Левски взе "вечното дерби"

5 коментара

Отборът на Левски започна футболното първенство с победа над "вечния съперник" ЦСКА. "Сините" спечелиха двубоя с 1:0 с гол на новото си попълнение Гара Дембеле.

Двата отбора изиграха един приличен мач, в който имаше доста атаки и не малко голови положения.

126-то "вечно дерби" даде заявка за по- интересен сезон и по-силни два гранда през новата футболна година. Успехът бе 50-ти на сметката на Левски, а попадението на Гара Дембеле – номер 185 за "сините" в тези двубои.

Мачът започна зле за "червените", тъй като още на загрявката Костадин Стоянов се контузи  и бе заменен от младия Мартин Дечев. Травма извади в края на първото полувреме и Борис Галчев, което допълнително усложни задачата на Павел Дочев.

Левски игра по-търпеливо и много разумно, изчаквайки своя момент. Гара Дембеле водеше много уверено атаката на "сините", увличайки защитниците на ЦСКА със себе си. Момчетата на Ясен Петров бяха концентрирани и в полузащита, а Георги Петков отново показа класа на вратата.

От другата страна, атаката на ЦСКА бе доста хаотична, а промените в последния момент в защита определено се отразиха на синхрона между отбранителната четворка пред Иван Караджов.

Най-добрите голови ситуации през първото полувреме се откриха пред двама бразилци. Жоазиньо излезе очи в очи с Караджов в 17-та минута, но ударът му бе слаб и в тялото на вратаря.

В 30-та минута Маркиньос имаше отличен шанс да изведе ЦСКА напред, който шутира от 12 метра диагонално, към долния ъгъл на вратата на Левски, но Петков отрази.

Защитата на ЦСКА се пропука фатално в 39-та минута, когато не успя да спре подаване към Дембеле, и точно обратното, топката бе отклонена към него. Акуаро не успя да препречи пътя на нападателя, и той простреля Караджов от 10-тина метра за 1:0 в полза на Левски.

Точно преди края на първото полувреме ЦСКА извърши принудителна смяна заради травма на Борис Галчев.

След почивката "сините" оставиха съперника да действа предимно в половината пред Георги Петков.

Павел Дочев извърши две офанзивни смени, като пусна в игра Александър Тонев и Дормушали Саидходжа, но най-добрата ситуация отново се откри пред Маркиньос. В 66-та минута полузащитникът стреля много силно от ъгъла на вратарското поле, но Петков бе пак на точното място, за да спре топката.

Големият шанс за ЦСКА дойде след 81-та минута. Тогава  Владо Гаджев получи безумен жълт картон, който бе втори за него. Той падна край страничната линия на наказателното поле, и поиска дузпа, но реферът бе категоричен, че има симулация.

Така "червените" получиха възможност повече от 10 минути да нападат с човек повече и много атакуващи футболисти на терена. Идейте обаче липсваха в играта на отбора, а след напускането на Тодор Янчев съвсем се загуби нишката в центъра за тях. В последната минута на продължението Маркиньос също получи втори жълт картон, и така изравни бройката на играчите, но вече бе твърде късно за каквото и било в мача.

Преди и след мача са арестувани около двадесет футболни фенове за хулиганство.