Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лек спад на инфлацията до 17.6%, икономиката нараства с 3.2%

1 коментар
Лек спад на инфлацията до 17.6%, икономиката нараства с 3.2%

Годишният темп на инфлация в България се е забавил през октомври за пръв път от 20 месеца насам, достигайки 17.6% спрямо 18.7% през септември, когато беше достигната най-високата инфлация от 1998 г. насам, обяви Националният статистически институт (НСИ).

Инфлацията от началото на годината (октомври 2022 г. спрямо декември 2021 г.) е 15%, а средногодишната инфлация за периода ноември 2021 - октомври 2022 г. спрямо периода ноември 2020 - октомври 2021 г. е 13.8%.

НСИ обяви също експресни данни за икономическия растеж, според които през третото тримесечие той се е забавил до 3.2% на годишна база. Данните за първото полугодие бяха ревизирани до 5.3% през първото тримесечие и 4.8% - през второто.

Крайното потребление регистрира ръст от 3.0%, докато бруто образуването на основен капитал намалява с 8.4% през третото тримесечие на 2022 г. спрямо третото тримесечие на предходната година по сезонно изгладени данни. Износът на стоки и услуги се увеличава със 7.8%, а вносът на стоки и услуги нараства с 5.3%.

Лъчезар Богданов: Още не сме преборили инфлацията

Отчетеният спад на инфлацията отразява преминаването на пика на енергийните цени в Европа, който беше достигнат в края на август и началото на септември и поевтиняването на петрола, на течните горива и електроенергията, коментира пред БТА Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. Той уточни, че все пак става дума за малка корекция надолу. Не сме преборили инфлацията, допълни той и изтъкна, че тепърва предстои да се види какво ще се случи тази зима.

Според икономиста енергийната политика на служебния кабинет и в частност тази за течните горива не е сред факторите, допринасящи за понижените стойности на инфлацията. "Ако си говорим за течните горива, даже по-скоро обратното. Виждаме, че "Лукойл" получава дерогация за ползване на по-евтин руски петрол, но това не се прехвърля към българските потребители в чувствително по-ниски от европейските цени на вътрешния пазар", допълва икономистът.

По думите му цените на природния газ и на електроенергията у нас следват европейския тренд и в този смисъл общият спад на тези цени на континента са водещият фактор, свалил отчетената през октомври инфлация. Заедно с тези краткосрочни изменения трябва да се отчете и приносът на включването в микса на доставки по-евтиния азерски газ, което пък е резултат от усилията на държавата през последните десет години. По-ниските цени на договорените доставки на втечнен природен газ пък са резултат от пълните хранилища в Европа и топлото време, което чувствително свали текущите цени за месеца.

За бъдещите инфлационни тенденции Богданов смята, че трябва да се отчитат два фактора – лихвената политика на централните банки на Европа, която започна да се затяга, и шоковете, свързани с войната и непредвидимите развития на енергийния пазар в Европа. Същевременно икономистът е обнадежден от скоростта на строителство на нови терминали за втечнен газ в Европа, което се очаква да минимизира ефекта в енергетиката от подобни шокове и да позволи една по-бърза от очакваната адаптация към диверсификация и алтернативни доставки. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Инфлацията е тук, за да остане дълго. Това трябва да се предвиди в разчетите на министерствата, за да не се взимат кредити при лоши условия.

    Втората мярка е да се намалят цените на най-важните потребителски стоки, като се осигури временен евтин внос отвън.

    Третата мярка е да се направи разчет на българския бизнес и да не се наливат пари там, където това не е рентабилно. Т.е. банките да отпускат кредити с много висока лихва на бизнеси, хора и проекти, които са крайно рискови.

    Четвърто, данъчната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.