Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарите, открили донор, ще получават по-високо заплащане

16 коментара
Лекарите, открили донор, ще получават по-високо заплащане

Увеличение на средствата, които получават лекарите, открили донори, предвиждат промени в наредба на здравното министерство, публикувани за обществено обсъждане.

Сега болниците получават определени суми, за да си покрият разходите за вземане на органи с цел присаждане, като от тях между 25% и 30% се отделят за труда на лекарите. С промените се предвижда плащаните на болниците суми да се запазят, но да се увеличи процентът, който е за лекарски труд. Предложението е за лекарски труд да отиват до 50% от парите, а 70% от парите за труд се предвижда да отиват при координаторите за дейностите по трансплантация в съответната болница.

По закон всяко лечебно заведение, което извършва дейности по трансплантация трябва да определи лекар, който се занимава с организирането, контрола и носи отговорност за целия процес по вземането, обработката, преработката, етикетирането, съхраняването, предоставянето и присаждането на органи, тъкани и клетки и съобщаването на сериозни нежелани реакции и сериозни инциденти.

За откриване на потенциален донор с мозъчна смърт и налична сърдечна дейност ще продължи да се плаща до 1500 лева. За поддържане на жизнените функции на потенциалния донор се плащат до 5000 лева. От тези суми лекарите вече ще получават до 50%, а не до 30%, както досега.

За подготовката на донор на бъбрек ще продължат да се плащат до 3000 лева, като половината от тях са за имунологични изследвания, а за лекарски труд се предвиждат до 25%, както и досега. За подготовката на жив донор на черен дроб ще продължат да се плащат до 5000 лева, 25% от които за лекарски труд. Същата сума и същият дял за лекарски труд се предвиждат и за вземането на бъбрек от жив донор.

За вземане на черен дроб от жив донор ще се плащат, както и досега до 7000 лева, 25% от които са предвидени за лекарски труд. За вземане на орган от трупен донор ще се плащат до 5000 лева, 25% от които за лекарски труд.

Идеята за повишаването на заплащането на лекарите, които откриват донори, беше лансирана през март като мярка за съживяване на донорството, след като в последните години трансплантации почти не се правят. През 2012 имаше едва два трупни донора, през 2011 година – четири. За сравнение, през 2010 година, когато се водеше целенасочена кампания за даряване на органи, донорите бяха 21. От началото на тази година са направени четири бъбречни трансплантации и една чернодробна от трупни донори.

По данни на Агенцията по трансплантация към средата на април нуждаещите се от трансплантация на бъбрек са 940 души, чакащите за трансплантация на черен дроб са 48 души, за сърце чакат 32 души, а за бял дроб – шестима.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Живея извън България и съм здравно осигурена тук. Тукашната здравна каса (една от многото, която може да бъде избрана) провежда анкети между застрахованите при нея и по тяхно лично желание изгтовя или допълнителна карта, на която е попълнена информацията дали искам да даря органите си и ако да - има ли ограничения, или направо записва тази информация на чипа или на магнитната лента на пациентската карта. Тук решенията се вземат лично от пациента, не се пита родът до девето коляно дали има нещо против.

  2. Анонимен
    #15

    Момчета, тази тема е ного сложна, не е като темата за Тиквата, която сега всички я обвинявате, а преди радостно гласувахте за нея. Така, че останете на темата за Тиквата, за да сте "компетентни"

  3. Анонимен
    #14

    До 12. Всичко се свежда до доверие. Има донорство там където % наказаните лекари са много повече отколкото в Б-я и пациентите знаят че всеки си носи последствията.

  4. Анонимен
    #13

    Към 12-ти. Докторе, живея в чужбина и по-миналото лято ми се наложи да отида в Пирогов - падане, навяхване или пукване на костица на стъпалото(още изкривено и болезнено). Потресена съм от безобразното неуважение на лекаря и сестрите, след едно много продължително чакане в неделя... Дежурният лекар, обърнат с гръб към мен, ме посъветва да слагам лед и да мажа с едно (от опит разбрах) абсолютно неефикасно мазило, препоръчвано на всички преди и след мен, влезли в кабинета...
    После компетентни ми казаха,

  5. Анонимен
    #12

    Лекар съм в клиника, която прави костно-мозъчни трансплантации. Това е принципно различно дело от органните, но общите медицински, пък и морално-философски принципи (включително спорните)на присаждането на тъкани, органи и клетки са ми професионално близки. Някои от прочетените тук коментари са чудовищни по своята некомпетентност (в този смисъл и незаинтересованост в дълбочина), параноични (българската медицинска конспирация в увреда на пациентите)и неконструктивни (както обикновено коментираме всички).

  6. Анонимен
    #11

    Съдебните лекари са им колеги и често близки приятели. А ако мозъчната смърт е предизвикана умишлено за много пари? Кой ше защити пациента като лекарите първо защитават колегите си.

  7. Анонимен
    #10

    А ако започнат да вземат органи без да питат какво ще правим?

  8. Анонимен
    #9

    Олеле майко! Да не дава Господ детето ми да го оперира от нещо някой търсач на донори!

  9. Анонимен
    #8

    До 7 - Каква е тази параноя за убийство, при положение, че донор се става само със съгласието на близките. Засега не е известно някой да е възкръснал от мозъчна смърт, престанете да насаждате постоянно страх у хората. Нормално е да се насърчава откриването и съобщаването за донори, включително и финансово, защото сега никой не си мърда пръста да го прави.

  10. Анонимен
    #7

    бате Ники до №4 А ти какво предлагаш? Да се убие някой, който може да бъде спасен, за да бъде удължен евентуално животът на някой друг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.