за държавите не решават проблема с бежанската криза, смята лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок Радан Кънев. "Адекватен отговор на Европа има, решение има, но това трябва да бъде общоевропейско решение - на всички държави, които да делегират необходимите права на ЕК за безусловна защита на цялата външна граница с общите сили на съюза, което подчертавам, значи и с общите финанси на съюза. Защото тази криза е за всички", заяви той във Варна.

Не може Старият континент да е изправен пред най-голямата бежанска криза от десетилетия, а богатите северноевропейски държави да си стискат портфейлите, коментира Радан Кънев. Кризата е за всички и ако днес бежанците "пробият" в България, Унгария, балканските страни, Италия,, утре тези, които сега не искат харчове, ще трябва да дадат стократно повече, за да увеличат бюджета си за контрол по границите, смята той.

По думите му предстоящата в сряда среща на върха в  Брюксел за бежанския проблем е закъсняло.

Според Кънев общоевропейската политика по сигурност трябва да включва инвестиции в създаването на буферни зони извън територията на Евросъюза, контрол по границите,както и пропускане само на реални бежанци,които бягат от военни конфликти.

Европа трябва да има както сърце, така и разум, когато решава проблема с бежанците, каза от своя страна Найден Зеленогорски, съпредседател на парламентарната група на Реформаторския блок, цитиран от пресцентъра на дясната коалиция.


По думите му, Европа е изправена пред осъзнаването, че да говорим за философски категории като хуманност и цивилизационен избор е едно, но когато трябва да ги приложим на практика, нещата стават различни. "Големите” в съюза трябва да заявят готовността си за бързи решения, независимо за какви финансови средства става въпрос, защото е ясно, че страните от периферията и новоприетите държави членки не са готови да се справят с безпрецедентния бежански наплив.

Това заяви в предаването „Беновска пита” съпредседателят на парламентарната група на Реформаторският блок и ръководител на предизборния щаб на Блока Найден Зеленогорски.

Според него развоят на геополитическите събития от последните седмици е доказал, че усилията на конкретни представители на правителството като премиера Борисов и вицепремиера Кунева за приемане на България в Шенгенското пространство са били много навременни и уместни.

Правителството има балансиран подход и сме готови да се справим със ситуацията, независимо от рисковете, които крие наплив към българските граници, подобно на това, което се случва в Унгария и Хърватия. Но ще трябват общи усилия на ЕС, за да се овладее кризата. При всички положения не можем да си позволим да се превърнем в буферна зона за бежанци, смята Зеленогорски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Бяндов
    #1

    На какъв принцип ще се налагат квотите? на брой население, на икономически потенциал, на жизнено равнище? Аз предлагам, ако ни наложат такова решение, да поставим условия: приемаме с предимство християни,шиити,друзи и язиди, но с уговорката - парите за издръжката им са от ЕС и САЩ. Няма пак бедна България да плаща за авантюрите на приятелите ни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.