Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЗК предупреди, че ще глобява при минимални цени на хляба

7 коментара
КЗК предупреди, че ще глобява при минимални цени на хляба

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предупреди в понеделник браншовите организации на хлебопроизводителите, че евентуално въвеждане на защитна минимална цена на хляба ще е равнозначно на картелно споразумение, което е забранено от Закона за защита на конкуренцията и подлежи на глоба.

Антимополоният орган прие становище по искане на Министерството на финансите, на което Сдружение “Регионален съюз на хлебопроизводителите и сладкари – Монтана” предложило административно да се определи минимална защитна цена на масовия хляб. Искането за становище е във връзка с изпълнение на една от антикризисните мерки на правителството, обясниха от КЗК.

От миналата година хлебарите засилиха натиска си за определяне на минимални защитни цени на най-масовия тип изделия като превантивна мярка срещу дъмпинга на нелоялни конкуренти, които работят в сивия сектор.

Комисията е взела предвид тези фактори, както и ефекта на евентуално нормативно определяна цена на масовия хляб, също така е анализирала и европейските практики. Установено е , че в 19 от страните членки на ЕС не съществува регулация в цената на масовия хляб, нито се предвижда въвеждането на такава.

Според КЗК определянето на минимална защитна цена на хляба ще ограничи пазарната инициатива и ще засегне значително интересите на потребителите. Определянето на минимален праг на крайната потребителска цена на масовия хляб би било подобно на забранените споразумения между предприятия за определяне на цените на този продукт, посочва в решението си комисията.

Правото на конкуренция се противопоставя категорично срещу всяко изкуствено фиксиране на цени, което не е в резултат от естествения пазарен механизъм на търсене и предлагане., смятат в комисията. Мнението ѝ е, че това е излишно и ценовата регулация не би могла, сама по себе си, да гарантира разрешаването на проблемите на пазара на масовия хляб.

Държавно-властническа интервенция на пазара чрез въвеждане на минимална защитна цена на хляба е крайна мярка, която е възможна само за преодоляване на т.нар. "пазарен провал” или за постигане на важни социални цели, като например опазване здравето на хората. От направените анализи не се откроява липса или недостатъчно ефективно функциониране на пазарния механизъм на ценова конкуренция на пазара на масов хляб в страната, посочват от КЗК.

Според комисията проблемите в сивия сектор могат да се решат само с ефективен данъчен контрол върху фирмите, а не чрез ограничаване на ценовата конкуренция между хлебопроизводителите.

Именно в момент на икономическа криза е нужна ефективна конкуренция, която да стабилизира пазара, допълват от антимонополния орган.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NY
    #8

    sa6to i advokatite imat minimalni ceni na uslugite

  2. Супер
    #7

    Много правилно решение. Отдавна хлебопроизводителите в Монтана манипулираха цените и са натрупали капитали, сега големи фирми им подбиват цените и те започват да недоволстват, защото ще трябва да свалят цените и така печалбата ще намалее. Препоръчвам на НАП и РИ по труда да направят проверки. Дали всичко произведено се фактурира ? Или като влязат на проверка, повечето продажби потъват. Явно пък и някой ги предупреждават ? Но така е в малкия град. НАП - не си върши работата, а помага на едрия бизнес.

  3. Супер
    #6

    Преди много години, не без подкрепата и на някой контролни органи, тези от Регионалния съюз на хлебопроизводителите и техни видни членове притискаха по-малките фирми, изпращаха им проверяващи, които пишеха актове за щяло и нещяло само за да принудят хората да затворят дейността си.. Паркираха си камионите пред изходите на малките хлебопроизводители, като по този начин те не изкарваха продукцията си. В резултат бяха принудени да продават на цените определени от тях и конкуренцията отсъстваше. Картел в Монтана отдавна има.

  4. Камарата БАНДИТИ
    #5

    Тези "Браншови организации" са си чисти картелни образувания!След такова искане някой съмнява ли се за какво са създадени?

  5. И.Иванов, Швеция
    #4

    "Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предупреди в понеделник браншовите организации на хлебопроизводителите, че евентуално въвеждане на защитна минимална цена на хляба ще е равнозначно на картелно споразумение, което е забранено от Закона за защита на конкуренцията и подлежи на глоба."А ... кога КЗК ще предупреди и Съюза на адвокатите за наложения минимален размер на адвокатския хонорар ?

  6. Смях
    #2

    Ценообразуването също им е странно! Вдига се цената на бензина с 10 %, вдигаме стойността на целия хляб с 10 % или пък на брашното и т.н., само няма вдигане на цената на труда. И кризата на българския работодател му служи за оправдание да замрази заплатите на едно приемливо за него ниво. Нигока хлебопроизводител не е намалявял стойноста на хляба поради факта, че някоя съставка от производствения процес е с намалена цена. То иначе откъде пари за имоти, джипове, почивки и т.н. пък работникът да чака.

  7. ЕМИЛ
    #1

    НИТО "КЗК" НИТО "КЗП" СИ ВЪРШАТ РАБОТАТА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.