
От раната тече много кръв - младежът си е порязал ръката, грабвайки парче от счупен прозорец, за да го запрати по силите на реда в Каракас по време на демонстрациите срещу президента Николас Мадуро.
Стотици венецуелци са ранени от началото на протестната вълна, заляла страната по призива на опозицията в началото на април. Почти всички акции прераснаха в жестоки сблъсъци с полицията, взели вече трийсетина жертви.
Сред градушката от хвърлени камъни и белезникавите кълба сълзотворен газ си пробива път група лекари и студенти по медицина, сложили противогази.
И "Зеленият кръст" поема грижата за младия, двайсетинагодишен демонстрант, чиято ръка трябва да се бинтова.
В началото тези спасители доброволци участваха в демонстрациите. Сега стоят отстрани, готови да се намесят - разпознават се отдалеч по белите каски със зелени кръстове.
Броят на загиналите в априлските демонстрации наближава вече тъжната равносметка от предишните масови протести срещу социалистическия лидер - през 2014 г. официално регистрираните смъртни случаи бяха 43.
Точно тогава студентите по медицина от Централния университет на Венецуела (ЦУВ) основаха "Зеления кръст", наричан още "ЦУВ - първа помощ".
Този път виждаме в движението и нови лица, хора от други университети - общо са 120.
"Демонстранти, полицаи или военни"
В индийска нишка, хванати за ръце, за да не се изгубят, те дръзко напредват сред летящи камъни, газ, струи от водните оръдия и гумени куршуми.
"Организираме се, за да помагаме на хората. Грижим се за всички, които имат нужда от бърза помощ, независимо дали са демонстранти, полицаи или военни", добавя 22-годишната Дана Чокрон.
Превързан и ободрен, младежът с порязаната ръка отказва да се представи, но споделя, че е "много благодарен" на "Зеления кръст".
В дните, когато се свикват протести, доброволците се събират предварително и се разделят на три различни групи, всяка с отделни задачи.
Червената група осигурява първа помощ, оранжевата се занимава с по-тежко ранените, а зелената - в която влизат лекари специалисти, се държи на разстояние от шествието и поема най-сериозните случаи, а при нужда откарва пострадалите в болници.
Необходимите превръзки, бинтове и медикаменти се събират чрез социалните мрежи.
Групите, близки до властта, не симпатизират на тези спасителни екипи. Педро Карвахалино, водещ от държавната телевизия Ве Те Ве, ги нарече "паравоенна групировка".
В отговор "Зеленият кръст" заяви в комюнике, че е "възмутен", и припомни с какви рискове "е съпроводена тази доброволческа мисия, която не прави разлика между политическите лагери и униформите".
Един от лекарите - Оскар Ноя, бе арестуван на 20 април в източните квартали на Каракас, докато помагаше на пострадал. След няколко часа го освободиха.
Въпреки всичко спасителите доброволци смятат да продължават в същия дух. И протестиращите всеки път ги посрещат с ръкопляскания.
"Обичта и топлината, с които ни обгръщат венецуелците, ни дават сили да продължим напред", заключава Федерика Давила от ръководството на движението.
По БТА.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент