Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарите със злоупотреби остават без практика 6 месеца

1 коментар

Най-малко за шест месеца да бъде отнемани правата за практикуване на лекарите и стоматолозите при нарушаване на добрата лекарска практика. Това гласят корекции в Закона за съсловните организации на лекарите и стоматолозите, които бяха одобрени на първо четене от парламентарната здравна комисия в четвъртък.

Досега заличаването на наказания специалист от регистъра на колегията продължаваше три месеца. Остава същата най-дълга забрана за упражняване на професията - две години,  предвижда законопроектът на правителството.

Промените са част от кампанията за прозрачно управление и борба с корупцията за 2006 година.

Кабинетът предлага още глобата за неспазване на добрата лекарска практика, която в момента е от 1 до 5 минимални работни заплати, да се увеличи на 5-10 минимални работни заплати, т.е. от 800 до 1600 лева.

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов заяви, че одобрява предложените промени. Според него обаче между първото и второто четене на законопроектът трябва да се обсъди отново долната граница на санкциите.

Спорен се оказа и въпросът за максималното време, през което лекарите и стоматолозите не могат да практикуват.

Увеличаването на наказанието ще доведе до загуба на квалификация при стоматолозите, тъй като тази област на медицината е една от най-бързо развиващите се, коментира Николай Шарков, председател на Съюза на стоматолозите в България.

Две години са твърде много, ще имат негативно влияние върху работата на лекарите. След това поне още половин до една година след изтичането на наказанието, те няма да могат да практикуват, докато влязат в крак, каза Васил Паница (ДСБ).

Атанас Щерев (НДСВ) изказа подобно мнение, коментирайки, че “место да подобрим дейността на лекарите, ние ще го направим по-опасен”. Според него увеличаването на санкцията за лишаването от правоспособност е неправилен подход.

По-скоро периодът, за който не може да се упражнява професията, трябва да е 3-12 месеца, допълни той. Щерев предложи, вместо по-голямо наказание, лекарите да бъдат задължени да изучават медицинската етика поне по половин ден.

В някои случаи нарушенията на етичните кодекси са по-тежки, отколкото тези на добрата медицинска практика, коментира председателят на здравната комисия Борислав Китов (БНС), като поиска този въпрос да бъде обсъден между първо и второ четене.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. лекар
    #1

    които не спазват нормите на морала и честното практикуване на професията за колко време ще бъдат отсранявани? Не стига че разбиха здравеопазването , че нито лекари , нито пациенти да са доволни,ами винаги търсят виновни другаде.Повръща ми се от "управницити ни"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.