Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лесничеи масово крият нарушения в горите

10 коментара
Александър Дунчев

Горски служители ударно и масово крият нарушения в горите, за чието опазване трябва да отговарят. Това показват серия от проверки на терен, инициирани в последните 3 месеца от шефа на агенцията Александър Дунчев. Заради установената тенденция, горското ведомство започва кадрова реформа, при която ще изисква по-високо образование от кандидатите, но ще се заложат и по-добри възнаграждения. Целта е заплатата на горските инспектори да се увеличи от сегашните 1000 лева на 1400-1500 лева, посочи Дунчев пред Mediapool.

Голямото криене

"За изминалите три месеца чрез спорадични проверки на терен от ръководството на агенцията установихме съществени разлики между отчетената ефективност от проверките на горските инспектори към РДГ и реалната ситуация на терен. При докладвани 2 нарушения на всеки 100 проверки от нашите служители, на терен ние установяваме по 2 нарушения на всеки 4-5 проверки", посочи Александър Дунчев.

Пред Mediapool той открои част от причини за тенденцията - страх на служителите да се изправят срещу нарушителите, обвързаности между големи фирми, ползвателки на горите и контролните органи. Демотивация заради ниски заплати, а също и демотивация заради лоша съдебна практика. Оказва се, че много често актовете на горските падат в административния съд заради некоректно попълване. Това ще е и причината за търсене на по-висок образователен ценз.

В същото време вече има данни и за ефективността на гражданските платформи за контрол в горите. Над 30% е ефективността и от проверките по сигнали в гражданската платформа "Защити гората", при която граждани подават чрез мобилните си телефони сигнали за нарушения, стана още ясно от думите на Дунчев.

Специален фонд за 100 лева бонус

В Агенцията по горите вече са изготвени критерии за оценка на работата на горските инспектори, които включват нивото на компетентност, броя направени проверки и актове, както и предотвратените нарушения в горските територии.

Работи се по идея при висока оценка ежемесечно, от специализиран фонд да се дават бонуси от по 100 лв. на най-добрите екипи инспектори.

"Тепърва ще търсим средства за осигуряване на средства във фонда. По принцип средства за него могат да се осигурят от Министерство на земеделието и Агенцията по горите, а също и от служители в горите", посочи още Дунчев.

Дунчев посочи, че в момента се мисли как да се гарантира, че няма с измами конкретни горски да получават бонуса от 100 лева. В системата вече се чували коментари, че шефове на горски поделения тенденциозно могат да дадат на конкретни свои служители да оформят актовете от всички проверки, разкрити от колегите им, и така да получат неправомерно помощта.

Временно спират новите назначения

Временно ще бъдат спрени всички назначения в системата на Агенцията по горите, докато се прецени оптималния състав и се повиши ефективността му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anonim440
    #10
    Отговор на коментар #9

    В България ако подаваш сигнал искат името ти. Обаче не го приемат веднага сигнала, а чакат да се обадиш на другият ден да потвърдиш. Т. е. дават ти време да размислиш. И ти може да се обадиш на другият ден и да кажеш, че не искаш да подаваш сигнал. В крайна сметка като виждаш с какви "подаръци" си тръгват контролните органи след проверки, ти става ясно, че всичко е само проформа и твоето име веднага ще стане ясно за началството. Има и друго, преди проверки, тъй като имат хора винаги знаят, че ще

  2. Mz/X
    #9

    Сигнали трябва да се изпращат само до една служба в държавата която да ги анонимизира и да ги препраща до получателя като вместо име на подател да има буквено-цифров код. Отговора от получателя по обратния ред.

  3. Mz/X
    #8

    Дървесината е много скъпа в Гърция, Турция и т.н. а износа е най-вече с кораби.

  4. anonim440
    #7
    Отговор на коментар #6

    В България е невъзможно. Винаги ще се намери някой от органите, който ще "изпеее" за определено възнаграждение кой точно е подал анонимно сигналът и после с "анонимният" ще се случат някои неща не особено приятни. Като изгонването от работа може да е най-малкото. Там играят много пари и нищо чудно да му посегнат на човека. Мафията не се шегува. Ако си с тях си ок, но ако си против...

  5. Мислимотор
    #6

    Горските да подават сигналите си не служебно до полицията или агенцията, ами анонимно до неправителствени природозащитни организации. които вече да предават сигналите на компетентните служби. Това е начинът, защото при разкриване на самоличността им, горските са застрашени от разправа. След като веднъж се реагира на сигнала, вече могат да съдействат на проверките без страх от горската мафия.

  6. NervnaKletka
    #5

    Като не им дават пари (заплатите определено са ниски) не проверяват и не пишат актове. Като им дават пари (бонуси, стимули и пр.) почват да пишат актове урбулешката за да изкарат повече бонуси. Дали пък не е по-добре тоя голям началник вместо да ходи по гората, да седне да измисли по-читави правила. Щото когато началника почне да ходи да върши работата на подчинените, а те да не работят, май нещо не е наред с началника. Или е най-добре да вдигаме пушилка, щото мисленето на правила не е лесна работа и ефекта не е моментален, а идват пак избори.

  7. Ясен от Герман Тракторист
    #4

    Колкото Сталин се оправи с шофьорите, толкова и вие ще се оправите с горските! Кауза пердута!

  8. someone
    #3

    Публична тайна, че те са най-големите бракониери или поне нелегалната сеч се извършва докато същите мижат с очи и се правят, че нищо не се е случило.

  9. anonim440
    #2

    Все едно от някъде падат тези дето сега откриват тези факти. Ако си честен никой няма да те направи лесничей. Първо те заплашват, ако не играеш по свирката, после те бият и накрая ти показват че няма смисъл, като си правят каквото поискат, а началството се прави на неразбрало. Та това е от десетилетия така. И не са само лесничеите, а така е почти навсякъде. В полицията как е? 50% от рушвета отива за смяната (делят си по 25%) и другите 50% отиват нагоре по веригата. Ако не си в кюпа първо те натискат,

  10. Практик от София
    #1

    Лесничеи масово крият нарушения в горите. Лекари масово крият нарушения в болниците. Прокурори масово крият нарушения в бизнеса. Съпрузи масово крият истинските си доходи от съпругите. Мила, родна картинка...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.