"И да бъде сезиран Конституционния съд (КС), искането ще бъде, разбира се, отхвърлено." Така без капка колебание или съмнение предсказа бъдещето зам.-председателят на Народното събрание от БСП и бивш конституционен съдия Любен Корнезов, попитан какви ще са последиците за изборите, ако КС, след като бъде сезиран, отмени текстове от приетите тази седмица промени в изборното законодателство. Пред БНТ в четвъртък Корнезов влезе в пряк сблъсък с друг бивш конституционен съдия – Неделчо Беронов, според когото въведеният мажоритарен избор в 31 едномандатни района противоречи на конституцията.
В понеделник мнозинството на БСП и ДПС реши, че през юли ще избираме 31 мажоритарни депутати от 31 едномандатни района, съвпадащи със съществуващите 31 района по пропорционалната система. Така на практика няколко стотин хиляди гласоподаватели в някой от по-големите райони ще имат правото на изберат един мажоритарен депутат, колкото и няколко десетки хиляди гласоподаватели в някой от по-малките райони. Заради драстичната разлика в тежестта на гласовете, опозицията заплаши, че ще атакува измененията в КС.
Нарушени конституционни принципи
Беронов смята, че тази поправка в закона противоречи на конституцията. "В нашата практика и в теорията има такъв принцип - един човек, един глас, една тежест. В конституцията изрично е предвидено - всеки има право на глас, равен глас", каза той с уговорката, че в идеален вид принципът реално е трудно да бъде постигнат.
"Но задачата на законодателя е да създаде такава организация, подготовка и провеждане на изборите, които да осигурят максимално доближаване до това. А, ето вече тук, без да има предварително определен максимално размер на тази разлика, все пак тя показва, че наистина ще се достигне до нещо, което косвено ще наруши текстове на конституцията", заяви Неделчо Беронов.
Според него при това законово уреждане според конкретната обстановка в момента, може да се стигне до нарушаване и на други два конституционни принципа.
"Още в първия текст на конституцията е казано, че суверенитетът в България се упражнява от народа, пряко - с изборите, впрочем с референдуми, или косвено - с избрани от хората представителни органи. Именно изборът на тези представителни органи трябва да бъде така организиран, че да се осигури приложение на практика на това конституционно прокламирано право, че суверенът - народът, трябва да упражни косвено своето право на глас. И втори един текст имаме в България, един политически плурализъм. Този политически плурализъм предвижда, че партиите са посредникът между избиратели и държавата, и този посредник в края на краищата трябва да има практическата възможност да изпълни тази конституционно възложена му роля", каза Беронов и добави, че, ако зависеше от него, той би "съборил закона".
"Това е просто абсурдно"
"Това, което каза колегата Беронов, категорично не е вярно", отвърна Любен Корнезов.
Според него и досега народните представители във всички парламенти от Търновската конституция до днес са били избирани "с различни гласове".
"Не е възможно и няма държава в света, където всеки глас да бъде равен на друг глас. Това е политически невъзможно, едно е София, друго е Кърджали, четвърто е Видин, Силистра, Варна или пък Пловдив. Не можем да направим всички градове с еднакъв брой население. Ама досега същите избирателни райони... можем ли да кажем, че в България от 20 години парламентът е нелегитимен? Това е просто е абсурдно. По-голям абсурд от това може ли някой да измисли?", каза Корнезов.
Той не обърна внимание на напомнянето, че досега парламентите се избираха по пропорционалната система, при която заради разликата в броя на населението различните избирателни райони излъчват различен брой депутатии.
Неделчо Беронов подчерта, че заради близостта на изборите при евентуално решение на КС за отхвърляне на текстове от изборния закон, ще възникнат редица технически затруднения, тъй като тогава ще трябва да се действа съобразно стария закон.
Пред Mediapool обаче депутати от левицата предвидиха друго развитие на събитията. Според тях е възможно КС да отмени новата мажоритарна поправка, но не преди, а след провеждането на самите избори. Тогава обаче нямало да възникнат никакви последици, тъй като решенията на КС нямат обратна сила.
"Няма да възникне такъв проблем, категорично ви го казвам. Конституционните съдии са мъдри хора, отлични юристи и те не могат един закон, който е в хармония с конституцията, да го обявят за противоконституционен", каза Любен Корнезов пред БНТ и с усмивка добави пророческата си прогноза, че "КС и да бъде сезиран, искането ще бъде, разбира се, отхвърлено".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
56 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
.
другарюти с колко имена пишеш?
"Не можем да направим всички градове с еднакъв брой население. Ама досега същите избирателни райони... можем ли да кажем, че в България от 20 години парламентът е нелегитимен?" -комунистите са най-наглото племе на светаАми тези избирателни райони досега отчитат приблизително точно съотношение м/у брой на избирателите и броя на избраните.И за това в Перник и търговище се избираха по 4 депутати а в София 44,в Пловдив 20.И за да се спази тази зависимост имаше начин няколко малки окръга да гласуват за един мажоритарен ,а в по-големите за повече от един.Наглеца Корнезов изкара ,че не можело да правят градовете еднакви.И откъде знае че КС със сигурност ще отхвърли жалба ако бъде сезиран
.
Проблем ли? Има разбира се, но той никога не е на комунистите! Направиха си закон, чрез който строевия електорат ще може да гласува два пъти в едни и същи избори за парията майка - веднаж за ибраниците от партийната й листа и веднаж за издигнатия й "независим" мажоритарен кандидат подкрепен от "две партии". Ха, ха! Хем независим, хем подкрепен от две различни партии! Равноправие по комунистически! ... И Яне Янев, новият Сидеров и той иска същото! Помисли и прецени!
Този другар е еталон за комунист,нагъл,прост,продажен,долен.
не става въпрос за разлика от по 10х. избиратели, а за стотици хиляди София МИР 23- избиратели - 356204 - 13 мандата по пропорционалната с-ма, ако има мажоритарен вот стават 12+1София 24- 330503 - 10+1мПловдив – 295430 - _9+1м.Силистра – 119555 - 3+1мЯмбол – 129835 - 4+1м.Видин – 108169 - 2+1м.
Ебати наглия комунист,чудя се той Дончева или Мая Разкрачката са най-големите наглеци в БКП?!Но във всеки случай са в челото на класирането.
Бях решил да не гласувам. Досега винаги съм гласувал, но след 20 години вече и на мен ми писна. Да става каквото ще. Така или иначе всеки краде и народа продължава да мизерства. Обаче сега ще ида да гласувам само и само да им направя мръсно на червените. Да им разваля рахатлъка. Българското се пробуди у мен изведнъж. Щом може да се направи мръсно на някого, няма да изпускам възможността я. И така, ще ида да пусна една синя бюлетина пък каквото стане.
МИСИР,ТИ СИ ИЗРОД,ТЪПАНАР,ГЬОНСУРАТ,КРЕТЕН ,ПЕДЕРАСТ И МУХЛЬО!!!