Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Лента.ру": Русия - опасно място за живот

0 коментара
"Лента.ру": Русия - опасно място за живот

Русия зае 14-та позиция в поредната класация на страните, най-силно заплашени от терористични атентати. Това я нарежда сред държави като Колумбия, Алжир, Тайланд, Филипините и Судан. Най-опасна, също като миналата година, остава Сомалия, сочи рейтингът "Индекс на терористичния риск", разработен от компанията "Мейпълкрофт" и цитиран от руското електронно издание "Лента.ру".

Мястото на Русия в този рейтинг не е изненада. Миналата година федерацията се класира още по-зле - наредена бе на десето място, веднага след Йемен. Този път Йемен се представи по-зле и зае шеста позиция, а показателите на Русия малко се подобриха, но не дотам, че да изпревари Судан, разцепил се надве през изтеклата година.

"Мейпълкрофт" изготвя рейтинга въз основа на твърде прост принцип. Проследява се броят на терористичните атаки в съответната държава за една година назад от началото на април. Експертите отчитат също броя на терористичните атентати през последните пет години и разстоянието до региони, където има засилена терористична дейност.

Всичко това не се пресмята само от любопитство: целта на рейтинга е да снабди бизнеса с данни за оценка на съответните рискове за персонала и активите му в различни държави, отбелязва "Лента.ру".

На първите три позиции сред най-опасните държави от гледище на терористичната заплаха "Мейпълкрофт" поставя Сомалия, Пакистан и Ирак. Следват Афганистан, Южен Судан, Йемен, Палестински автономни территории, Демократична република Конго, Централноафриканска република и Колумбия.

Втората десетка включва Алжир, Тайланд, Филипините, Русия, Судан, Иран, Бурунди, Индия, Нигерия и Израел.
Резултатът на Русия е печален, при все че, ако вярваме на руските власти, броят на терористичните атентати в страната постоянно намалява, пише изданието.

През юли 2011 г. шефът на Федералната служба за сигурност Александър Бортников докладва на президента Дмитрий Медведев, че през първото полугодие във федерацията са извършени 169 "престъпления с терористична насоченост" (110 от които в Дагестан).

Според статистика, обобщена от РИА Новости, през същия период на 2010 г. в Русия е имало близо 400 терористични атентата. А през юли 2010 г. ръководителят на Следствения комитет Александър Бастрикин информира, че през първите шест месеца на годината в сравнение със същия период на предходната тези атентати са намалели с 23 на сто. През цялата 2010 г. жертви на терора в Русия са станали 410 души, показват данни на Националния антитерористичен комитет.

Но дори ако съдим по официалните данни, мащабът на терористичната дейност в Русия съвсем не се вписва в образа на една спокойна държава, коментира "Лента.ру". На споменатото съвещание с Медведев Бортников разказа, че за половин година са били задържани 400 "бандити и техни помагачи", а дейността на още 250 е била "неутрализирана", при което са загинали 95 души от руските силови структури, а 200 са били ранени.

В целия Европейски съюз през 2010 г. са извършени 249 терористични атентата (главно в Испания и Франция), причинили смъртта на седем души. В ЕС са арестувани 611 заподозрени в тероризъм.

При все това новият рейтинг буди противоречиви чувства. Русия е класирана сред държави от третия свят, някои от които вече са се разпаднали (като Сомалия) или още не са се оформили (като Южен Судан и Палестина), други са в състояние на гражданска война или пък са били до неотдавна (Ирак), трети са заплашени не толкова от терористи, колкото от организирано партизанско движение (Афганистан и донякъде Пакистан).

Въоръжените бойци постигат там успехи, защото е в печално състояние държавността като цяло, а не само поради провала на съответните тайни служби. Проблемът не е толкова в размаха на корупцията, колкото в подкрепата на част от населението за въоръжените групи, обявили местната власт за нелегитимна.

Описаната ситуация е тъкмо това, което според мнозина експерти се случва в Северен Кавказ. От тази гледна точка е разбираемо и закономерно Русия да бъде сложена в категорията на Афганистан и Сомалия.

Рейтингът обаче оставя впечатлението за някаква машинация. И тя общо взето е очевидна. "Мейпълкрофт" не биваше да оцветява в червено цялата руска територия - от Калининград до Чукотка. Огромното мнозинство терористични атентати се извършват в Северен Кавказ, още по-точно в Дагестан. Естествено бунтовници са успявали да организират мащабни атентати и в Москва, на два пъти бе взривяван "Невският експрес" (между Москва и Санкт Петербург - б. р.). В останалата територия на Русия обаче през последните години не е имало експлозии.

Съставителите на рейтинга разбират това и правят уговорката, че прилагат към доклада карта, сочеща къде точно са ставали терористичните атентати във всяка държава. "Въпреки че терористичният риск за някои страни се определя като извънредно висок, терористичните атентати може да се извършват само в отделен регион или в сравнително малък брой райони", посочва компанията на своя сайт.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.